Ankieta przeprowadzona wśród ponad 12 000 ekspatów ujawnia najlepsze miejsca do życia w Europie, jeśli szukasz dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Myślisz o przeprowadzce do innego kraju w Europie, ale nie wiesz, gdzie będzie dla Ciebie najlepiej? Ta ankieta może pomóc.
Ponieważ praca zdalna pozostaje popularna, a dziesiątki krajów wprowadzają ukierunkowane wizy „cyfrowych nomadów”, relokacja za granicę nigdy nie była łatwiejsza.
Ale ważne jest, aby wybrać kraj, który zapewnia najlepszą karierę i pasuje do Twojego stylu życia.
Każdego roku InterNations – globalna społeczność osób mieszkających i pracujących za granicą – przeprowadza ankietę Expat Insider.
Przepytując ponad 12 000 ekspatów, organizacja stworzyła ranking 53 krajów na całym świecie.
Oto najlepsze (i najgorsze) kraje europejskie dla emigrantów w tej chwili według ich ustaleń.
Gdzie są obecnie najlepsze kraje europejskie do życia?
Raport Expat Insider 2023 przeanalizował 53 destynacje dla emigrantów na całym świecie i uszeregował je według jakości życia.
W ankiecie poproszono ekspatów o ocenę łatwości osiedlania się, pracy za granicą i spędzania wolnego czasu w kraju, w którym mieszkali.
Ranking zawiera również indeks Expat Essentials, który analizuje usługi cyfrowe, biurokrację, mieszkalnictwo i język.
W tym roku dwa europejskie kraje znalazły się w pierwszej dziesiątce.
Hiszpańscy emigranci czują się szczęśliwi i jak w domu
Hiszpania została uznana za najlepszy kraj w Europie i drugi na świecie pod względem liczby ekspatów w 2023 roku.
Od pierwszego badania InterNations w 2014 r. Hiszpania zawsze plasowała się w pierwszej dziesiątce pod względem jakości życia.
Kraj ten konsekwentnie plasuje się wśród najlepszych na świecie pod względem możliwości spędzania wolnego czasu, aw tym roku zajął pierwsze miejsce.
Większość emigrantów (88 procent) twierdzi, że jest zadowolona z kultury i życia nocnego w Hiszpanii, w porównaniu do 68 procent na całym świecie.
Ponadto ponad dziewięciu na dziesięciu korzysta z możliwości uprawiania sportów rekreacyjnych.
Klimat i pogoda w Hiszpanii uplasowały się na trzecim miejscu na świecie, co również ułatwia emigrantom wyjście z domu i korzystanie z zajęć rekreacyjnych.
Kraj nie radzi sobie tak dobrze, jeśli chodzi o pracę za granicą. Mniej niż połowa ankietowanych ekspatów stwierdziła, że przeprowadzka tam poprawiła ich perspektywy zawodowe, a 36 procent jest niezadowolonych z lokalnego rynku pracy.
To powiedziawszy, prawie trzy czwarte ekspatów wyraziło zadowolenie z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Portugalia oferuje ekspatom doskonałą jakość życia, ale słabe możliwości pracy
Portugalia plasuje się na dziesiątym miejscu – to jedyny inny kraj europejski, który znalazł się w pierwszej dziesiątce na rok 2023.
Łatwość osiedlenia się jest jedną z głównych atrakcji dla emigrantów w Portugalii. Ponad trzy czwarte czuje się jak w domu, a ponad 80 procent czuje się mile widzianym w kraju.
Większość ankietowanych twierdzi również, że ludność jest ogólnie przyjazna
do zagranicznych rezydentów.
Pod względem jakości życia Portugalia zajmuje 7. miejsce na świecie. Niektóre z zalet kraju to klimat, pogoda i jakość powietrza.
Kraj radzi sobie znacznie gorzej, jeśli chodzi o lokalną biurokrację, z którą trudno sobie poradzić ponad połowie ekspatów.
Jeden na czterech twierdzi, że jest niezadowolony z dostępności usług rządowych online w porównaniu z 21 procentami na całym świecie.
Portugalia ledwo wymyka się z pierwszej dziesiątki pod względem pracy za granicą. Kraj ten wypada najgorzej w podkategorii perspektyw zawodowych, gdzie zajął 49 miejsce na 53.
Ekspaci głosują na 45 miejsce pod względem lokalnych możliwości kariery, a więcej niż jedna trzecia jest niezadowolona z rynku pracy.
Ale chociaż kraj radzi sobie źle, jeśli chodzi o godziwą płacę w pracy (42. miejsce), 78 procent ekspatów nadal zgadza się, że dochód ich gospodarstwa domowego jest wystarczający lub więcej niż wystarczający, aby prowadzić wygodne życie.
Ekspaci zmagają się z jakością życia na Malcie
Przechodząc do ostatniej dziesiątki, Malta zajmuje 46. miejsce na 53.
Jednym z największych problemów ekspatriantów jest jakość życia – 32 procent jest niezadowolonych z możliwości uprawiania sportów rekreacyjnych w porównaniu z 10 procentami na całym świecie.
Ponad 60 procent wyraziło frustrację krajową infrastrukturą samochodową w porównaniu z zaledwie 13 procentami na całym świecie.
Kolejnym słabym punktem jest środowisko i klimat Malty. Kraj zajmuje przedostatnie miejsce zarówno pod względem środowiska naturalnego, jak i miejskiego.
Niewiele lepsze są wyniki we wskaźniku pracy za granicą – 24 proc. nie
czują się godziwie wynagradzani za swoją pracę, a 17 proc. nie widzi sensu swojej pracy.
Z drugiej strony ponad połowa ekspatów czuje się zadowolona ze swojej sytuacji finansowej, na poziomie średniej światowej.
Nieco lepiej pod względem aklimatyzacji wypada Malta, która zajmuje 26. miejsce na świecie.
Niemal połowa ekspatów łatwo nawiązuje lokalne przyjaźnie, czyli więcej niż średnia światowa, a 64 procent czuje się tam jak w domu.
Emigranci z Turcji narzekają na długie godziny pracy i niską satysfakcję z pracy
Turcja zajmuje 51. miejsce w ogólnym rankingu i ostatnie miejsce na świecie pod względem wskaźnika pracy za granicą.
Prawie jedna trzecia emigrantów jest niezadowolona ze swoich godzin pracy – około dwa razy więcej niż średnia światowa. Ekspaci nie czują się dużo lepiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy lub możliwości kariery osobistej.
Kraj ten plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu niezbędnych ekspatów, gdzie 16 procent ocenia usługi online negatywnie, a 15 procent ma trudności z uzyskaniem szybkiego dostępu do internetu w domu.
Pod względem jakości życia Turcja zajmuje przedostatnie miejsce pod względem bezpieczeństwa i ochrony.
Mniej niż połowa ekspatów jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej w porównaniu z 58 procentami na całym świecie, a 44 procent jest zadowolonych z ogólnych kosztów utrzymania.
Kraj osiąga najlepsze wyniki pod względem łatwości osiedlania się w indeksie, przy czym 45 procent łatwo nawiązuje lokalne przyjaźnie, nieco więcej niż średnia światowa.
Ogólnie jednak 60 procent ekspatów jest zadowolonych z życia w Turcji, w porównaniu do 72 procent na całym świecie.
Norwegia jest nieprzyjazna i droga dla ekspatów
Norwegia została uznana za najgorszy kraj w Europie dla emigrantów i zajmuje 52. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Ponad trzech na pięciu emigrantów negatywnie ocenia lokalne koszty utrzymania, w porównaniu do 35 procent na całym świecie. A 37 procent twierdzi, że ich dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego nie wystarcza na wygodne życie.
Norwegia również nie radzi sobie dobrze pod względem łatwości osiedlania się w indeksie, a blisko jedna trzecia ekspatów opisuje miejscowych jako nieprzyjaznych wobec obcokrajowców, w porównaniu z 18 procentami na całym świecie.
Ekspaci mają również trudności ze znalezieniem lokalnych przyjaciół i są niezadowoleni ze swojego życia towarzyskiego. Ogólnie rzecz biorąc, 37 procent nie czuje się w Norwegii jak w domu w porównaniu z 20 procentami na całym świecie.
Norwegia również wypada słabo we wskaźniku jakości życia. Wynika to głównie z niezadowolenia ekspatów z przystępności cenowej transportu publicznego i możliwości podróżowania.
Kraj nordycki zajmuje również ostatnie miejsce na świecie pod względem różnorodności kulinarnej i opcji gastronomicznych.
Plusem jest to, że ekspaci w Norwegii cenią stabilność polityczną, wysoką jakość powietrza i środowisko naturalne.