O nas
Kontakt

Kupujesz dom? Jak sprawdzić, czy grozi mu zatonięcie, powódź lub zanieczyszczenie powietrza spowodowane zmianami klimatycznymi

Laura Kowalczyk

A man, left, walks towards an apartments buillding in Village of Cullera, south of Valencia, Spain, April 2008.

Nie dokonuj największego zakupu w swoim życiu bez uprzedniego sprawdzenia tych zagrożeń.

Dla większości ludzi zakup domu jest największą inwestycją w ich życiu. Dlatego warto wziąć pod uwagę każde ryzyko.

Zmiany klimatyczne w coraz większym stopniu odbijają się na rynku nieruchomości, niszcząc i dewaluując domy oraz zwiększając koszty ubezpieczeń.

Amerykański portal poświęcony nieruchomościom Realtor.com ogłosił w zeszłym tygodniu, że rozszerza zakres zagrożeń klimatycznych w swoich ofertach nieruchomości, począwszy od pożarów i powodzi, aż po obecne i przewidywane przyszłe poziomy ciepła, wiatru i jakości powietrza.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami stwierdził w komunikacie prasowym, że ponad 40 procent domów w USA jest narażonych na poważne lub skrajne ryzyko ze względu na te czynniki.

Niektórzy właściciele domów już doświadczają najgorszych skutków. W zeszłym roku nieruchomości od Grecji po Włochy zostały pochłonięte przez pożary, erozję wybrzeża i ulewne deszcze.

Według sieci działań na rzecz klimatu C40 większość właścicieli domów będzie zadłużona na kredyt hipoteczny na około 25 lat. W tym czasie, jeśli emisje nie spadną, 800 milionów ludzi będzie mieszkać w miastach zagrożonych wzrostem poziomu morza.

Aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, poniżej przedstawiamy kilka zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie domu.

Sprawdź historię pogody na danym obszarze: upały mogą prowadzić do osiadania gruntów i pożarów

Rok 2023 był najgorętszym rokiem w historii, a eksperci obawiają się, że rok 2024 będzie jeszcze gorętszy.

W miarę jak przekroczymy próg ocieplenia wynoszący 1,5°C, który pomógłby nam uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu, ekstremalne upały będą miały wpływ na wszystko, od naszego zdrowia po domy.

Długotrwałe okresy suszy i wysokie temperatury pozbawiają glebę wilgoci, powodując jej kurczenie się. Może to skutkować niestabilnością gruntu i osiadaniem, co prowadzi do pękania i niestabilności budynków. Gleba działa również jako bufor przed suszą i powodziami – oba zjawiska mogą się pogorszyć, gdy gleba stanie się zbyt sucha.

Przejrzyj historię pogody na obszarze, w którym planujesz kupić, aby określić, jak często w ostatnich latach temperatura i wilgotność wzrastały powyżej średniej lokalnej.

Wyjątkowo ciepła pogoda ma inne niepokojące skutki, takie jak wywoływanie lub zaostrzanie pożarów, które mogą wkroczyć na tereny położone w pobliżu obszarów dzikich, takich jak lasy i zarośla, zwłaszcza jeśli również na nich panuje susza.

Wysoka temperatura jest nie tylko niewygodna i niebezpieczna, ale może również prowadzić do wyższych kosztów chłodzenia i konserwacji, przez co posiadanie domu staje się droższe.

Koszt chłodzenia będzie niższy w domach z wydajną izolacją.

Sprawdź zabezpieczenia wybrzeża: powodzie i erozja zagrażają domom

Nasze oceany również ocieplają się wraz ze wzrostem temperatury, powodując bezprecedensowe topnienie lodu i wzrost poziomu morza, a także częstsze i intensywniejsze deszcze i burze.

To naraża domy na wybrzeżu w poważne niebezpieczeństwo. Społeczności europejskie od Anglii po Francję już odczuwają skutki erozji wybrzeża polegającej na zalewaniu, destabilizacji i niszczeniu posiadłości.

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości podatnej na erozję wybrzeża, sprawdź obecność zabezpieczeń przybrzeżnych, takich jak mur morski, które pomogą ją chronić. Pamiętaj jednak, że w przyszłości mogą one nie być konserwowane lub nadawać się do użytku – będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo, wartość i ubezpieczenie Twojego domu.

Domy budowane na rzekach i terenach zalewowych lub w ich pobliżu są również wyjątkowo wrażliwe na zmiany klimatyczne, ponieważ zmieniające się warunki pogodowe powodują obfitsze opady deszczu oraz częstsze i intensywniejsze burze. Zalane domy, nawet jeśli da się je uratować, mogą być dotknięte uszkodzeniami konstrukcyjnymi i szkodliwą pleśnią.

Zalanie ściekami stwarza jeszcze większe ryzyko, które może być spowodowane nadmiernymi opadami deszczu. Aby zmniejszyć ryzyko, spójrz na lokalne mapy kanałów i unikaj kupowania domu zbudowanego nad kanałem lub w pobliżu słabego punktu, takiego jak pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Przedsiębiorstwa wodociągowe coraz częściej zrzucają ścieki do rzek, gdy duże opady deszczu zagrażają pojemności ich zbiorników, co jeszcze bardziej naraża domy na ryzyko zalania spowodowanego niehigienicznymi warunkami sanitarnymi.

Ulewne deszcze mogą nawet spowodować powstanie zapadlisk – uważaj więc na okrągłe zagłębienia w ziemi, osiadanie, głębokie kałuże i pęknięcia w ziemi wokół Twojej posiadłości.

Domy można zobaczyć z drugiego brzegu Jeziora Concordia w poniedziałek, lipca 2009 r., na miejscu poślizgu w Nachterstedt w Saksonii-Anhalt w Niemczech.
Domy można zobaczyć z drugiego brzegu Jeziora Concordia w poniedziałek, lipca 2009 r., na miejscu poślizgu w Nachterstedt w Saksonii-Anhalt w Niemczech.

Sprawdź historię pogody w swoim regionie: Silne wiatry mogą spowodować szkody materialne

Domy zagrożone burzami i powodziami również mogą zostać uszkodzone przez wiatr. Jeżeli nieruchomość może być narażona na działanie wiatru o prędkości przekraczającej 80 km/h, może wymagać specjalistycznego ubezpieczenia od huraganów.

Historię pogody w swoim regionie możesz sprawdzić w witrynie danych pogodowych Visual Crossing.

Jeśli oglądasz domy na obszarach narażonych na silne wiatry i burze, powinieneś także uważać na duże drzewa, które mogą upaść i spowodować uszkodzenie posiadłości. Ekstremalne wiatry mogą również podsycać i rozprzestrzeniać pożary, narażając pobliskie domy na większe ryzyko.

Rzeczoznawcy majątkowi powinni zwrócić uwagę kupujących na te kwestie podczas oceny budynku, ponieważ mogą one mieć wpływ na wycenę i zdolność kredytową.

Sprawdź wskaźnik jakości powietrza: Zanieczyszczenie może mieć wpływ na ceny nieruchomości

Chociaż niska jakość powietrza nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Twojego domu, może powodować problemy zdrowotne i zmuszać ludzi do pozostania w pomieszczeniach zamkniętych. To sprawia, że ​​nieruchomości położone na obszarach o złej jakości powietrza są mniej atrakcyjne i potencjalnie mniej wartościowe.

Sprawdź średnią liczbę dni, w których jakość powietrza jest zła – tych, których wskaźnik jakości powietrza przekracza 100 – na obszarze, w którym planujesz dokonać zakupu.

Niska jakość powietrza może również wskazywać na pożary, zarówno w pobliżu, jak i daleko, a wiatry przenoszą dym w kierunku domu.

Może to być również spowodowane dużym ruchem drogowym w pobliżu. Sprawdź dostęp wybranego domu do ścieżek spacerowych i rowerowych oraz transportu publicznego. Może to nie tylko oznaczać lepszą jakość powietrza, ale może pomóc w ograniczeniu emisji, dzięki czemu nie przyczyniasz się jeszcze bardziej do problemu.