O nas
Kontakt

Protesty w Rzymie w związku ze stanowiskiem nadawcy państwowego RAI w Strefie Gazy

Laura Kowalczyk

Pro-Palestinian protesters demonstrate by Rai headquarters in Rome

Do akcji doszło po tym, jak włosko-tunezyjski raper Ghali wykorzystał wyszukiwarkę włoskiego Konkursu Piosenki Eurowizji, aby zażądać od Izraela „zaprzestania ludobójstwa”.

W sobotę setki osób demonstrowało przed siedzibą RAI w Rzymie, protestując przeciwko relacjom konfliktu w Gazie przez nadawcę państwowego.

Do akcji doszło po protestach w Mediolanie, Turynie, Florencji, Neapolu i Bolonii, gdzie policja starła się z demonstrantami, raniąc niektórych pałkami.

Protestujący oskarżyli kierownictwo RAI o wspieranie Izraela i ignorowanie trudnej sytuacji Palestyńczyków uwięzionych w Gazie.

W środę dyrektor naczelny Raia, Roberto Sergio, znalazł się pod eskortą po otrzymaniu gróźb związanych z proizraelskim oświadczeniem, które prezenterka telewizyjna Mara Venier przeczytała na żywo na antenie.

Propalestyńscy protestujący demonstrują przed siedzibą Rai w Turynie we Włoszech, wtorek, 13 lutego 2024 r.
Propalestyńscy protestujący demonstrują przed siedzibą Rai w Turynie we Włoszech, wtorek, 13 lutego 2024 r.

Protestujący w Rzymie krzyczeli „Wstyd”, „Rezygnacja Sergio” i „Wolna Palestyna” i wieszali plakat z napisem „130 dziennikarzy zabitych w Gazie”.

Następnie około 1000 osób skierowało się w stronę Viale Teulada, kolejnej siedziby Rai, krzycząc: „Jesteśmy tysiącami, jesteśmy falą antyfaszystowską”.

Organizatorami protestu była grupa studencka „Spintime”, do której dołączyło kilkadziesiąt innych stowarzyszeń, w tym Amnesty International.

Protestujący nieśli transparenty z napisem „nie w naszym imieniu” i domagali się niezależnego i bezstronnego serwisu informacji publicznej, „niepodległego polityce, a zwłaszcza rządowi Giorgii Meloni”.

Demonstranci maszerowali do utworu „Casa Mia” włoskiego rapera Ghali, który wykonał on podczas 74. edycji Sanremo Music Festival 2024.

Piosenka została skrytykowana przez przewodniczącego gminy żydowskiej w Mediolanie za treść liryczną, która nawiązuje do zamachów bombowych w szpitalach, oskarżając go o „propagandę antyizraelską”.

Artysta Ghali Amdouni
Artysta Ghali Amdouni

Piosenka wywołała kontrowersje przeciwko RAI, po tym jak zdystansowała się od apelu Ghali o „zaprzestanie ludobójstwa” wygłoszonego podczas wieczoru zamykającego niezwykle popularnego festiwalu piosenki.

Po komentarzach Ghali ambasador Izraela we Włoszech Alon Bar stwierdził, że festiwal został wykorzystany do „szerzenia nienawiści i prowokacji w powierzchowny i nieodpowiedzialny sposób”.

Następnego dnia występując w RAI, Ghali powiedział, że przez całą swoją karierę nawoływał do pokoju. „Ludzie czują, że (ryzykują) utratę czegoś, jeśli wspierają pokój”.

Podczas tego samego programu Venier odczytał list Sergio, w którym wyraził poparcie dla „narodu Izraela i społeczności żydowskiej”.