Kontakt

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. kończą się ustanowieniem dwóch rekordów świata w ostatnim dniu

Laura Kowalczyk

Spectators attend the closing ceremony of the 2024 Paralympics in Paris, September 8, 2024

Widzowie oddali hołd ugandyjskiej biegaczce olimpijskiej Rebecce Cheptegei, która zmarła w czwartek po tym, jak została podpalona, ​​co według policji było atakiem jej partnera. Cheptegei przebiegła maraton na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w zeszłym miesiącu.

Igrzyska Paraolimpijskie 2024 zakończyły się w Paryżu dwoma rekordami świata i spektakularnym pokazem świateł podczas ceremonii zamknięcia, którą zdominowała francuska muzyka elektroniczna.

Jean-Michel Jarre rozkręcił imprezę na Stade de France wypełnionym po brzegi sportowcami, wolontariuszami i widzami w dniu, w którym Marokanka Fatima Ezzahra El Idrissi pobiła rekord świata w kobiecym maratonie dla osób z dysfunkcją wzroku, a Nigeryjka Folashade Oluwafemiayo pobiła własny rekord świata w kobiecym parapodnoszeniu ciężarów.

El Idrissi przebiegła 42-kilometrową trasę w czasie 2 godzin, 48 minut i 36 sekund, bijąc poprzedni rekord o prawie sześć minut ustanowiony przez Japonkę Misato Michishita w grudniu 2020 r. w mieście Hofu.

„Nie biegłem tylko po medal” – powiedział 29-letni Marokańczyk.

Broniąca tytułu Oluwafemiayo dwukrotnie pobiła własny rekord świata w paratrójboju siłowym kobiet, wyciskając na ławce 167 kilogramów ponad klatkę piersiową i zdobywając kolejne złoto w finale w kategorii kobiet powyżej 86 kg.

39-letnia Oluwafemiayo pobiła swój poprzedni rekord z Tbilisi w Gruzji w czerwcu o jeden kilogram, podnosząc 166 kg w rundzie trzeciej. Następnie Oluwafemiayo zachwyciła widzów na La Chapelle Arena, dodając kolejny kilogram do rekordu w trójboju siłowym.

Wspomnienie Rebekki Cheptegei

Po maratonach widzowie oddali hołd ugandyjskiej biegaczce olimpijskiej Rebecce Cheptegei, która zmarła w czwartek, po tym jak została podpalona przez swojego partnera.

Rebecca Cheptegei bierze udział w biegu ulicznym Discovery 10 km w Ugandzie, 20 stycznia 2023 r.

Cheptegei wzięła udział w maratonie podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w zeszłym miesiącu, a w niedzielę na dużym ekranie w pobliżu mety wyświetlono obraz jej świętowania, a tłum poproszono o minutę aplauzu dla uczczenia jej pamięci jako ofiary kobietobójstwa.

Chiny dominują

Chiny zdobyły podczas igrzysk paraolimpijskich prawie dwa razy więcej złotych medali – 94, podczas gdy Wielka Brytania 49 – niż jakikolwiek inny kraj.

Łącznie Chiny zdobyły 220 medali (94 złote, 76 srebrnych, 50 brązowych), podczas gdy druga w kolejności Wielka Brytania zdobyła 124 medale, a USA 105.

Gospodarz turnieju, Francja, zajął ósme miejsce w klasyfikacji medalowej, mając na koncie 19 złotych medali spośród 75, które zdobyła.