O nas
Kontakt

Szwajcaria radykalnie zwiększy wydatki na obronę w obliczu wzrostu zagrożeń dla bezpieczeństwa

Laura Kowalczyk

Soldiers of the Swiss army wear protective face masks during a rifle shooting exercise in the military compound of Chamblon near Yverdon-les-Bains, Switzerland, on April 2020.

Inne kraje europejskie zwiększają swoje wydatki wojskowe w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

Rząd Szwajcarii planuje zwiększyć wydatki na obronę nawet o 19% w ciągu najbliższych czterech lat, mówi szef obrony kraju, w obliczu szybko pogarszającej się sytuacji w Europie w zakresie bezpieczeństwa.

Przedstawiając średnio- i długoterminowe prognozy dotyczące wydatków wojskowych, minister obrony Viola Amherd, która w tym roku sprawuje także rotacyjną prezydencję Szwajcarii, stwierdziła, że ​​w wyniku cięć kosztów prowadzonych przez ostatnie 30 lat „armia została osłabiona ”, a nadrabianie strat zajmie trochę czasu.

Wyjaśniając plany, Amherd przytoczył wzrost niestabilności na świecie, w tym wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także luki powstałe, gdy władze szwajcarskie wykorzystały pokojową dywidendę z upadku muru berlińskiego kilkadziesiąt lat temu.

„Po raz pierwszy wskazujemy, jak armia musi ewoluować w ciągu najbliższych 12 lat” – powiedziała w środę reporterom, deklarując, że osłabienie szwajcarskiej obrony „nie jest oskarżeniem, ale faktem, którego można doszukiwać się w upadek muru berlińskiego”.

Szwajcarska armia planuje podnieść pułap wydatków na obronę do 25,8 miliarda franków szwajcarskich (27 miliardów euro) w latach 2025–2028, w porównaniu z 21,7 miliarda franków w poprzednim okresie czterech lat.

Rząd Szwajcarii planuje wykorzystać dodatkowe fundusze, między innymi na rozwój i modernizację systemów radarowych, obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu, floty czołgów, rakiet używanych przez siły lądowe oraz zdolności obrony przed cyberatakami.

Wiadomość o planowanej podwyżce pojawiła się po ogłoszeniu przez rząd dużego deficytu budżetowego na rok 2023 i ogólnych cięć wydatków o 1,4% we wszystkich departamentach rządowych poza obroną w ciągu najbliższych trzech lat.

W ostatnich latach władze szwajcarskie podniosły alarm w związku z rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni i działalnością szpiegowską na terenie samego kraju.

Wiele państw członkowskich UE i NATO – dwóch bloków, do których Szwajcaria nigdy nie przystąpiła – zwiększa swoje wydatki wojskowe od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.