O nas
Kontakt

„Ogromne ryzyko” ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej, ostrzega szef spraw wewnętrznych

Laura Kowalczyk

„Ogromne ryzyko” ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej, ostrzega szef spraw wewnętrznych

Unia Europejska stoi w obliczu „ogromnego ryzyka” ataków terrorystycznych w okresie świątecznym, ostrzegł we wtorek szef spraw wewnętrznych bloku.

„W obliczu wojny między Izraelem a Hamasem oraz polaryzacji, jaką powoduje ona w naszym społeczeństwie, a także nadchodzącego sezonu wakacyjnego istnieje ogromne ryzyko ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej” – powiedziała Ylva Johansson przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE w Bruksela.

„Teraz udostępnimy dodatkowe 30 milionów euro na ochronę (…) miejsc kultu” – obiecała także.

Ostrzeżenie nadeszło kilka dni po tym, jak znany władzom radykalny islamista śmiertelnie dźgnął nożem niemiecko-filipińskiego turystę i zranił młotkiem dwie inne osoby w pobliżu Wieży Eiffla w Paryżu, co zwiększyło czujność UE i obawy w związku ze zbliżającymi się atakami.

Podejrzany, zidentyfikowany jako Armand Rajabpour-Miyandoab, w nagraniu wideo w mediach społecznościowych przysięgał wierność tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Szwecji spotkali się wcześniej we wtorek przy śniadaniu, aby omówić zagrożenie terrorystyczne, powiedziała niemiecka minister Nancy Faeser.

„Wojna w Gazie i terror Hamasu zaostrzają tę sytuację. Ryzyko dalszej emocjonalności i radykalizacji brutalnych islamistycznych sprawców jest wysokie” – powiedział Faeser reporterom w Brukseli.

„Nasze władze bezpieczeństwa ściśle ze sobą współpracują” – dodała. „W tej chwili musimy szczególnie uważnie obserwować zagrożenia islamistyczne i współpracować z krajami sąsiadującymi przeciwko propagandzie islamistycznej”.

W latach 2016 i 2018 jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie i Strasburgu stały się scenami śmiertelnych ataków terrorystycznych.

Władze niemieckie aresztowały w ubiegły czwartek 15-letniego chłopca i jego rzekomego wspólnika pod zarzutem planowania ataku bojowników w stylu państwa islamskiego na jarmark bożonarodzeniowy. W tym roku siły policyjne w kilku krajach UE zwiększają bezpieczeństwo wokół takich targowisk.

Przedłużający się konflikt na Bliskim Wschodzie pogłębia także obawy, że przemoc może przedostać się do Europy.

Miejsca kultu, w tym synagogi i meczety, również znajdują się w stanie najwyższej gotowości od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem na początku października w obawie przed odwetem zarówno ze strony społeczności żydowskiej, jak i muzułmańskiej. Kraje UE, w tym Francja, zwiększyły obecność policji w pobliżu takich miejsc.

13 października, zaledwie sześć dni po wybuchu konfliktu między Izraelem a Hamasem, w północno-wschodnim mieście Arras, nauczyciel języka francuskiego został zadźgany nożem przez byłego ucznia z historią radykalizacji islamu 7 października, kiedy bojownicy Hamasu rozpoczęli śmiertelny szał w południowym Izraelu, w wyniku czego zginęło około 1200 cywilów.

Kilka dni później napastnik podający się za inspirację przez Państwo Islamskie zastrzelił w Brukseli dwóch obywateli Szwecji. Sprawca, obywatel Tunezji, bezskutecznie ubiegał się o azyl w Belgii, lecz władze belgijskie nie były w stanie wykonać wydanego przez niego nakazu deportacji.

W odpowiedzi na atak Szwed Johansson powiedział, że blok musi wzmożeć wysiłki, aby zapewnić szybki powrót nielegalnych migrantów, którzy stanowią „zagrożenie bezpieczeństwa”, do krajów tranzytu lub pochodzenia.

Terroryzm islamistyczny pozostaje największym zagrożeniem terrorystycznym w Europie Zachodniej i „oczekuje się, że samotni aktorzy będą w dalszym ciągu przeprowadzać większość ataków terrorystycznych w UE” – powiedział we wrześniu TylkoGliwice rzecznik Europolu Jan Op Gen Oorth