O nas
Kontakt

Zapomnijcie o Japonii, miłośnicy kwiatów wiśni będą tej wiosny mogli udać się do Paryża, Berlina i Pragi

Laura Kowalczyk

Get among the best of Europe

Odkryj fascynujące historie o tym, jak europejskie miasta zyskały kwitnące wiśnie.

Jeśli jesteś miłośnikiem sakury lub kwiatu wiśni, najprawdopodobniej na Twojej liście marzeń podróżniczych znajdziesz Japonię i Waszyngton. Ale czy wiesz, że tej wiosny jest niezliczona ilość miejsc w Europie z równie imponującymi różowymi kwiatami?

Jeśli nie chcesz podróżować długodystansowo, ale mimo to chcesz zobaczyć kwiaty wiśni, gdy zrobi się cieplej, oto nasze sugestie dotyczące najlepszych miejsc, w których można je złapać.

Odwiedź Kersenbloesempark – czyli park Kwiatów Wiśni – w Amsterdamie

Podczas gdy Holandia wiosną może słynąć z milionów wyrastających tulipanów, Amsterdam w szczególności coraz bardziej przyciąga turystów pragnących zobaczyć piękne kwiaty wiśni.

Sakury można podziwiać w Keukenhof – holenderskiej ojczyźnie tulipanów na obrzeżach stolicy – ​​ale jest też inne miejsce, do którego można się udać, aby zobaczyć to, co najlepsze z różowych drzew.

Dlaczego nie odwiedzić Kersenbloesempark – czyli Parku Kwitnącej Wiśni – w Holandii, w którym znajduje się 400 różowych drzew
Dlaczego nie odwiedzić Kersenbloesempark – czyli Parku Kwitnącej Wiśni – w Holandii, w którym znajduje się 400 różowych drzew

Od połowy marca do początku kwietnia przedmieścia Amstelveen, na południe od Amsterdamu, nabierają tempa.

Znany lokalnie jako Kersenbloesempark – czyli Park Kwitnącej Wiśni – 400 drzew kwitnie i kwitnie, zapewniając rewelacyjny widok.

Drzewa zostały podarowane gminie Amstelveen przez Japoński Klub Kobiet w 2000 roku i obecnie każde z nich ma japońskie lub holenderskie imię żeńskie.

To dziewicze miejsce, a pikniki pod kwiatami dozwolone są tylko w dni powszednie, aby uniknąć przeludnienia.

Zobacz zdjęcia tego miejsca i innych ulubionych miejsc w Europie w naszej galerii zdjęć tutaj:

Zobacz Wieżę Eiffla przez gałęzie wiśni w Paryżu

Paryż ma inną tożsamość o każdej porze roku, ale wiosna to szczególnie dobry czas na wizytę.

Wybierz się do stolicy Francji pod koniec marca lub na początku kwietnia, a prawdopodobnie będziesz zachwycony wszędzie tam, gdzie pojawiają się różowe drzewa.

Nic dziwnego, że Jardin des Plantes w 5. dzielnicy Paryża jest jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia kwiatów. Ten ogród botaniczny o powierzchni 60 akrów, którego początki sięgają XVII wieku, szczyci się jednymi z najstarszych drzew wiśni w mieście. Jest to ulubione miejsce zarówno mieszkańców, jak i turystów, więc będziesz w dobrym towarzystwie.

Nawet jeśli regularnie odwiedzasz miasto, prawdopodobnie odwiedzisz Ogród Tuileries, kultowy park pomiędzy Luwrem a Placem de la Concorde.

Piękne ulice Paryża zmieniają kolor na różowy, gdy kwitną drzewa sakura
Piękne ulice Paryża zmieniają kolor na różowy, gdy kwitną drzewa sakura

Słynie z wypielęgnowanych i typowo francuskich krajobrazów, a jego widoki są jeszcze bardziej oszałamiające, podkreślone przez kwitnące wiśnie, które wiosną otaczają liczne posągi.

Zwykle nie powiedzielibyśmy, że wizyta w Żelaznej Damie jest absolutną koniecznością, ale Wieża Eiffla jest absolutnie warta odwiedzenia wiosną, gdy kwitną kwiaty wiśni.

Jeśli szukasz idealnego miejsca na zdjęcia Paryża w najpiękniejszej porze roku, wybierz się do Ogrodów Trocadero w 16. dzielnicy.

Wieża Eiffla wyłania się majestatycznie za sakurą i jest widokiem, który każdy powinien choć raz zobaczyć. Dlaczego nie zorganizować pikniku pod drzewami, aby cieszyć się najważniejszym wiosennym dniem w Paryżu?

Wyobraź sobie, że jesteś w Japonii dzięki festiwalowi Sakura w Kopenhadze

Ze wszystkich krajów europejskich Dania prawdopodobnie najpoważniej podchodzi do sezonu kwitnienia wiśni.

Co roku organizują dwudniowy festiwal Sakura w Kopenhadze i rok 2024 nie jest wyjątkiem.

Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 20 i 21 kwietnia, będzie możliwe w parku Langelinie, w którym znajduje się słynny pomnik Małej Syrenki, aby zobaczyć około 200 kwitnących wiśni w kolorze pudrowego różu.

Drzewa zostały podarowane przez Japońskiego Konsula Honorowego Danii i rosną wzdłuż ścieżki prowadzącej do Fontanny Gefion. Wiosną stanowią tak dużą część Kopenhagi, że różowe kwiaty są widoczne nawet podczas rejsu łodzią po kanałach miejskich.

Festiwal Sakura, zanurzający się głębiej w japońską kulturę, oferuje bezpłatny wstęp, a odwiedzający mogą wziąć udział w ceremoniach parzenia herbaty, warsztatach haiku i origami, a także delektować się smakołykami, od sushi i mochi po ulubione dania z motywem sakury.

W Kopenhadze kwitną wiśnie japońskie
W Kopenhadze kwitną wiśnie japońskie

Świętuj Dzień Kwitnącej Wiśni w Sztokholmie

Będąc w Skandynawii, można zrobić coś gorszego niż wizyta w Sztokholmie, gdzie żyją jedne z najpiękniejszych sakur w Europie.

Tegoroczny Dzień Kwitnącej Wiśni odbędzie się 28 kwietnia i skupi się wokół pięknych kwiatów pokrywających XV-wieczny Kungsträdgården, czyli Ogród Królewski.

Szwecję i Japonię łączą szczególne stosunki z drzewami podarowanymi królowi Karolowi XVI Gustawowi przez Japonię w 1998 roku.

Naród przyjął kulturę tego azjatyckiego kraju i tegoroczny Dzień Kwitnącej Wiśni będzie obejmował pokazy sztuk walki, warsztaty poświęcone kulturze japońskiej i mnóstwo jedzenia do spróbowania.

Tylko kilka kwiatów wiśni na wystawie w centrum Sztokholmu
Tylko kilka kwiatów wiśni na wystawie w centrum Sztokholmu

Poznaj historię Berlina, podziwiając kwiaty, które Cię zachwycą

Jeśli lubisz sakurę z historią, Berlin jest idealnym miejscem na wyprawę tej wiosny.

Minęło 35 lat od upadku muru berlińskiego i 35 lat od chwili, gdy Japonia podarowała miastu swoje kultowe obecnie drzewa kwitnącej wiśni.

Sakura jest często postrzegana jako symbol odrodzenia i nowego początku – a fakt, że wiele z nich zostało zasadzonych w pobliżu miejsca, w którym kiedyś stał dzielący Mur, jest tego doskonałym odzwierciedleniem.

W Berlinie rośnie kilka odmian tych drzew, co oznacza, że ​​często będzie można je zobaczyć od końca marca do początku maja, w zależności od tego, który obszar odwiedzisz.

Przejdź 2 km pod rzędami kwiatów w berlińskim Mauerpark
Przejdź 2 km pod rzędami kwiatów w berlińskim Mauerpark

Najbardziej znany z występów karaoke Bearpit i niedzielnych pchlich targów, Mauerpark – czyli „Wall Park” – w dzielnicy Prenzlauer Berg jest jeszcze bardziej popularnym miejscem na wiosnę.

W parku i okolicach, dawniej podzielonym murem, znajduje się około dwóch kilometrów kwiatów, pod którymi można spacerować lub jeździć na rowerze.

W parku Gardens of the World w Marzahn znajduje się cały ogród japoński z około 80 wiśniami. Co roku jest gospodarzem Festiwalu Kwitnącej Wiśni, chociaż daty tegorocznej ekstrawagancji nie są jeszcze znane.

Tak czy inaczej warto je odwiedzić, ponieważ jest to idealne miejsce, aby znaleźć trochę zen w środku tętniącej życiem stolicy Niemiec.

Przeżyj swoją bajkową fantazję pod kwiatami w Pradze

Praga jest dobrze znana jako jedno z najtańszych miejsc w całej Europie, ale jest też jednym z najpiękniejszych, szczególnie wiosną.

Jeśli szukasz scen, które wyglądają jak wyjęte z bajki, udaj się na wzgórze Petřín, które nabiera charakteru wraz z rozkwitem kwiatów.

W rzeczywistości w parku jest tak wiele drzew, że róż można zobaczyć z drugiej strony rzeki stolicy Czech, Wełtawy.

Wczesnym rankiem udaj się na wzgórze, aby zobaczyć kwiaty w delikatnym świetle i uniknąć podglądania innych drzew, a także zrobić zdjęcia piękna przyrody i imponującej architektury.

Drzewa Sakura są – dosłownie – wiosną wszędzie w Pradze
Drzewa Sakura są – dosłownie – wiosną wszędzie w Pradze

Jeśli pójdziesz dalej wzdłuż Wełtawy, dojdziesz do wyspy Kampa. Jest znany jako jeden z najbardziej malowniczych obszarów w całej Pradze, a kwiaty pojawiają się na tle rzeki.

Zamek Praski to obowiązkowy punkt zwiedzania podczas podróży do miasta, a także stał się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, jeśli chodzi o oglądanie kwitnącej wiśni.

Budynek z IX wieku otoczony jest ogrodami wypełnionymi sakurą. Ponownie zalecamy wizytę wcześnie rano, aby uniknąć tłumów i skorzystać z miękkiego światła.

Jeśli masz więcej czasu w Czechach, proponujemy również wycieczkę do pobliskich Karlowych Warów. Słynąca ze źródeł termalnych i budynków w pastelowych kolorach, jest szczególnie piękna w sezonie kwitnienia wiśni, a drzewa sprawiają, że jej piękne ulice są jeszcze bardziej oszałamiające.

Złap różowe akcenty w dalszej części sezonu w Edynburgu

Chociaż większość kwiatów już opadła, pod koniec kwietnia pokrywając okolicę różowymi płatkami, Edynburg jest zupełnie inny.

Ze względu na niższe temperatury wiśnie kwitną nieco później niż w większości pozostałych krajów Europy, więc jeśli do tego czasu nie udało Ci się zobaczyć żadnej różowej piękności, masz szczęście.

Nawet na początku maja wizyta w stolicy Szkocji prawdopodobnie odkryje miasto w odcieniach różu i naprawdę odmieni cały Edynburg.

Twoim pierwszym przystankiem powinien być Meadows Park, duża przestrzeń publiczna z zawsze ładnymi ścieżkami wysadzanymi wiśniami i widokiem na kultową Fotel Artura.

Kwitnąca wiśnia na zdjęciu tuż przy słynnej Royal Mile w Edynburgu
Kwitnąca wiśnia na zdjęciu tuż przy słynnej Royal Mile w Edynburgu

Następnie udaj się do ogrodów Princes Street Gardens, w samym centrum miasta. Zobaczysz tam zamek w Edynburgu otoczony gałęziami wiśni, co tworzy naprawdę sugestywny widok.

Ostatnią atrakcją jest Ogród Przyjaźni w Kioto. To miejsce jest mało znane nawet dla wielu mieszkańców, ale wtajemniczeni twierdzą, że to jeden z najlepszych japońskich ogrodów w Wielkiej Brytanii.

Usytuowany na terenie zamku Lauriston, został podarowany przez Kioto Edynburgowi po połączeniu obu miast w 1994 r., aby uczcić trwałe relacje między obydwoma miastami.

Ze względu na wpływy japońskie, rosną tam jedne z najlepszych drzew sakura w całej Szkocji i warto je dodać do swojego harmonogramu wycieczki do Edynburga.