Niemcy, Belgia i Hiszpania należą do krajów europejskich emitujących nowe monety upamiętniające miejsca i wydarzenia o znaczeniu krajowym.
Dwadzieścia krajów Unii Europejskiej używa euro jako swojej oficjalnej waluty i co roku niektóre z tych krajów mogą emitować monety okolicznościowe.
Niemcy, Belgia i Hiszpania wprowadziły niedawno na rynek nowe modele. Oto historia ich wyborów.
Niemcy
Niemcy wyemitowały już w tym roku dwie monety okolicznościowe. Jeden z nich jest hołdem złożonym północnoniemieckiemu krajowi związkowemu Meklemburgia-Pomorze Przednie i przedstawia scenę z Parku Narodowego Jasmund.
Projekt został stworzony przez artystę Michaela Otto i podkreśla charakterystyczne kredowe klify parku oraz lasy bukowe. Można też spotkać spacerowicza przechadzającego się brzegiem morza.
Każdego roku Niemcy wykorzystują swoje monety, aby złożyć hołd jednemu z 16 państw, a grafika przedstawia ważny budynek lub pomnik z tego regionu.
Druga tegoroczna moneta ma znaczenie bardziej krajowe niż regionalne i stanowi hołd dla 175. rocznicy uchwalenia Konstytucji Frankfurckiej.
Wydarzenie to, zwane także Konstytucją Kościoła św. Pawła, było pierwszą próbą – w marcu 1849 r. – ustanowienia ogólnokrajowej demokratycznej konstytucji Niemiec.
Zgromadzeniu Narodowemu we Frankfurcie nie udało się uzyskać poparcia Prus ani Austrii, więc próba konstytucji ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem. Jednak nadal pozostaje to moment o znaczeniu narodowym.
Zaprojektowany przez berlińskiego artystę Bodo Broschata obraz przedstawia przedstawicieli Narodowego Zgromadzenia Ustawodawczego wchodzących do kościoła św. Pawła we Frankfurcie.
Za tym widzimy papier, na którym napisano Konstytucję, gęsie pióro, niemiecką flagę narodową i trzy kobiece alegorie: Jedność, Sprawiedliwość i Wolność.
Hiszpania
Kolejnym krajem, który wyemitował w tym roku dwie nowe monety, jest Hiszpania.
Projekt jest hołdem dla krajowej policji, która w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia. Nosi godło organizacji.
Dyrektor generalny hiszpańskiej policji Francisco Pardo powiedział: „Ten egzemplarz to wyjątkowy egzemplarz, który reprezentuje niezachwiane zaangażowanie policji krajowej w bezpieczeństwo Hiszpanii. »
Drugi tegoroczny projekt jest hołdem dla Sewilli, miasta w południowej Hiszpanii, w którym znajdują się trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Moneta przedstawia jedno z takich miejsc, kultowy dziedziniec Patio de Doncellas.
Belgia
Belgia zaprezentowała swój nowy model monety na ten rok po styczniowym spotkaniu ministrów finansów Eurogrupy.
Moneta okolicznościowa o nominale 2 euro upamiętnia Radę UE i stanowi hołd dla 25 lat współpracy w ramach unii gospodarczej i walutowej.
Na środku sali widać 27 jaskółek: po jednym ptaku na każde państwo członkowskie UE.
Stworzony przez artystkę Iris Bruijns wybór jaskółek jest ważny, ponieważ ptaki poruszają się razem za jednym przywódcą.