O nas
Kontakt

Były szef Frontexu dołącza do francuskiej skrajnej prawicy w wyborach do UE

Laura Kowalczyk

Były szef Frontexu dołącza do francuskiej skrajnej prawicy w wyborach do UE

Fabrice Leggeri, były szef unijnej agencji granicznej Frontex, ogłosił w sobotę, że dołączył do skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego Francji.

W czerwcowych wyborach europejskich będzie trzeci na liście tej partii.

Leggeri ustąpił ze stanowiska we Frontexie w 2022 r. po dochodzeniu prowadzonym przez unijną agencję ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF ujawniło nieprawidłowości w tej agencji, w tym nielegalne zmuszanie migrantów do ponownego przekroczenia granicy wzdłuż wybrzeży UE na Morzu Egejskim, przy granicy Grecji z Turcją.

„Nasz cel jest jasny: odzyskać kontrolę nad granicami Unii Europejskiej i Francji” – napisał w sobotę w mediach społecznościowych X. Rajd Narodowy „ma konkretny plan i determinację, aby go urzeczywistnić” – powiedział.

Według nowych danych sondażowych opublikowanych w zeszłym tygodniu prognozuje się, że skrajna prawica we Francji odnotuje najwyższy w historii wynik w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z sondażu firmy konsultingowej Portland Communications udostępnionego TylkoGliwice wynika, że ​​Zjednoczenie Narodowe, na którego czele stoi poseł do Parlamentu Europejskiego Jordan Bardella, może zdobyć 33 procent głosów, podczas gdy skrajnie prawicowa partia Reconquête uzyskałaby 6 procent.