O nas
Kontakt

Turcja niespodziewanie podnosi stopy procentowe do 50%.

Laura Kowalczyk

Turkey hikes interest rate to 50% in surprise move

Wzrost następuje po przerwie w zeszłym miesiącu, która skłoniła ekspertów do przekonania, że ​​w ich ślady nastąpi kolejne zamrożenie. Jednak chroniczna inflacja nadal utrzymuje się.

Bank centralny Turcji nieoczekiwanie podniósł swoją podstawową stopę procentową, podczas gdy kraj w dalszym ciągu próbuje opanować rosnącą inflację.

Bank Centralny Turcji poinformował w czwartek, że podniósł główną stopę procentową (lub tygodniową stopę aukcyjną repo) do 50% z 45% w związku z wyższą niż oczekiwano inflacją w lutym.

„Chociaż import towarów konsumpcyjnych i złota spowolnił i przyczynił się do poprawy salda obrotów bieżących, inne najnowsze wskaźniki wskazują, że popyt krajowy pozostaje odporny” – podał bank w komunikacie prasowym. „Sztywność inflacji usług, oczekiwań inflacyjnych, ryzyka geopolitycznego i cen żywności utrzymują presję inflacyjną”.

Bank stwierdził, że decyzja o ponownym rozpoczęciu podwyżki stóp procentowych – po krótkiej przerwie w zeszłym miesiącu, która utwierdziła analityków rynkowych w przekonaniu, że przewidywana jest kolejna podwyżka – została podjęta w odpowiedzi na „pogorszenie perspektyw inflacji”.

Rzeczywiście inflacja w Turcji nadal szaleje: podstawowe ceny konsumpcyjne wzrosły w lutym o 72,89% w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r., podczas gdy roczną inflację ostatnio odnotowano w lutym na poziomie prawie 70%, najwięcej od 15 miesięcy.

„Ostre nastawienie monetarne zostanie utrzymane do czasu zaobserwowania znaczącego i trwałego spadku podstawowego trendu miesięcznej inflacji, a oczekiwania inflacyjne zrównają się z prognozowanym przedziałem” – oznajmił bank centralny, dodając, że spodziewa się dezinflacji w drugiej połowie roku z 2024 r.

Decyzja ta stanowi pierwszą podwyżkę stóp procentowych pod przewodnictwem nowego prezesa banku centralnego Fatiha Karahana.

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan mianował w lutym Karahana nowym prezesem banku centralnego, zastępując Hafize Gaye Erkana, który podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o nepotyzm donoszonymi przez lokalne media. Erkan, pierwsza kobieta-gubernator w Turcji i była dyrektor banku z siedzibą w USA, stanowczo zaprzeczyła oskarżeniom.

Za kadencji Erkana bank znacząco podniósł referencyjną stopę procentową z 8,5% w czerwcu do 45% w styczniu.

Turcja cierpi na chroniczną inflację wynikającą z lat niekonwencjonalnej polityki Erdoğana. Jednak Karahan powiedział, że opanowanie inflacji jest jego najwyższym priorytetem i zapowiedział dalsze podwyższanie stóp procentowych w przypadku gwałtownego wzrostu inflacji.