O nas
Kontakt

Ekowioska Boekel: Odkryj wielokrotnie nagradzaną, zrównoważoną społeczność mieszkaniową w Holandii

Laura Kowalczyk

Ekowioska Boekel: Odkryj wielokrotnie nagradzaną, zrównoważoną społeczność mieszkaniową w Holandii

Ekowioska Boekel została uznana za najbardziej zrównoważoną organizację w Holandii w 2021 r. Dzięki własnemu „lasowi spożywczemu” i pionierskiemu systemowi grzewczemu César ten europejski projekt wyznacza standardy ekologicznego życia.

Z nieba wygląda jak domek z kwiatami. Ekowioska Boekel to niemal samowystarczalna wspólnota mieszkaniowa, która w 2021 r. została uznana za najbardziej zrównoważoną organizację w Holandii.

W świecie nękanym kryzysami, wojnami i zakłóceniami klimatycznymi ten europejski projekt oferuje konkretne rozwiązania w zakresie rewitalizacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​w 2030 r. połowa ludzkości będzie miała problemy ze zmianą klimatu. Staramy się być samowystarczalni w zakresie żywności i wody oraz dużej ilości energii” – powiedział Ad Vlems, kierownik projektu w ekowiosce Boekel .

„Ekowioska Boekel jest częścią ogólnoświatowego projektu ekowiosek poszukujących sposobów na zwiększenie odporności na zmiany klimatyczne”.

Ekowioska Boekel na południu Holandii składa się z 36 pionierskich, zrównoważonych mieszkań. Te przyjazne dla klimatu okrągłe budynki zatrzymują 800 ton CO2.

W ten europejski projekt, w którym nic się nie marnuje, ani kropla wody, ani kilowat energii, zaangażowanych jest czterdziestu ośmiu dorosłych – zagorzałych działaczy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

„Najzabawniejsze jest to, że większość projektów wiąże się z wieloma problemami związanymi z przepisami prawa i regulacjami. To sprawia im trudności” – wyjaśnia Ad Vlems.

„Ale nasi ministrowie i ministerstwa byli z nas tak zadowoleni, że zgodzili się, abyśmy byli częścią ustawy oraz ustawy o kryzysie i naprawie sytuacji. „Tylko zrównoważone, innowacyjne projekty (mogą podlegać tej ustawie). Jeśli to, co robisz, działa, zmieniają zwykłe przepisy. I tak w Holandii w ramach 26 projektów przepisy zostały zaktualizowane w oparciu o doświadczenia z projektów przewidzianych w ustawie o kryzysie i naprawie sytuacji.”

Annemarie Wilhelmund Hendriksen mieszka w tej wspólnocie od półtora roku. Domy budowane są z materiałów biozrównoważonych, takich jak drewno i konopie, i to jest jeden z powodów, dla których zdecydowała się postawić kije i przeprowadzić się do Boekel.

„Celem było to, że budują z konopi. Uważam, że to piękny materiał, który zapewnia bardzo dobrą izolację i zdrowe domy” – powiedziała Annemarie Smart Regions.

Annemarie Wilhelmund Hendriksen, rezydentka
Annemarie Wilhelmund Hendriksen, rezydentka

„Te domy pochłonęły więcej CO2, niż wyemitowały w powietrzu, i nie tylko, ten piękny ogród, w którym staramy się uprawiać żywność dla nas wszystkich, 50 osób, które tu mieszkają”.

Mieszkańcy uprawiają tzw. „las spożywczy”, w którym zasadzili wśród drzew i krzewów owoce i warzywa, dzięki czemu ogród jest bardziej odporny na ulewne deszcze, suszę i upały.

Mieszkańcy uprawiają tzw. „las spożywczy”, w którym wśród drzew i krzewów zasadzili owoce i warzywa
Mieszkańcy uprawiają tzw. „las spożywczy”, w którym wśród drzew i krzewów zasadzili owoce i warzywa

Całkowity budżet projektu wynosi 10 milionów euro, z czego 2,5 miliona euro zapewniła prowincja Brabancja Północna w formie pożyczek i dotacji, 1 milion euro w ramach polityki spójności UE i pół miliona przez holenderskie ministerstwo Energii i Klimatu.

Boekel to poligon doświadczalny dla wszelkiego rodzaju innowacji, takich jak system grzewczy César, który magazynuje energię wytwarzaną przez 600 paneli słonecznych znajdujących się w ekowiosce.

„(Akumulator) osiągnie temperaturę 450 stopni, a następnie ciepło będzie dostarczane do ogrzewania podłogowego tutejszych domów. To okrąg, system bezemisyjny CO2” – powiedziała Gonnie van der Vorst z Instytutu dział public relations CESAR-magazynowanie energii.

Ekowioska Boekel zdobyła kilka nagród za zrównoważony rozwój swoich budynków i jest liderem na ścieżce ku bardziej ekologicznej przyszłości.