O nas
Kontakt

Jak luksusowe zegarki napędzają rynek wtórny

Laura Kowalczyk

Jak luksusowe zegarki napędzają rynek wtórny

Coraz więcej konsumentów kupuje używane towary luksusowe, aby zaoszczędzić pieniądze lub dokonać rozważnych inwestycji. Zwłaszcza jeśli chodzi o luksusowe zegarki, czas naprawdę może działać na Twoją korzyść.

Rynek towarów luksusowych z drugiej ręki rozkwitł w następstwie pandemii COVID-19 i kryzysu związanego z kosztami życia, do czego przyczynił się rosnący popyt na zrównoważony rozwój, chęć konsumentów do posiadania rzadkich towarów oraz wszechobecne polowanie na okazja.

Technologia odgrywa pewną rolę, a mnóstwo platform internetowych odsprzedaży pojawia się, aby produkty używane były bardziej dostępne.

W raporcie dotyczącym odsprzedaży luksusowej odzieży z 2023 r., Sign of the Times oszacował, że rynek luksusowej odzieży używanej będzie rósł trzy razy szybciej niż globalny rynek odzieży. Mówi się, że odsprzedaż luksusu jest obecnie warta 24 miliardów dolarów (21 miliardów euro).

Podczas gdy przystępność cenowa kusi niektórych kupujących na rynku wtórnym, niektóre używane towary są w rzeczywistości droższe niż oryginał. Weź przypadek luksusowych zegarków.

Rolex z drugiej ręki, Patek Philippe i Audemars Piquet, wielcy gracze na rynku luksusowych zegarków, są często sprzedawane powyżej pierwotnej ceny detalicznej.

Według The Wall Street Journal wyprodukowanie nowego Rolexa zajmuje około roku, a firma po prostu nie jest w stanie nadążyć za popytem. Oznacza to, że klienci są umieszczani na liście oczekujących – długiej liście – która nie dostarczy nowego zegarka Rolex przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Sytuację pogorszył boom po pandemii, kiedy producenci w wielu branżach z trudem nadążali za rosnącym popytem, ​​pogarszanym jeszcze przez opóźnienia w łańcuchu dostaw.

W 2021 roku firma Rolex była zmuszona wydać publiczne oświadczenie, aby zapewnić klientów, że opóźnienia były rzeczywiste i nie były częścią strategii podnoszenia cen. Napisano w nim: „Nasza obecna produkcja nie jest w stanie zaspokoić istniejącego popytu w wyczerpujący sposób, przynajmniej nie bez obniżenia jakości naszych zegarków – czegoś, czego odmawiamy, ponieważ jakość naszych produktów nigdy nie może zostać naruszona. Ten poziom doskonałości wymaga czasu i tak jak zawsze, będziemy nadal poświęcać niezbędny czas, aby zapewnić, że wszystkie nasze zegarki nie tylko spełniają nasze standardy doskonałości, ale także spełniają oczekiwania naszych klientów w zakresie jakości, niezawodności i solidność”.

Rynek wtórny jest w stanie natychmiast dostarczyć żądany towar. A ceny wzrosły, ponieważ coraz więcej ludzi zalewa rynek.

Niektórzy klienci szukają również starszych, bardziej wartościowych modeli, które są wycofane z produkcji i są skłonni zapłacić więcej na rynku wtórnym za tę „ekskluzywną” markę.

Ale te wysokie ceny stopniowo maleją, a kupujący widzą niedawny spadek cen na rynku odsprzedaży. Sprzedawcy zauważyli, że ceny spadają, chociaż nadal odbywa się duża liczba wyprzedaży. Na przykład „przeciętny” Rolex nadal zachowuje dużą wartość na rynku odsprzedaży.

Jednak, jak w przypadku każdego rynku, trudno przewidzieć, jak będzie kształtować się sprzedaż w przyszłości.

Czy są jakieś wady kupowania na rynku wtórnym?

Mówiąc najprościej, tak.

Główną wadą rynku wtórnego jest pewność, że przedmiot jest autentyczny.

Zgodnie z raportem BernsteinResearch, żaden sprzedawca z drugiej ręki nie może dać 100% gwarancji, że produkt jest oryginalny. W najlepszym razie mogą ubezpieczyć się przed przypadkowym zakupem podróbki.

Według dyrektora generalnego popularnej firmy zajmującej się odsprzedażą luksusowych towarów Vestaire Collective, „podróbki dotyczą mniej niż 0,5% wszystkich sztuk sprzedawanych na stronie, ponieważ mamy kilka warstw weryfikacji, zanim jeszcze otrzymamy przedmiot”. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy firma otrzymała kilka komentarzy od klientów, którzy twierdzili, że otrzymali fałszywe produkty.

Rolex walczy z tym problemem za pomocą certyfikowanego programu używanych.

Sprzedawcy używanych zegarków mogą odesłać stare zegarki Rolex, które mają co najmniej trzy lata, do zegarmistrzów. Program sprawdza, czy zegarek jest autentycznym Rolexem i działa prawidłowo. Następnie sprzedawcy detaliczni mogą sprzedawać zegarek z oficjalnym certyfikatem Rolex, potwierdzającym jego autentyczność.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek luksusowych rzeczy używanych nadal przyciąga klientów, ale nie zawsze tych, którzy szukają okazji. W wielu przypadkach chęć zakupu przedmiotów ze statusem bez konieczności czekania napędza ceny używanych zegarków i boom na rynku zegarków.