Zamieszki, groźba użycia broni i kryzys związany z kosztami utrzymania mają wpływ na niektóre szkoły europejskie
Wiele dzieci w Europie wraca w tym tygodniu do szkoły, ale dla niektórych uczniów i ich nauczycieli nowy semestr wiąże się z trudnymi lekcjami życia.
Spłonął w zamieszkach
Dyrektorka Céline Carpentier-Maxant bada zniszczenia w szkole podstawowej Bois de l’Etang w La Verrière, na zachód od Paryża. Była to jedna z dwóch szkół podstawowych spalonych przez protestujących wcześniej tego lata. Protesty dotyczyły śmierci młodego mężczyzny z rąk policji.
„To skomplikowane. To była bardzo, bardzo traumatyczna sytuacja dla zespołu, ponieważ nie zostaliśmy z niczym” – powiedział Carpentier-Maxant.
„Właściwie nie mamy już nic. Widać, że jest trochę pusto. Otrzymaliśmy darowizny w postaci sprzętu i materiałów, które będziemy zbierać dzisiejszego popołudnia, a które otrzymał ratusz”.
Jedna z nauczycielek przypomniała sobie swoją reakcję na wiadomość, że celem były szkoły, i konsekwencje, jakie miała ona dla uczniów.
„To było prawdziwe niezrozumienie. Pytanie brzmiało: «Po co szkoła? Co zrobiliśmy? Wiele dzieci, zwłaszcza młodszych, obawiało się, że byliśmy wtedy w szkole, bo dla nich spaliśmy w Szkoła.
„Więc ich nauczyciele też byli bardzo przerażeni. I mieliśmy dużo czasu na rozmowy. Wielu psychologów mogło przyjść i porozmawiać z dziećmi, to też dodało im otuchy. To, że nas zobaczyli, dodało im otuchy. w dobrym zdrowiu i silni także przed nimi.”
Podczas gdy w obu szkołach trwają prace remontowe, 55 uczniów z La Verrière rozpocznie naukę w sąsiednich szkołach w mieście.
Polscy nauczyciele żądają podwyżek
W Polsce 3500 nauczycieli i ich zwolenników demonstrowało w piątek przed Ministerstwem Edukacji i Nauki w Warszawie, żądając podwyżki o 20% oraz większych inwestycji w szkoły i rekrutację nauczycieli.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że polska edukacja znalazła się w krytycznym punkcie zwrotnym.
Powiedział: „Pytanie brzmi, jak wydostaniemy się z tego zwrotu, jest to pytanie o przyszłość uczniów, o przyszłość edukacji, pracowników oświaty. Wszystko w naszych rękach.”
W poniedziałek 4 września dzieci wracają do szkół w Polsce. 15 września Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) ma pikietować w parlamencie, domagając się podwyżek płac dla wszystkich pracowników sektora publicznego, w tym nauczycieli.
Serbski program nauczania zapewniający czas na niepokój uczniów
Nowy semestr rozpoczął się w piątek, 1 września w Serbii, ciepłym przyjęciem najmłodszych dzieci i nowym naciskiem w programie nauczania na radzenie sobie z lękiem i stresem uczniów.
Szkoły w kraju rozpadły się na początku 6 czerwca, nieco ponad miesiąc po tym, jak 13-letni chłopiec ze szkoły podstawowej im. Vladislava Ribnikara w Belgradzie zastrzelił dziewięciu uczniów i szkolnego strażnika.
Incydent wywołał intensywną ogólnokrajową debatę na temat posiadania broni i przemocy