O nas
Kontakt

Na żywo. COP28: Finanse i płeć w centrum uwagi czwartego dnia konferencji klimatycznej ONZ

Laura Kowalczyk

Na żywo.  COP28: Finanse i płeć w centrum uwagi czwartego dnia konferencji klimatycznej ONZ

Przedstawiamy najnowsze relacje z konferencji klimatycznej ONZ w Dubaju.

08:15
Dziś rano na konferencji prasowej premier Barbadosu Mia Mottley podziękowała prezydentowi COP28, sułtanowi Al Jaberowi, za postęp, jaki dokonał się w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.
„Adaptacja, łagodzenie, straty i szkody: to trzy obszary, na których skupialiśmy się przez ostatnie kilka lat” – powiedziała.
Premier Barbadosu Mia Mottley przemawia na konferencji prasowej podczas COP28. Źródło: AP Photo/Kamran Jebreili
„To prawdopodobnie największy postęp w finansach, jaki widzieliśmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale nie jesteśmy jeszcze tam, gdzie powinniśmy być”.
„Przede wszystkim chcę podziękować doktorowi Sultanowi za jego przywództwo i determinację, że powinniśmy opuścić Dubaj z postępem, nawet jeśli nie dotarliśmy do miejsca docelowego” – dodał premier.
08:00

Dzień dobry z Dubaju! Zanim zaczniemy naszą dzisiejszą relację, oto podsumowanie tego, co przegapiliście wczoraj.

Papież Franciszek i Wielki Imam zebrali się, aby wezwać do pilnych działań klimatycznych. Chociaż papież był zbyt chory, aby odwiedzić Dubaj, podczas inauguracji pierwszego w historii Pawilonu Wiary odtworzono jego wiadomość wideo.

Po raz kolejny dzisiaj po raz pierwszy podczas COP poświęcono dzień poświęcony zdrowiu. Wiele osób wykorzystało ten dzień do podkreślenia niezaprzeczalnego związku między zdrowiem a zmianami klimatycznymi, począwszy od upałów powodujących rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych, a skończywszy na szkodach wyrządzonych przez zanieczyszczenie powietrza.

„Zmiany klimatyczne nie muszą być wpisane w akcie zgonu, abyśmy mieli pewność, że zmiany klimatyczne powodują śmierć” – powiedziała Diarmid Campbell-Lendrum, szefowa WHO ds. klimatu i zdrowia.

Ponieważ pokój był również tematem dnia, na konferencji klimatycznej ONZ doszło do szeregu protestów, w tym do wezwania do zawieszenia broni w Gazie. Protesty to niezwykły widok w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i są dozwolone wyłącznie na terenie konferencji klimatycznej zgodnie z bardzo rygorystycznymi wytycznymi.

Kraje uznały również potrzebę zwiększenia wsparcia finansowego na rzecz odporności na zmianę klimatu w obszarach rozdartych wojną i niestabilnych. Globalna organizacja charytatywna International Alert zajmująca się budowaniem pokoju twierdzi, że jest to duży krok we właściwym kierunku, ale konflikty i zmiany klimatyczne muszą stać się stałym elementem światowych rozmów klimatycznych.

Dzisiejsze tematy COP28 to finanse, handel, równość płci i odpowiedzialność.