O nas
Kontakt

Rzeczywistość wirtualna i ekoturystyka: odkrywanie i ochrona naszego podwodnego dziedzictwa

Laura Kowalczyk

Rzeczywistość wirtualna i ekoturystyka: odkrywanie i ochrona naszego podwodnego dziedzictwa

Od modeli 3D po zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej i roboty z systemem Android — Ocean zagłębia się w europejskie projekty z wykorzystaniem technologii, aby stworzyć silniejsze połączenie między społeczeństwem a naszym podwodnym dziedzictwem kulturowym.

Isole Tremiti na włoskim Adriatyku co roku odwiedza 100 000 turystów. Jednak wielu odwiedzających tęskni za niektórymi z najlepszych atrakcji archipelagu: stanowiskami archeologicznymi zanurzonymi w czystych wodach otaczających wyspy.

Zespół naukowców, kierowany przez Fabio Bruno z Uniwersytetu w Kalabrii, ma misję odsłonięcia tych ukrytych skarbów.

„Nie każdy ma dostęp do podwodnego dziedzictwa kulturowego, ponieważ aby je zobaczyć, trzeba nurkować” — wyjaśnił Fabio Bruno. „Aby udostępnić to ogromne dziedzictwo szerokiej publiczności, niezbędne jest wykorzystanie technologii multimedialnych, które umożliwią odwiedzającym poznanie tych miejsc i zrozumienie ich znaczenia”.

Dołączamy do zespołu europejskiego projektu CREAMARE, który wyrusza na misję przy jednym z najbardziej znaczących wraków statków we Włoszech.

W skład zespołu wchodzą archeolodzy z National Superintendency for Underwater Cultural Heritage oraz specjaliści od technologii komputerowych z Uniwersytetu w Kalabrii, zdeterminowani, aby podwodne stanowisko archeologiczne znajdujące się pod naszą łodzią było dostępne dla wszystkich dzięki bardzo szczegółowemu modelowi 3D.

Euronews
Zespół europejskiego projektu CREAMARE bada pozostałości „Lombardo”, XIX-wiecznego parowca używanego przez legendarnego Giuseppe Garibaldiego.

Nasze nurkowanie odkrywa pozostałości „Lombardo”, XIX-wiecznego parowca używanego przez legendarnego Giuseppe Garibaldiego.

Statek, który odegrał kluczową rolę w ruchu Risorgimento, zatonął i zaginął ponad 160 lat temu. Dopiero na początku XXI wieku włoscy archeolodzy natknęli się na te historyczne pozostałości.

Zespół projektowy tworzy cyfrową migawkę całej witryny.

„Digitalizacja i stworzenie trójwymiarowego modelu tego wraku umożliwi tym, którzy nie potrafią nurkować, którzy nie są w stanie zejść pod wodę, doświadczyć wirtualnego nurkowania podobnego do nurkowania prawdziwych” – powiedział Salvatore Medaglia, archeolog z National National Nadzór nad podwodnym dziedzictwem kulturowym.

Naukowcy stosują metodę fotogrametrii, rejestrując serię nieruchomych ujęć za pomocą stosunkowo niedrogiego aparatu zamkniętego w podwodnej obudowie. Fotografie te służą jako materiał do wygenerowania szczegółowego modelu 3D, oferując wciągające i interaktywne wrażenia.

Celem jest znalezienie najbardziej dostępnych narzędzi i technik, aby archeolodzy podwodni mogli zostać przeszkoleni w zakresie samodzielnego tworzenia takich modeli, bez pomocy inżynierów komputerowych.

Angażowanie przyszłych pokoleń w ochronę podwodnych skarbów

Podwodne dziedzictwo Europy jest bogate i różnorodne — od starożytnych wraków wypełnionych cennym ładunkiem po zatopione miasta. Ale często jest trudno dostępny i pozostaje w dużej mierze niewidoczny.

Naukowcy uważają, że urządzenia wirtualnej rzeczywistości wkrótce staną się bardziej powszechne. Technologia ta może pomóc w zbudowaniu silniejszego związku między społeczeństwem a podwodnym dziedzictwem, podkreślając potrzebę zachowania go dla przyszłych pokoleń.

„Naszym celem jest umożliwienie rozwoju aplikacji multimedialnych, które pozwolą ogółowi społeczeństwa zarówno dowiedzieć się o podwodnym dziedzictwie kulturowym, jak i głębiej zrozumieć wyzwania środowiskowe wpływające na nasze morza” – powiedział Fabio Bruno Oceanowi.

Muzea coraz częściej wykorzystują nowe technologie do ulepszania swoich ekspozycji. W Tarencie, nadmorskim mieście w południowych Włoszech, odwiedzamy Narodowe Nadzorowanie Podwodnego Dziedzictwa Kulturowego, kierowane przez szanowaną archeolog Barbarę Davidde.

Jego nowa kolekcja ceramiki korynckiej, datowana na VII wiek pne, została odkryta na głębokości 780 metrów w Adriatyku podczas budowy gazociągu. Te bezcenne artefakty są chronione za szkłem ochronnym, ale znajdujący się w pobliżu duży interaktywny ekran pozwala odwiedzającym obejrzeć szczegółowe modele fotogrametryczne pod każdym kątem.

„Odwiedzający może powiększyć trójwymiarowy kształt obiektu, aby szczegółowo zobaczyć technikę wykonania i organizmy biologiczne, które skolonizowały artefakty podczas ich pobytu na dnie morskim” – ujawniła Barbara Davidde.

Dodatkowo na wystawie znajduje się tzw. „poważna gra” — symulacja wykopalisk archeologicznych w wirtualnej rzeczywistości.

„Kiedy masz praktyczne doświadczenie w eksploracji podwodnej, nawet wirtualnej, czerpiesz więcej przyjemności z wizyty i lepiej pamiętasz to, co widziałeś i czego się nauczyłeś” – dodał Barabara.

Euronews
Barbara Davidde, nadinspektor, Narodowe Nadleśnictwo ds. Podwodnego Dziedzictwa Kulturowego

Malta: Wykorzystanie technologii do rozwoju ekoturystyki

Takie wciągające doświadczenia mogą nawet pomóc w promowaniu turystyki bardziej przyjaznej dla środowiska. Na Malcie, podobnie jak w wielu innych nadmorskich regionach, turyści gromadzą się w tętniących życiem wieżowcach, statkach wycieczkowych i tętniących życiem nocnym miejskim życiu — często tracąc możliwość podziwiania cudów nietkniętej przyrody.

Wiele osób odwiedza zabytki, takie jak liczące 5000 lat megalityczne świątynie Ħaġar Qim. To szansa dla CORALLO, europejskiego projektu kierowanego przez ambasadora Oceanii Malty, profesora Alana Deiduna.

Roboty z systemem Android, zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej i inne interaktywne narzędzia są strategicznie rozmieszczone w centrach dla zwiedzających — aby wzbudzić zainteresowanie turystów lokalną różnorodnością biologiczną mórz i ekoturystyką.

„Mogłeś pojechać na wakacje nad Morzem Śródziemnym tylko dla historii, tylko dla kultury. Ale potem udaje ci się wcisnąć w tę wycieczkę z rurką, wycieczkę kajakiem” – powiedział Alan Deidun Oceanowi.

Euronews
Alan Deidun, Ocean Ambassador na Malcie, koordynator projektu CORALLO

Projekt współpracuje z lokalnymi grupami, które organizują ekologiczne zajęcia morskie w chronionych miejscach przyrodniczych, szukając najlepszych sposobów na połączenie ich z turystami. „Wyjdź i popływaj kajakiem” jest jednym z partnerów projektu.

„Wierzymy w ekoturystykę, ekosport” — powiedział współzałożyciel „Get Out and Kayak Malta”, Arthur „Turu” Quintano.

„Chcemy, aby jak najwięcej ludzi pływało po morzu, przy jak najmniejszym lub zerowym śladzie węglowym. Dlatego dla nas ważne jest, abyśmy uczyli ludzi, jak szanować morze, jak o nie dbać”.

Ekoturystyka otwiera wyjątkowe widoki, niedostępne dla innych.

Euronews
Turyści odkrywają morze wokół Malty z „Get Out and Kayak Malta”

„Turyści przyjeżdżają na Maltę, ponieważ mamy piękne krajobrazy. Jest mnóstwo jaskiń, do których możemy wejść i je zwiedzić” — ujawnił współzałożyciel „Get Out and Kayak Malta”, Daniela „Lella” Bonavia.

W ten sposób turyści mogą być częścią rozwiązania, a nie problemu.

„Tego rodzaju renesans świadomości na temat środowiska nie mógł nadejść wystarczająco szybko” – powiedział Alan Deidun.

„Ponad połowa wybrzeża Morza Śródziemnego jest już zabetonowana. Musimy zmienić kurs, aby spróbować ocalić jak najwięcej pozostałych dziewiczych obszarów” – podsumował.