O nas
Kontakt

Słowo Roku 2023 według Oxfordu to…

Laura Kowalczyk

Słowo Roku 2023 według Oxfordu to...

Co roku wydawnictwo Oxford University Press wybiera słowo lub wyrażenie, które odzwierciedla ostatnie 12 miesięcy i może mieć trwałe znaczenie kulturowe lub stanowić migawkę historii. A tegoroczne słowo brzmi…

Masz rizz i o tym nie wiesz?

Oxford University Press, wydawca Oxford English Dictionary, nazwał „rizz” Słowem Roku 2023.

Rizz, słowo powszechnie używane w Internecie, definiuje się jako styl, urok lub atrakcyjność, czyli zdolność przyciągnięcia partnera romantycznego lub seksualnego.

Uważa się, że słowo to jest skróconą formą słowa charyzma, zaczerpniętą ze środkowej części słowa. Rizz może być również użyte jako czasownik: „rizz up” oznacza przyciągnięcie, uwiedzenie lub zagadnięcie danej osoby.

„Eksperci językowi z OUP wybrali Rizza jako interesujący przykład tego, jak język może być formowany, kształtowany i udostępniany w społecznościach, zanim zostanie szerzej rozpowszechniony” – czytamy w komunikacie Oxford University Press (OUP). „Opowiada o tym, jak młodsze pokolenia tworzą przestrzenie – online lub osobiście – w których są właścicielami i definiują język, którego używają”.

OUP stwierdziło, że z czasem w języku potocznym będzie używanych coraz więcej słów zaczerpniętych z mediów społecznościowych i kultury internetowej.

„Wzrost liczby danych dotyczących użycia rizz dowodzi, że słowa i wyrażenia wywodzące się z kultury internetowej w coraz większym stopniu stają się częścią codziennego języka i będą nadal kształtować trendy językowe w przyszłości” – powiedział Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages oświadczenie.

OUP twierdzi, że słowo to osiągnęło największą popularność w czerwcu tego roku, kiedy w wywiadzie dla Buzzfeed aktora Toma Hollanda zapytano o jego rizz, na co odpowiedział, że „w ogóle go nie ma”.

Członkowie społeczeństwa głosowali w mediach społecznościowych, aby zawęzić listę słów wybranych przez ekspertów. Tegoroczne wybory obejmowały rizz, Swiftie, beżową flagę, zachętę, kopułę cieplną, de-wpływ, sytuacyjność i paraspołeczność.

„To niesamowite widzieć, jak publiczność po raz kolejny cieszyła się z udziału w plebiscycie na Słowo Roku” – stwierdził Grathwohl w oświadczeniu. „Bycie świadkiem, jak tysiące ludzi debatuje i dyskutuje w takim języku, naprawdę podkreśla jego moc, pomagając nam zrozumieć, kim jesteśmy i przetwarzać to, co dzieje się z otaczającym nas światem”.

Zeszłorocznym Słowem Roku w Oksfordzie był „tryb goblina”, kolejne slangowe określenie opisujące zachowanie „nieprzepraszające, pobłażliwe, leniwe, niechlujne lub chciwe”.

W listopadzie twórcy Collins Dictionary ujawnili, że rok 2023 będzie „sztuczną inteligencją”. Amerykańskie wydawnictwo Merriam-Webster wybrało Słowo Roku 2023 jako „autentyczne”.