Europejskie giełdy osiągnęły rekordowe poziomy, wywołując debatę wśród inwestorów na temat tego, czy w obliczu niepewności gospodarczej należy wykorzystać dynamikę, czy też osiągnąć zyski.
Europejskie akcje odnoszą korzyści z rekordowych poziomów, co skłania inwestorów do debaty, czy pozostać przy swoim, czy też zachować ostrożność, aby zachować zyski w obliczu niepewnego krajobrazu gospodarczego.
Indeks Euro Stoxx 600, który służy jako barometr europejskiego rynku akcji i obejmuje 600 spółek różnej wielkości z 17 krajów europejskich, odnotował wzrosty przez pięć tygodni z rzędu, a wzrósł w ciągu 15 z ostatnich 17 tygodni, odzwierciedlając bycze nastroje . widać na rynku amerykańskim.
Pomimo tego niezwykłego rozwoju obecny poziom indeksu odzwierciedla skromny wzrost o 15% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii cztery lata temu.
Na poziomie krajowym Grecja jest jak dotąd krajem osiągającym najlepsze wyniki w tym roku ze stopą zwrotu na poziomie 9%, podczas gdy Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingach rocznej stopy zwrotu z solidnym wynikiem 61%.
Główne indeksy giełdowe dwóch największych gospodarek Europy, Francji i Niemiec, odpowiednio CAC 40 i DAX 40, osiągnęły niedawno nowe, niemal rekordowe maksima. Podobnie jest w Holandii, Danii i Szwecji.
Wyceny nadal dalekie są od sygnałów ostrzegawczych
Pomimo niedawnego wzrostu wyceny Euro Stoxx 600 utrzymują się w rozsądnych granicach, co łagodzi obawy o wysokie ceny i uspokaja inwestorów.
W szczególności oczekiwany stosunek ceny do zysków, będący kluczową miarą tego, czy inwestorzy przecenili przyszłe zyski, jest około 13 razy większy od szerszego wskaźnika rynkowego.
Liczba ta jest nieco niższa od średniej historycznej, co łagodzi obawy o ożywienie rynku. W praktyce sugeruje to, że ceny nie przekroczyły podstawowych poziomów bazowych, co jest pozytywnym wskaźnikiem dla byczych inwestorów.
Ocena perspektyw ryzyka
Niektórzy obserwatorzy rynku ostrzegają jednak, że obecne ożywienie na giełdach może nie w pełni odpowiadać realiom gospodarczym.
„Europejskie akcje notują wąski, optymalny punkt” – zauważył w niedawnej notatce Sebastian Raedler, strateg inwestycyjny w Bank of America.
Dodał, że chociaż dane o wzroście są wystarczająco solidne, aby utrzymać premie za ryzyko w pobliżu obecnych minimów, są one również na tyle kruche, że pozwalają na uwzględnienie znacznego łagodzenia polityki pieniężnej przez bank centralny.
Raedler spodziewa się zakłóceń w europejskim krajobrazie makroekonomicznym w związku z wolniejszym wzrostem i krótkoterminowym wzrostem inflacji.
Bank of America prognozuje do października spadek indeksu Stoxx 600 o 15% do najniższego poziomu 420, a także o 10% większy spadek w przypadku akcji cyklicznych niż akcji defensywnych.
Utrzymują się obawy dotyczące stagnacji wzrostu gospodarczego w strefie euro, a najnowsze dane wskazują na stagnację w ostatnim kwartale. Najnowsze aktualizacje badań aktywności sektora prywatnego sugerują, że perspektywy pozostają ponure, a zagrożenie recesją jest nadal obecne.
Szczególnie niepokojąca jest sytuacja biznesowa w sektorze produkcyjnym, szczególnie w Niemczech, przemysłowym sercu Europy.
Obawy te mogłyby zostać rozwiane, gdyby Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. EBC wskazał jednak, że jest zbyt wcześnie, aby rozważać obniżki stóp procentowych, co znalazło odzwierciedlenie w protokole jego ostatniego posiedzenia.
W poniedziałek prezes EBC Christine Lagarde wskazała, że obecny proces dezinflacji powinien być kontynuowany, jednak rada prezesów banku musi mieć pewność, że w sposób trwały osiągnie on swój cel na poziomie 2%.
Inwestorzy zwracają także szczególną uwagę na rozwój sytuacji na rynkach energii, gdyż odbicie na giełdach w kontynentalnej części kraju zbiegło się z okresem spadków cen ropy Brent poniżej 85 dolarów oraz cen gazu ziemnego, które osiągnęły najniższy poziom od zeszłego lata, zgodnie z ich odpowiednie wartości latem 2021 r.
Zaczynają się jednak pojawiać pierwsze oznaki pojawiającej się zmienności na tych rynkach.
Ponieważ giełdy europejskie przeżywają obecnie okres rekordowych wzrostów, inwestorzy stoją w obliczu złożonego krajobrazu zagrożeń gospodarczych, geopolitycznych i sektorowych.
Obecne wyceny, choć nie są zbyt wysokie, wymagają dokładnej analizy potencjału przyszłych zysków oraz otoczenia makroekonomicznego.