O nas
Kontakt

MFW: globalny wzrost w 2024 r. będzie silniejszy niż oczekiwano i wyniesie 3,1%

Laura Kowalczyk

The sun sets behind the cole-fired power plant

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł swoją prognozę globalnego wzrostu, prognozując wzrost do 3,1% w 2024 r. Perspektywy dla Europy nie są jednak tak pozytywne.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) globalny wzrost gospodarczy jest silniejszy niż oczekiwano i osiągnie 3,1% w 2024 r., podobnie jak w 2023 r., ponieważ Stany Zjednoczone i gospodarki wschodzące wykazały odporność w obliczu poprzednich kryzysów dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji napędzającemu ).

W swoim najnowszym raporcie World Economic Outlook MFW podniósł swoją poprzednią prognozę o 0,2%, biorąc pod uwagę rewizje w górę dla Chin, Stanów Zjednoczonych i dużych gospodarek rozwijających się.

Oczekuje się, że światowy PKB w 2025 r. nieznacznie przyspieszy – o 3,2%.

Globalny wzrost jest jednak historycznie niski, średni światowy PKB w latach 2000-2019 wyniósł 3,8%.

Olbrzymi wzrost w Europie

Prognozy dla Europy na ten rok zostały nieznacznie pogorszone, głównie ze względu na słabszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w 2023 r. Zaostrzone warunki monetarne i, w niektórych przypadkach, wycofanie wsparcia fiskalnego po pandemii, w połączeniu z niską produktywnością spowolniły wzrost bloku. wydajność.

Gospodarki europejskie także nadal nosiły znamiona stosunkowo dużego narażenia na wojnę na Ukrainie.

MFW szacuje, że gospodarka strefy euro wzrośnie w 2023 roku o 0,5%.

Dodatkowo w 2024 r. MFW obniżył swoją prognozę o 0,3% w stosunku do poprzedniego raportu z października i obecnie spodziewa się ożywienia, przy wzroście PKB w bloku na poziomie 0,9%, napędzanym wzrostem konsumpcji gospodarstw domowych, a także spowolnieniem inflacji i wzrost dochodów realnych. powstać.

Gospodarkę brytyjską czeka podobny scenariusz, w którym nastąpi umiarkowane ożywienie wzrostu o 0,6% w 2024 r., po szacowanym wzroście na poziomie 0,5% w 2023 r., w miarę zmniejszania się opóźnionych negatywnych skutków wysokich cen ropy naftowej. Oczekuje się, że w dalszej części 2025 r. gospodarka Wielkiej Brytanii wzrośnie o 1,6%, ponieważ dezinflacja prawdopodobnie doprowadzi do złagodzenia warunków finansowych przez Bank Anglii i ożywienia dochodów realnych.

Oczekuje się, że Niemcy, najsilniejsza gospodarka UE, skurczy się, a prognozowany PKB spadnie o 0,3% w 2023 r., po czym w tym roku wzrośnie do 0,5%, a następnie osiągnie 1,6% w 2025 r.

Oczekuje się, że Francja, druga co do wielkości gospodarka bloku, wzrośnie w tym roku o 1% i 1,7% w 2025.

Włochy mają prawdopodobnie najczarniejsze perspektywy spośród głównych gospodarek strefy euro, gdyż MFW szacuje wzrost na poziomie 0,7% w 2023 r. i 2024 r. oraz zaledwie 1,1% w roku następnym.

Z drugiej strony oczekuje się, że w tym roku Hiszpania odnotuje wzrost o 1,5%, po wzroście o 2,4% w 2023 r., i oczekuje się, że w 2025 r. wróci na właściwe tory z poziomem 2,1%.

Prognozy wskazują, że Rosja w 2023 r. wypadła lepiej niż oczekiwano ze względu na wysokie wydatki na cele wojskowe i dużą konsumpcję.

Odegrało to rolę w podniesieniu przez MFW prognozy PKB Rosji do 2,6% w 2024 r., po czym może nastąpić gwałtowny spadek i wykazać jedynie 1,1% wzrostu w 2025 r.

Globalny wzrost: odporny, ale powolny

Stany Zjednoczone, które okazały się jednak bardziej odporne, niż oczekiwano, stoją w obliczu spowolnienia w porównaniu z obecnymi maksimami.

MFW spodziewa się, że głównie ze względu na trudne warunki monetarne i wysokie koszty finansowania zewnętrznego PKB w USA spadnie z 2,5% w 2023 r. do 2,1% w tym roku i do 1,7% w 2025 r.

Oczekuje się również, że gospodarka amerykańska odczuje opóźnione skutki stopniowego zacieśnienia polityki fiskalnej i spowolnienia na rynku pracy, przy mniejszej liczbie wolnych miejsc pracy i nieco wyższym bezrobociu.

Może to obniżyć konsumpcję, źródło dwóch trzecich wzrostu w największej gospodarce świata.

Jednak w tym roku MFW dodał rewizję w górę o 0,6% w stosunku do raportu z października 2023 r., w oparciu o ustalenia dotyczące silniejszego niż oczekiwano wzrostu w 2023 r.

Jak radzą sobie gospodarki wschodzące?

To, co jest postrzegane jako siła napędowa globalnego wzrostu, może wyczerpać się, ponieważ oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat wzrost we wschodzących i rozwijających się krajach Azji spadnie. Szacunki MFW wynoszą odpowiednio 5,4%, 5,2% i 4,8% w latach 2023, 2024 i 2025.

Prognozę na ten rok zrewidowano jednak w górę o 0,4%, głównie w związku z lepszymi od oczekiwań wynikami chińskiej gospodarki.

Spadająca inflacja na świecie

Inflacja zasadnicza i inflacja bazowa spadną w ciągu najbliższych dwóch lat, a prym wiodą gospodarki rozwinięte.

Oczekuje się, że światowa inflacja ogółem (w tym zmienność cen żywności i energii) spadnie z około 6,8% w zeszłym roku do 5,8% w 2024 i 4,4% w 2025.

Oczekuje się, że w gospodarkach rozwiniętych nastąpi szybsza dezinflacja, która w 2024 r. osiągnie poziom 2,6%. (Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego, Banku Anglii i Rezerwy Federalnej wynosi 2%).

Mogłoby to stworzyć przestrzeń do złagodzenia napiętych warunków monetarnych w Stanach Zjednoczonych i Europie.

MFW oczekuje, że podstawowe stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii do drugiej połowy 2024 r., po czym będą stopniowo spadać w miarę zbliżania się inflacji do celów.

Zagrożenia na horyzoncie

W raporcie zauważono, że wzrost gospodarczy może być nawet wyższy niż obecne prognozy ze względu na szybszą niż oczekiwano dezinflację i przedłużającą się wspierającą politykę fiskalną na całym świecie, a także szybsze ożywienie gospodarcze w Chinach oraz to, czy sztuczna inteligencja zwiększy produktywność w średnim okresie. termin.

Wzrost może jednak zostać zahamowany przez dalsze wzrosty cen surowców na skutek wstrząsów geopolitycznych, w tym ciągłe ataki na Morzu Czerwonym, które napędzają inflację, prowadząc do wysokich stóp procentowych przez dłuższy okres, niż oczekiwano. Uniemożliwiłoby to przedsiębiorstwom pożyczanie pieniędzy i inwestowanie, co spowolniłoby wzrost gospodarczy.

Słabnący wzrost gospodarczy Chin, napędzany głównie obawami o sektor nieruchomości, może również pozostawić poważne ślady w gospodarce światowej, która generuje 25% ich PKB.

MFW zaleca decydentom, aby ostrożnie zaaranżowali ostateczny spadek inflacji, jednocześnie stopniowo wycofując wsparcie fiskalne wprowadzone podczas pandemii Covid-19, wiedząc, że dług publiczny osiąga bardzo wysoki poziom.

Bardziej elastyczna polityka fiskalna mogłaby tymczasowo wesprzeć wzrost gospodarczy. W raporcie zauważono jednak, że nadszedł czas na odbudowanie rezerw, aby przygotować się na przyszłe wstrząsy i osiągnąć zdolność obsługi zadłużenia.

Według MFW niezbędne reformy strukturalne wzmocniłyby wzrost produktywności i zdolność obsługi zadłużenia.

Ponadto konieczna jest skuteczniejsza koordynacja wielostronna, m.in. w celu stworzenia przestrzeni dla niezbędnych inwestycji i łagodzenia skutków zmian klimatycznych.