Świat fotografii opłakuje wyjątkowy talent, którego zdjęcia „pomogły w budowaniu naszego ogólnego zrozumienia tego, kim jesteśmy jako społeczeństwo i jako ludzie”.
W wieku 95 lat zmarł słynny francusko-amerykański fotograf Elliott Erwitt, znany z czarno-białych zdjęć przedstawiających zarówno prozaiczność, jak i absurdalność życia.
Zmarł „w spokoju w domu, w otoczeniu rodziny” – oznajmiło w oświadczeniu Magnum, kolektyw fotografów, którego był częścią od 1953 roku.
Urodzony jako Elio Romano Ervitz w rodzinie rosyjsko-żydowskiej w Paryżu w 1928 r., Erwitt spędził dzieciństwo w Mediolanie i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1939 r., kiedy faszyzm wypędził jego rodzinę z Włoch.
Dołączył do Magnum Photos w 1953 roku i pracował jako niezależny fotograf dla kilku sklepów, w tym Collier’s, Look, LIFE, Holiday.
Erwitt był znany z utrwalania ważnych momentów kulturowych i politycznych (moment napięcia między Nikitą Chruszczowem a Richardem Nixonem w 1959 r. podczas wizyty dyplomatycznej, znanej jako Debata Kuchenna), a także kilku kultowych zdjęć celebrytów (Marylin Monroe, Grace Kelly i Jacqueline Kennedy) oraz zwierzęta. Zwłaszcza psy.
Nie zrobił nic innego, jak tylko uchwycić cichy surrealizm i humor ludzkości drugiej połowy XX wieku.
Długo wspominając swoje życie, Magnum powiedział, że Erwitt zostanie zapamiętany za „poszukiwanie najbardziej absurdalnych i czarujących momentów życia”.
„Erwitt był głęboko przekonany, że fotografia powinna przemawiać do zmysłów i emocji, a nie do intelektu” – czytamy w oświadczeniu.
„Jego zdjęcia pomogły w budowaniu naszego ogólnego zrozumienia tego, kim jesteśmy jako społeczeństwo i jako ludzie, a także zainspirowały pokolenia fotografów pomimo zmian w branży i trendów” – napisała prezes Magnum, Cristina de Middel.
„Był niestrudzonym twórcą ikon. Połączenie swobodnego i humorystycznego podejścia do fotografowania z obsesyjnym poświęceniem uczyniło z niego wyjątkowego artystę, którego dziś z wielkim smutkiem straciliśmy.”
Magnum dodał, że „z dumą będzie chronić inspirujące dziedzictwo, które jego twórczość będzie nadal odgrywać w historii sztuki i fotografii”.
Ważną retrospektywę twórczości Erwitta można obecnie oglądać w La Sucrière w Lyonie we Francji do 17 marca 2024 r.