O nas
Kontakt

Akcje IDS rosną, gdy czeski miliarder przygląda się Royal Mail

Laura Kowalczyk

A car overtakes a Royal Mail delivery van, in Westminster in London, Thursday, Jan. 25, 2024.

Akcje IDS, właściciela Royal Mail, wzrosły po doniesieniach, że otrzymał – i odrzucił – ofertę od czeskiego miliardera Daniela Křetínskiego.

Brytyjska poczta i kurierzy Royal Mail otrzymała ofertę przejęcia od Daniela Křetínskiego, czeskiego miliardera, który zainwestował także w kluby piłkarskie Sainsbury's i West Ham United.

Jednak według doniesień Royal Mail odrzuciła tę ofertę i według agencji Reuters Křetínský ją renegocjuje.

Grupa EP Křetínskiego nabyła już 27,5% udziałów w Royal Mail za pośrednictwem swojej spółki inwestycyjnej Vesa. Podobno na początku tego miesiąca skontaktował się z International Distributions Services (IDS), spółką holdingową Royal Mail, w sprawie oferty.

„Grupa EP zdaje sobie sprawę, że Royal Mail znajduje się w trudnej sytuacji” – stwierdziła firma Křetínský w niedawno opublikowanym oświadczeniu.

„Grupa EP zdaje sobie również sprawę, że Royal Mail jest ważnym aktywem krajowym, który odniósłby korzyści w dłuższej perspektywie, i jest gotowa wspierać tę kultową firmę w jej transformacji i przebudowie, aby stać się nowoczesnym operatorem pocztowym zapewniającym swoim klientom usługi wysokiej jakości, stabilność zatrudnienia i stabilne wyniki finansowe.

W zeszłym roku Royal Mail odnotowała „znaczną stratę” w wysokości 419 mln funtów (490 mln euro) za rok finansowy 2022/23.

Komentując ten temat, analityk inwestycyjny AJ Bell, Dan Coatsworth, skrytykował Pocztę nie tylko za opóźnienie w przekazaniu oferty wykupu, ale także za niską jakość usług i nieprofesjonalne praktyki pracy.

„Mimo że latem ubiegłego roku ostatecznie uzgodniono nową umowę w sprawie wynagrodzeń, można śmiało powiedzieć, że morale w branży nadal nie jest wysokie, a gospodarstwa domowe z pewnością mają dość długo oczekiwanych listów. Miejsca pracy są obciążone, a system wymaga radykalnych zmian się zmienić” – powiedział Coatsworth.

Jak podaje Guardian, Grupa PE ma czas do 15 maja na ogłoszenie ostatecznego zamiaru złożenia oferty na IDS lub wycofania się z tego procesu.

Choć decyzja Royal Mail pozostaje niepewna, obecna sytuacja IDS jest znacznie jaśniejsza. Akcje IDS wzrosły w środę o 20%, osiągając 257 pensów i wyceniając wartość firmy na 2,47 miliarda funtów (2,89 miliarda euro) po ujawnieniu przez Financial Times propozycji Křetínskiego.