O nas
Kontakt

Holandia zmaga się z „doskonałą burzą” kryzysu mieszkaniowego i migracyjnego

Laura Kowalczyk

Holandia zmaga się z „doskonałą burzą” kryzysu mieszkaniowego i migracyjnego

Obywatele Holandii konkurują z migrantami o miejsca w mieszkaniach socjalnych z powodu braku opcji.

„Doskonała burza” wzrostu liczby wniosków o azyl i braku przystępnych cenowo mieszkań powoduje, że migranci i obywatele Holandii skutecznie konkurują o miejsca do życia w Holandii.

Silny wzrost liczby wniosków o azyl w 2022 r. doprowadził do otwarcia niektórych ośrodków recepcyjnych w całym kraju, aby pomóc złagodzić ten kryzys, ale nie pomogło to w jego powstrzymaniu.

„Nie było łóżek, więc ludzie przebywali na zewnątrz, a potem wkroczył Czerwony Krzyż” – powiedział TylkoGliwice Bastiaan van Blokland z holenderskiego Czerwonego Krzyża.

„I od tego czasu staliśmy się w zasadzie integralną częścią struktury schroniska dla uchodźców.

„Prowadzimy teraz schroniska w porozumieniu z rządem, aby mieć pewność, że zawsze jest stabilna i stała liczba łóżek dla uchodźców”.

W tych ośrodkach ludzie otrzymują trzy posiłki dziennie i tygodniowe kieszonkowe w wysokości 12 euro. Niektórzy z nich czekają ponad rok na rozpatrzenie wniosku o azyl.

Mogą wychodzić w ciągu dnia i pracować maksymalnie przez 12 tygodni w roku, ale wiele z nich spędza całe dnie w świetlicy ośrodka.

Syryjczycy są najbardziej powszechni wśród osób ubiegających się o azyl tutaj i na poziomie krajowym. TylkoGliwice rozmawiał z Yarą, która uciekła przed wojną domową w swoim rodzinnym kraju. Powiedziała, że ​​sytuacja nie jest łatwa.

„Mój mąż i dzieci są w Syrii i nie widziałam ich przez dziewięć miesięcy, co jest dla mnie bardzo trudne” – powiedziała Yara.

„A do tej pory muszę liczyć się z jeszcze jednym rokiem, aby je zobaczyć. Mam nadzieję, że nie będzie to więcej niż rok”.

Ci, którzy ostatecznie uzyskają status uchodźcy, są prawnie uprawnieni do prywatnego zakwaterowania i połączenia z rodziną.

Jednak brak mieszkań oznacza, że ​​wiele osób znajduje się na liście oczekujących i utknęło w przepełnionych ośrodkach recepcyjnych.

Statki, które kiedyś służyły do ​​luksusowych rejsów, teraz przyjmują setki ludzi w porcie w Amsterdamie, którzy czekają na odpowiedzi na ich prośby o azyl.

Rzeczywiście, rząd holenderski próbował wprowadzić różne statusy ochrony, aby uniknąć przyznania każdemu uchodźcy natychmiastowego prawa do łączenia rodzin. To właśnie doprowadziło do podziału opinii w koalicji, która rozpadła się na początku tego miesiąca.

„Jest kryzys mieszkaniowy – po prostu za mało tanich mieszkań w tym kraju, zwłaszcza w większych miastach, ale praktycznie wszędzie” – powiedział TylkoGliwice Jeroen Doomernik, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Amsterdamie.

„Oznacza to również, że istnieje duża konkurencja między ludźmi, którzy kwalifikują się do mieszkań socjalnych, holenderskimi tubylcami kwalifikującymi się do przystępnych cenowo mieszkań socjalnych – istnieje konkurencja między tymi potrzebami a potrzebami uznanych uchodźców”.

Według Doomernika tego rodzaju „burza idealna”, spowodowana inflacją i kwestiami środowiskowymi, uniemożliwia budowę nowych domów, a także jest przyczyną napięć, pod którymi upadł holenderski rząd.

Dodał, że prawdopodobnie wpłynie to na wybory, które odbędą się 23 listopada.