O nas
Kontakt

W Czechach od 1963 roku odnotowano rekordową liczbę przypadków krztuśca

Laura Kowalczyk

Dr. Sara Goza explains an infant

Czechy starają się powstrzymać gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca – wysoce zakaźnej choroby bakteryjnej atakującej płuca i drogi oddechowe.

Władze czeskie poinformowały, że w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano 28 przypadków krztuśca. Liczba ta wynosi obecnie 3084 – liczby nienotowanej od 1963 roku.

Najwyższy wskaźnik zachorowań występuje wśród osób w wieku od 15 do 19 lat, którzy stanowią około jednej trzeciej chorych.

Według czeskiego ministra zdrowia Vlastimila Válka gwałtowny wzrost można prawdopodobnie przypisać ponownemu nawrotowi chorób układu oddechowego w miarę odchodzenia społeczeństwa od rygorystycznych środków zapobiegawczych przeciwko Covid-19 oraz niepełnym szczepieniom wśród dzieci.

Krztusiec to wysoce zakaźna choroba bakteryjna atakująca płuca i drogi oddechowe. Jest to spowodowane przez bakterie w jamie ustnej, nosie i gardle zakażonej osoby.

Przed szczepionką przeciwko krztuścowi w 1958 r. była to jedna z najpowszechniejszych i najniebezpieczniejszych chorób wieku dziecięcego.

Powikłania dotykają głównie małe dzieci, szczególnie te, które nie są zaszczepione lub których matki nie otrzymały szczepienia. U tych dzieci istnieje ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, w tym drgawek, zapalenia płuc i chorób mózgu.