Chorwacka Unia Demokratyczna wygrała w środę wybory parlamentarne, jednak aby utrzymać się przy władzy, będzie potrzebowała wsparcia skrajnej prawicy.
Według oficjalnych danych, rządzący w Chorwacji konserwatyści wygrali w środę niezwykle konkurencyjne wybory.
Rządząca prawicowa Chorwacka Unia Demokratyczna (HDZ) pokonała centrowy lewicowy sojusz nieformalnie kierowany przez populistycznego prezydenta Zorana Milanovica i jego Partię Socjaldemokratyczną (SDP).
Jednak pomimo przekonującego zwycięstwa HDZ premiera Andreja Plenkovicia będzie potrzebować wsparcia ugrupowań skrajnie prawicowych, aby utrzymać się przy władzy.
Wybory były następstwem kampanii skupionej na zaciekłej rywalizacji między prezydentem kraju a premierem.
Po przeliczeniu ponad 90% głosów państwowa komisja wyborcza stwierdziła, że HDZ zdobyła 60 mandatów w 151-osobowym parlamencie. SDP zdobyła 42 mandaty.
Trzecie miejsce zajął skrajnie prawicowy Ruch Państwowości z 14 mandatami, co czyni go królem w przyszłych rozmowach na temat następnego rządu.
„Od jutra rano zaczniemy tworzyć nową większość parlamentarną, aby utworzyć nasz trzeci rząd” – powiedział Plenkovic w swoim zwycięskim przemówieniu. „Chcę pogratulować pozostałym partiom, które zostały pokonane przez HDZ”.
Frekwencja przekroczyła 50%, co było rekordem, na kilka godzin przed zamknięciem lokali wyborczych.
Wybory odbyły się w czasie, gdy Chorwacja, członek Unii Europejskiej i NATO, zmaga się z najwyższą stopą inflacji w strefie euro, niedoborem siły roboczej, nielegalną migracją i doniesieniami o powszechnej korupcji.
Stawką w wyścigu była także jedność UE zmagającej się z niestabilnością wynikającą z inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
Prezydent Zoran Milanovic z lewicowej SDP, która przegrała głosowanie, sprzeciwia się większej pomocy dla Ukrainy, co wzbudziło obawy, że Chorwacja może sprzymierzyć się z bardziej przyjaznymi Moskwie członkami UE, takimi jak Węgry i Słowacja.
Zwycięstwo HDZ oznacza jednak, że kraj prawdopodobnie będzie kontynuował prozachodni kurs.
HDZ sprawuje swój urząd głównie od czasu uzyskania przez Chorwację niepodległości od byłej Jugosławii w 1991 r.
Naród bałkański został najnowszym członkiem Unii Europejskiej w 2013 r., a w zeszłym roku dołączył do europejskiej strefy podróżowania bez paszportów i strefy euro.