O nas
Kontakt

„Boże Narodzenie w kuli”: produkowane w Wiedniu kule śnieżne mimo upływu 100 lat nadal są mocne

Laura Kowalczyk

„Boże Narodzenie w kuli”: produkowane w Wiedniu kule śnieżne mimo upływu 100 lat nadal są mocne

Na początku XX wieku wiedeńskiego producenta narzędzi chirurgicznych Erwina Perzy’ego poproszono o stworzenie jasnej żarówki chirurgicznej, ale zamiast tego wynalazł śnieżną kulę.

Kula śnieżna to jedna z najbardziej ukochanych pamiątek na świecie – ale czy wiesz, że została wynaleziona ponad 120 lat temu w Wiedniu w Austrii – przez zupełny przypadek?

Wiedeńska rodzina Perzy, której przypisuje się wynalezienie kultowej pamiątki ponad sto lat temu, nadal rozwija się w swoim małym warsztacie, wnosząc świąteczną atmosferę do domów na całym świecie.

Warto zauważyć, że ta rodzinna firma w dalszym ciągu produkuje imponującą liczbę 200 000 kul śnieżnych rocznie, z czego oszałamiające 80% trafia do Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Ich kunszt nie tylko przetrwał próbę czasu, ale także przyciągnął uwagę wielu znanych osobistości, w tym byłych prezydentów USA Ronalda Reagana, Billa Clintona i Baracka Obamy.

Szczęśliwy wypadek

Erwin Perzy I
Erwin Perzy I

Erwin Perzy III, dyrektor generalny Original Viennese Snow Globe, dzieli się fascynującą historią o tym, jak jego dziadek przez przypadek stworzył kultowy przedmiot.

„Nasza śnieżna kula jest wynalazkiem mojego dziadka. Wynalazł ją przez pomyłkę w 1900 roku. Mój dziadek był mechanikiem narzędzi chirurgicznych i chciał ulepszyć żarówkę Edisona do oświetlania sal operacyjnych. I zrobił trochę testów i w ramach jednego z nich powstała śnieżna kula” – mówi Perzy III.

Początkowo Perzy na zlecenie lekarza próbował po prostu opracować wyjątkowo jasne źródło światła do lamp chirurgicznych.

Próbując zintensyfikować moc świecy tzw. Schusterkugel (kolby wypełnionej wodą, używanej w przeszłości do skupiania światła) cząsteczkami wykonanymi z różnych materiałów w celach odblaskowych, nieoczekiwanie uzyskał efekt przypominający padający śnieg.

Zainspirowany tym przypadkowym odkryciem stworzył swoją pierwszą śnieżną kulę zawierającą miniaturowy model bazyliki Mariazell.

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na te śnieżne kule, Perzy i jego brat Ludwig założyli sklep w Wiedniu.

Kontynuacja dziedzictwa, jedna kula śnieżna na raz

Muzeum będące częścią „Oryginalnej Wiedeńskiej Fabryki Snowglobe” w Wiedniu, Austria.
Muzeum będące częścią „Oryginalnej Wiedeńskiej Fabryki Snowglobe” w Wiedniu, Austria.

Pomimo swoich historycznych korzeni, warsztat stanął w tym roku przed poważnym wyzwaniem, gdy pożar zakłócił pracę lakierni, powodując wstrzymanie produkcji od lutego do sierpnia.

„20 lutego mieliśmy w naszej firmie pożar i zakład, w którym zajmujemy się złoceniem, stanął pod ogniem. Od lutego do sierpnia nie mogliśmy kontynuować złocenia. W związku z tym produkcja w tym rejonie została wstrzymana. a teraz musimy dużo pracować, żeby zrealizować nasze zamówienia” – wyjaśnia Perzy III.

Niezrażony niepowodzeniem, 50-osobowy zespół firmy Original Viennese Snow Globe podwoił wysiłki, aby zapewnić terminowe dostawy zamówień złożonych na koniec roku.

Klient wchodzi do sklepu „Original Vienna Snowglobe Factory” w Wiedniu, Austria, 29 listopada 2023 r.
Klient wchodzi do sklepu „Original Vienna Snowglobe Factory” w Wiedniu, Austria, 29 listopada 2023 r.

Wiele z ich urokliwych modeli, przedstawiających kultowe zabytki Wiednia, takie jak katedra św. Szczepana, diabelski młyn Riesenrad i pałac Schönbrunn, trafia na jarmarki bożonarodzeniowe w mieście.

„Po prostu uwielbiam fakt, że śnieg utrzymuje się w nich tak długo i jest po prostu taki ładny. To po prostu Boże Narodzenie, myślę… Boże Narodzenie w kuli ziemskiej!” – wyraża Victoria Piper, gość z Devon.