O nas
Kontakt

Czy król Brexitu Nigel Farage jest odpowiedzią na nieszczęścia torysów?

Laura Kowalczyk

Czy król Brexitu Nigel Farage jest odpowiedzią na nieszczęścia torysów?

LONDYN — najnowszym wielkim pomysłem Liz Truss na uratowanie Wielkiej Brytanii jest związanie Nigela Farage'a. Nie wszyscy są przekonani.

W zeszłym tygodniu przemawiając w Stanach Zjednoczonych, najdłużej żyjący premier Wielkiej Brytanii zasugerował, że brytyjski pan Brexit – niegdyś cierń w bokach torysów – powinien zostać wniesiony do owczarni, aby „pomóc w odwróceniu naszego kraju”. Jej sugestia pojawiła się zaledwie kilka tygodni po tym, jak pojawił się na inauguracji jej nowej grupy Popular Conservatives.

Zdeklarowany i kontrowersyjny Farage jest obecnie honorowym prezesem początkującej, konkurencyjnej partii Reform, będąc czołową postacią w kampanii na rzecz opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Powszechnie uznawano, że gwałtowny wzrost poparcia dla jego byłej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii (UKIP) na początku 2010 roku był czynnikiem wpływającym na decyzję ówczesnego premiera Davida Camerona o zorganizowaniu referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku.

Eurosceptyczny były poseł do Parlamentu Europejskiego odszedł w 2021 r. z pierwszej linii frontu, twierdząc, że osiągnął to, czego chciał dzięki umowie brexitowej zawartej przez konserwatystów.

Jednak Farage w dalszym ciągu dbał o swój wizerunek publiczny, robiąc lukratywną karierę prezentera w prawicowym brytyjskim kanale telewizyjnym GB News, start-upie, gdzie często w swoim wieczornym programie w dni powszednie krytykuje obecnych brytyjskich przywódców politycznych za to, że nie są wystarczająco twardzi w niektórych kwestiach. łącznie z imigracją i podatkami. Zagrał także główną rolę w popularnym reality show „Jestem gwiazdą, zabierz mnie stąd”.

Teraz, w obliczu fatalnych wyników sondaży przed tegorocznymi wyborami powszechnymi, niektórzy konserwatyści aktywnie zabiegają o względy populisty Farage'a, wierząc, że może on pozyskać wyborców torysów, rozważając przejście do jego brytyjskiej partii Reform lub po prostu pozostanie w domu.

Nie pozostało niezauważone, że w zeszłym roku Farage został okrzyknięty gwiazdą rocka przez delegatów na dorocznej konferencji konserwatystów w Manchesterze, kiedy zyskał popularność jako prezenter GB News.

„Zawsze uważałem Nigela za torysa” – powiedział David Campbell Bannerman, były poseł do Parlamentu Europejskiego, który w 2011 r. przeszedł z UKIP na rzecz konserwatystów. Jest „niskim podatkiem, silną obroną, silnym prawem i porządkiem, konserwatystą z małego państwa”, który „byłoby dobrze dopasowane” – twierdzi.

Campbell Bannerman zasugerował, że Farage mógłby nawet zostać rzecznikiem partii ds. imigracji po wyborach.

Prezydent Reform nie wykluczył powrotu do partii, którą opuścił w 1993 r., ale dał jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie ona pod przewodnictwem obecnego premiera Rishi Sunaka.

Ministrowie, ankieterzy i stratedzy są mniej przekonani co do zasadności przyjęcia Farage'a.

„Chociaż wprowadzenie Nigela Farage’a do owczarni torysów zapewniłoby torysom trochę głosów na prawicy, prawdopodobnie straciłby on głosy na centroprawicy, umieszczając mandaty w zagrożonych miejscach takich jak Błękitna Ściana” – ostrzegł Luke Tryl, brytyjski dyrektor ds. firma konsultingowa zajmująca się badaniem opinii publicznej More in Common, odnosząc się do bogatszych mandatów konserwatystów na południu Anglii.

Ostatnim wielkim pomysłem Liz Truss na uratowanie Wielkiej Brytanii jest związanie Nigela Farage'a. Nie wszyscy są przekonani | Leona Neala/Getty Images

„Co więcej, jest prawdopodobne, że dominująca osobowość Farage'a i jego tendencja do wyrażania się podżegająco i skrajnie uniemożliwią dyscyplinę w przekazie i zagrożą pogłębieniem poczucia podziału torysów, który w ostatnich latach okazał się tak toksyczny dla elektoratu” – dodał.

Jeden z byłych strategów torysów zaangażowany w kampanię referendalną w sprawie Brexitu w 2016 r., któremu przyznano anonimowość ze względu na brak upoważnienia do wypowiadania się w protokole w swojej nowej roli, był jeszcze bardziej zjadliwy.

„Fakt, że niektórzy torysi, nawet tak oszukani jak Truss, poważnie to rozważają, pokazuje, jak bardzo w Partii Konserwatywnej panuje próżnia ideowa” – stwierdzili.

Chociaż niektórzy członkowie partii z radością powitaliby jego powrót, były strateg ostrzegł, że „aby (Farage) czuł się w Partii Konserwatywnej jak w domu, musiałaby ona wyglądać jak Partia Konserwatywna, w której wiele innych osób nie czuje się komfortowo .”

Dla innych konserwatystów przyjęcie starego wroga byłoby po prostu zbyt trudne.

Wyjaśniając, dlaczego nie poprze powrotu Farage'a, wicepremier Oliver Dowden, bliski sojusznik Sunaka, powiedział BBC: „Ja, podobnie jak wiele setek i tysięcy konserwatystów w całym kraju, spędziłem wiele lat na prowadzeniu kampanii przeciwko partiom kierowanym przez autorstwa Nigela Farage’a”.

W związku ze zbliżającymi się wyborami niektórzy dyskutują, czy Farage będzie siłą pozytywną, czy negatywną | Petera Summersa/Getty Images

W obliczu zbliżających się wyborów i torysów szukających rozwiązań swojego obecnego złego samopoczucia wyborczego, kwestia Farage'a prawdopodobnie nie zniknie.

Obecna minister gabinetu i była prezenterka GB News Esther McVey powiedziała stacji na początku tego miesiąca, że ​​Farage powinien był otrzymać miejsce w Izbie Lordów po brexicie, określając siebie jako „fankę”, która chciała widzieć w nim „pozytywną siłę”. ”

„Jeśli masz zamiar stworzyć lub rozbić Partię Konserwatywną, to oczywiście chcę, żeby utworzył Partię Konserwatywną” – dodała.

Inny prezenter GB News, były minister gabinetu torysów Jacob Rees-Mogg, powiedział, że Farage „w większości swoich poglądów był zasadniczo konserwatystą”.

Grupy fokusowe sugerują, że Farage nadal cieszy się popularnością.

„Był mózgiem Brexitu. Ludzie głosowali z Farage'em i tak, gdyby go sprowadzili, dostaliby więcej głosów” – powiedział na początku tego miesiąca pracownik socjalny Ryan z miasta targowego Wellingborough w Midland.

W styczniu w Grimsby technik turbin wiatrowych Jordan ubolewał nad tym, co określił jako „bardzo oderwani” torysów od „ludzi z klasy robotniczej”, dodając, że jego zdaniem Farage „rozumie to nieco lepiej”.

Mimo wszystkich prawdopodobnych wad to właśnie takie komentarze nie pozwalają Farage'owi pozostać w pamięci schorowanych brytyjskich konserwatystów.