Niektóre z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie najmniej posługują się językiem angielskim.
Przeprowadzka do nowego kraju może być zniechęcająca, szczególnie jeśli nie mówisz w tym języku.
Ponieważ angielski jest najpopularniejszym drugim językiem na świecie, często jest to de facto rozwiązanie zastępcze podczas nauki lokalnego języka.
Gdzie więc w Europie będziesz najlepiej zrozumiany i w jakich krajach od samego początku wymagana jest znajomość lokalnego języka?
Każdego roku firma zajmująca się edukacją globalną Education First (EF) gromadzi najlepsze (i najniższe) kraje pod względem znajomości języka angielskiego w swoim indeksie biegłości w języku angielskim (EPI). Analizując wyniki 2,2 miliona dorosłych, którzy przystąpili do standardowych testów z języka angielskiego EF w 2022 r., przyznaje każdemu krajowi ranking na 800 punktów.
Oto, jak radziła sobie Europa w 2023 r.
Które kraje europejskie mają najlepszą znajomość języka angielskiego?
Podobnie jak w 2022 r., na pierwszym miejscu ponownie znalazła się Holandia z 647 punktami, posiadająca najlepszą znajomość drugiego języka angielskiego zarówno w Europie, jak i spośród 113 krajów na świecie.
Ale jest wiele innych miejsc w Europie, gdzie prawdopodobnie zostaniesz zrozumiany, jeśli mówisz po angielsku.
Wśród krajów mogących pochwalić się „bardzo wysokim poziomem biegłości” znalazła się także Austria, która z 616 punktami uplasowała się na 3. miejscu na świecie. Kraje nordyckie, Dania, Norwegia i Szwecja, zdominowały kolejne trzy miejsca, a za nimi uplasowały się Belgia, Portugalia, Niemcy, Chorwacja i Grecja.
Kraje europejskie charakteryzujące się „wysoką znajomością” języka angielskiego to Polska (13. miejsce na świecie), Finlandia, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Słowacja, Litwa, Luksemburg, Estonia, Serbia, Czechy i Szwajcaria (30. miejsce).
Francja pozostaje w tyle pod względem znajomości języka angielskiego
Jednak niektóre z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie posiadają jedynie „umiarkowaną biegłość” w języku angielskim.
Francja spadła w dół skali od 2021 r., kiedy to w kategorii „wysoka biegłość” zajęła 31. miejsce na świecie. W 2022 r. spadł do „umiarkowanej biegłości” z 541 punktami, plasując się na 34. miejscu. W tym roku spadł na 43. miejsce na świecie i 34. w Europie z 531 punktami – najniższym ze wszystkich krajów Europy Północnej objętych badaniem.
Z 535 punktami Włochy i Hiszpania również znalazły się w kategorii „umiarkowana biegłość”, zajmując łącznie 35. miejsce na świecie lub 32. i 33. w Europie – podobnie jak w roku 2022.
Zostały pokonane przez Gruzję i Białoruś, zajmując 32. i 33. miejsce na świecie. Inne kraje europejskie w kategorii „umiarkowana biegłość” to Mołdawia (35.), Albania, Rosja, Ukraina i Armenia (48.).
Miejsca, w których zrozumienie może być naprawdę trudne, to Türkiye (66. miejsce) i Azerbejdżan (83. miejsce) – oba zaliczają się do kategorii „niskiej biegłości”.
Mimo że Hiszpania, Włochy i Francja plasują się niżej niż wiele krajów europejskich, w ich stolicach poziom znajomości języka angielskiego jest wysoki.
Znajomość języka angielskiego w Europie spadła w tym roku
EF monitoruje trendy od czasu opublikowania swojego pierwszego EPI w 2011 roku.
Mimo że Europa dominowała na szczycie indeksu, badanie wykazało, że poziom znajomości języka angielskiego na kontynencie spadł w tym roku, a wiele krajów o wysokim i bardzo wysokim poziomie znajomości języka zgłosiło nieco niższe wyniki. Ogólnie jednak kraje europejskie wykazują stałą poprawę w dłuższej perspektywie.
Ustalono również, że od 2020 r. na całym świecie znajomość języka angielskiego wśród osób w wieku 18–20 lat gwałtownie spadła z powodu zakłóceń w edukacji podczas pandemii Covid-19.
Rodzimi użytkownicy języka angielskiego pozostają daleko w tyle pod względem znajomości drugiego języka
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji EF przewiduje, że w końcu możemy wnieść innowacje i wyjść z ograniczeń językowych. Na razie jednak uznaje znaczenie języka angielskiego jako języka globalnego w napędzaniu innowacji, możliwości i zrozumienia kulturowego.
Prowadzi to notorycznie do samozadowolenia wśród rodzimych użytkowników języka angielskiego. Według danych Komisji Europejskiej z 2018 r. zaledwie 32 procent brytyjskich osób w wieku 15–30 lat stwierdziło, że bez problemu potrafi czytać i pisać w dwóch lub więcej językach.
Wynik ten blednie w porównaniu ze średnią wynoszącą 80% w państwach członkowskich UE. We Francji 79 procent respondentów stwierdziło, że potrafi czytać i pisać w dwóch lub więcej językach, w Hiszpanii 85 procent, a we Włoszech 90 procent.
Szukasz umiejętności? Według badania przeprowadzonego przez platformę edukacyjną Preply, Serbia, Portugalia i Rumunia to jedne z krajów, w których najłatwiej jest nauczyć się języka w Europie.