O nas
Kontakt

Stan Unii: Obrona demokracji i pomoc dla Gazy

Laura Kowalczyk

Boat with aid to Gaza departed from Cyprus

Wolność prasy, sztuczna inteligencja i sytuacja w Strefie Gazy to tylko niektóre z kluczowych tematów, które zdominowały porządek obrad w Brukseli w tym tygodniu.

W tym tygodniu na jednej sesji plenarnej Parlament Europejski przyjął przepisy w dwóch obszarach związanych z obroną demokracji i praw podstawowych, przyjmując ustawę o wolności prasy i ustawę o sztucznej inteligencji.

W przypadku sztucznej inteligencji Komisja Europejska uważa, że ​​UE daje przykład reszcie świata.

„Nasze europejskie start-upy będą najlepszymi ambasadorami naszego podejścia do sztucznej inteligencji. Niezawodna, dostępna sztuczna inteligencja, szanująca zasady zaufania wszystkich naszych obywateli i przedsiębiorstw, ale także po to, aby świat mógł zobaczyć, co robimy” – powiedział Thierry Breton , europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Jednak pomimo tego szaleństwa legislacyjnego Parlament Europejski zadał cios Komisji, decydując się na wniesienie sprawy do sądu przeciwko organowi wykonawczemu UE. Przedmiotem dyskusji jest podjęta w grudniu ubiegłego roku decyzja o odblokowaniu transzy funduszy spójności dla Węgier.

W programie podkreślono także otwarcie morskiego korytarza pomocy humanitarnej między Cyprem a Gazą, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Mała wyspa będąca członkiem UE jest punktem wyjścia pomocy humanitarnej dla terytorium Palestyny. Aby omówić konsekwencje tego korytarza i innych wydarzeń w Strefie Gazy, przeprowadziliśmy wywiad z Joostem Hiltermanna, dyrektorem Programu dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej.

„Oczywiście wpływ jest bardzo, bardzo niewielki, ponieważ mówimy o bardzo małych ilościach w porównaniu z tym, co ciężarówki mogą przewieźć różnymi drogami wjazdowymi do Gazy. To jeden z dwóch problemów” – powiedział analityk TylkoGliwice.

„Po drugie pomoc może dotrzeć do wybrzeża, ale nie ma sieci dystrybucji, szczególnie w północnej Strefie Gazy. Dystrybucja jest chaotyczna i zdezorganizowana i tak naprawdę nie dociera do ludzi, do których powinna” – dodał.