Prawie sto lat temu w tym samym miejscu odkopano pozostałą część posągu przedstawiającego Ramzesa II, jednego z najważniejszych władców starożytnego Egiptu.
Górna połowa posągu egipskiego faraona Ramzesa II została odkopana przez archeologów w południowym Egipcie.
Odkryty na stanowisku El Ashmunein fragment wapienia o wysokości 3,5 metra został znaleziony dzięki wspólnemu wysiłkowi egipskiej Najwyższej Rady Starożytności i Uniwersytetu Kolorado, kierowanego przez Bassema Gehada i Ivonnę Trnkę.
Posąg przedstawia głowę, ramiona i górną część tułowia króla Ramzesa II, zwanego także Ramzesem Wielkim, ozdobioną podwójną koroną i królewskim nakryciem głowy zwieńczonym kobrą (uraeus).
Dalsze badania wykazały, że fragment wapienia uzupełnia dolną część odkrytą przez niemieckiego archeologa Gunthera Roedera prawie sto lat temu w 1930 roku.
Trwają prace nad oczyszczeniem i przygotowaniem posągów na potencjalny pokaz zjazdu.
Kim był Ramzes II?
Ramzes II, znany jako jeden z najpotężniejszych władców starożytnego Egiptu, wstąpił na tron około 1279 roku p.n.e. i sprawował władzę do 1213 roku p.n.e. Jego 66-letnie panowanie uważane jest za szczyt potęgi i chwały Egiptu.
Znany ze swoich umiejętności wojskowych, zorganizował ponad 15 zwycięskich kampanii wojskowych, zapewniając Egiptowi dominację w Lewancie i Nubii.
Ale Ramzes II nie był wyłącznie wojownikiem; pozostawił także ogromny ślad poprzez monumentalne konstrukcje. Jego wizja sięgała daleko i szeroko, gdy zlecał stworzenie inspirujących miast, świątyń i pomników w całym Egipcie, w tym cudów w Karnaku i Abu Simbel.
W całym Egipcie można znaleźć setki jego kolosalnych posągów.
Wielki władca zmarł w wieku około 90 lub 91 lat i został pochowany w Dolinie Królów. Archeolodzy odkryli później jego mumię w Skrytce Królewskiej i obecnie można ją oglądać w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze.