Władze wykonawcze UE zamierzają zmienić obecne ramy dotacji dla rolnictwa, degradując wymogi ekologiczne z obowiązkowych na dobrowolne.
Komisja dopracowuje poprawki w zielonej architekturze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po tym, jak ministrowie rolnictwa państw członkowskich dali władzy wykonawczej UE zielone światło na ponowne otwarcie podstawowego aktu prawnego.
Zgodnie z projektem nowe przepisy stanowią „ograniczone i dobrze ukierunkowane dostosowania rozporządzeń dotyczących planów strategicznych WPR w celu przezwyciężenia pewnych trudności we wdrażaniu”; w praktyce ograniczą do absolutnego minimum obowiązkowe praktyki rolnictwa ekologicznego wymagane do otrzymania środków.
Celem Komisji jest przekształcenie obowiązkowych elementów zielonej architektury WPR – w szczególności środków dotyczących pokrywy glebowej i ograniczania erozji gleby – w kryteria dobrowolne.
Wymogi dotyczące uprawy różnych roślin w cyklu lub sekwencji (płodozmian) staną się łatwiejsze do spełnienia po wprowadzeniu nowych upraw, co umożliwi dywersyfikację upraw.
Komisja zaproponuje także zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, od którego w tym roku nastąpiło już częściowe odstępstwo w wyniku protestów francuskich rolników.
„Pierwszy rok realizacji Planu strategicznego WPR pokazał, że konieczne są dostosowania, aby zapewnić skuteczną realizację planów i ograniczyć biurokrację” – czytamy w projekcie tekstu.
Kontrowersyjnie Komisja przyznaje w projekcie tekstu, że „nie przeprowadzono żadnej oceny skutków” przed wnioskiem ze względu na polityczną pilność złożenia go w następstwie „sytuacji kryzysowej” w rolnictwie UE.
Jak czytamy dalej w tekście, proces konsultacji poprzedzających inicjatywę trwał tylko tydzień, w wyniku czego „powstał szeroki wachlarz sugestii i propozycji”.
„Jesteśmy pewni, że środki, które zaproponowaliśmy i które zaproponujemy, pozwolą na większą elastyczność we wspieraniu naszych rolników, nie zmniejszając jednocześnie ogólnych ambicji Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie ochrony środowiska i klimatu” – powiedział dziś dziennikarzom rzecznik Komisji ( 13 marca).
Dodał, że obecna WPR pozostaje „najbardziej ekologiczną w historii i, o ile wiem, najbardziej ekologiczną ze wszystkich okręgów wyborczych na świecie” oraz że dodatkowe elementy elastyczności są tworzone wyłącznie w celu wspierania rolników z uzasadnionych powodów.
Oczekuje się, że przywódcy UE zgromadzeni w przyszłym tygodniu w Brukseli również podkreślą „zasadniczą rolę”, jaką odgrywa Wspólna Polityka Rolna w sprostaniu wyzwaniom stojącym przed sektorem, czytamy w projekcie tekstu konkluzji.
Oczekuje się, że konkluzje dadzą zielone światło dla usprawnień, zlecając Komisji wykonanie „wszystkich możliwych środków krótkoterminowych, w tym środków mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych i osiągnięcie uproszczeń dla rolników”.