Zatwierdzony w 2017 roku dla dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, Ozempic stał się obecnie hitem na odchudzanie.
Podobnie jak wielu Amerykanów, Marissa Montanino, 36-letnia kosmetyczka, chciała wypróbować Ozempic, niezwykle popularny lek przeciwcukrzycowy, uważany za rewolucyjny w walce z otyłością.
„Czasami ćwiczyłem trzy razy dziennie” – Montanino powiedział AFP. „Odżywiałam się naprawdę, naprawdę zdrowo… i nic się nie zmieniało” – dodała.
„Słyszałam już o leku Ozempic, a potem zaczęłam widzieć, że inni ludzie go przyjmują, na przykład gwiazdy, które nagle bardzo szybko chudły” – powiedziała.
Choć oficjalnie zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2, Ozempic jest przepisywany poza wskazaniami rejestracyjnymi w celu utraty wagi.
Jednak Montanino obawiał się ryzyka wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, które mogą powodować leki do wstrzykiwań duńskiej firmy Novo Nordisk.
„Bałam się, byłam bardzo niespokojna” – powiedziała. „Boję się nudności”.
Kiedy w końcu zdecydowała się spróbować, jej lekarz nie przepisał Ozempicu. Zamiast tego przepisano jej dostosowany lek, który zawierał tę samą aktywną cząsteczkę, co w opatentowanych przez firmę Novo Nordisk zastrzykach: semaglutyd, który sygnalizuje mózgowi, że jesteś syty.
Takie spersonalizowane metody leczenia, zwane lekami złożonymi, są stosowane w Stanach Zjednoczonych od dawna, na przykład u pacjentów cierpiących na alergię.
Ponad 40 procent populacji USA cierpi na otyłość, co jest oznaką poważnego kryzysu zdrowia publicznego i ogromnego rynku dla tych nowych leków, takich jak Ozempic, ze względu na ich skuteczność.
„Głównym problemem jest to, że obecnie trudno jest uzyskać leczenie” – powiedział badacz i lekarz Samuel Klein z Washington University w St. Louis. „Nie produkuje się wystarczającej ilości leków”.
Ozempic został ostatnio niedostępny po tym, jak zyskał popularność w mediach społecznościowych dzięki swojemu sukcesowi w powodowaniu utraty wagi.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) sklasyfikowała semaglutyd i tyrzepatid – cząsteczkę stosowaną w lekach Eli Lilly na cukrzycę i otyłość – jako obecnie „brakujące”.
Obawy dotyczące kopii
Oznaczenie to znosi pewne ograniczenia, umożliwiając niektórym aptekom tworzenie leków złożonych, które według FDA są „w zasadzie kopiami zatwierdzonych leków”.
Wielu Amerykanów zwraca się ku tym opcjom, które czasami są tańsze, jednak eksperci i władze ostrzegają przed potencjalnym ryzykiem z tym związanym.
Doktor Andrea Coviello, specjalistka ds. otyłości, wyraziła obawy dotyczące pacjentów zamawiających takie leki, często przez Internet.
Jeśli ktoś schudł, „nie wiemy dokładnie, co otrzymują” – powiedział profesor na Uniwersytecie Północnej Karoliny.
Marissa Montanino, mierząca 1,53 m, dzięki cotygodniowym zastrzykom schudła z około 71 kg do niecałych 60 kg w niecałe sześć miesięcy. Zamierza zgubić jeszcze dwa kilogramy.
Wśród osób, z którymi się kontaktuje, a które również biorą udział w kuracjach odchudzających, „wszyscy są bardzo zadowoleni” i tylko jedna osoba przyjmuje markowy lek Wegovy, również produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk.
„Wygodny w mojej skórze”
Władze amerykańskie poinformowały pod koniec października, że otrzymały „raporty o zdarzeniach niepożądanych po zastosowaniu przez pacjentów złożonego semaglutydu”.
„Pacjenci i pracownicy służby zdrowia powinni zrozumieć, że agencja nie sprawdza złożonych wersji tych leków pod kątem bezpieczeństwa, skuteczności lub jakości” – dodała FDA.
Proste wyszukiwanie w Internecie pokazuje, że kilka firm oferuje leki odchudzające dostarczane pocztą po cenach znacznie niższych niż leki markowe, ale niekoniecznie tańsze dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne obejmujące leki zatwierdzone przez FDA.
Marissa Montanino wydała 300 dolarów (275 euro) na trzymiesięczną terapię, ale przy stopniowym zwiększaniu dawki może to wynosić 300 dolarów miesięcznie.
Novo Nordisk i Eli Lilly, które już zarabiają miliardy dolarów na tych lekach, mają żywotny interes w tym, aby cząsteczki te nie były już uważane za „brakujące” i zwiększały swoje zdolności produkcyjne.
Obie firmy złożyły także kilka skarg na apteki produkujące leki podobne do ich produktów.
Pomimo niepewności Montanino rozważa podjęcie tego leczenia „na całe życie”, jeśli to możliwe.
Utratę wagi swoją i męża, który schudł 22 kg, uczciła, ponownie wykonując zdjęcia ślubne.
„Czuję się komfortowo w swojej skórze. Jestem bardzo zadowolona z tego, jak leżą na mnie moje ubrania. Przykro mi to mówić… Ale dzięki temu czuję się lepiej”.