Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe przepisy mające na celu radykalne zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych w UE o kilka milionów ton.
Po wejściu w życie przepisów poprawi to ponowne użycie, zbiórkę i recykling opakowań, a wiele opakowań jednorazowego użytku, takich jak lekkie torby plastikowe, przestanie być używane, jednak niektóre organizacje pozarządowe potępiają to, co ich zdaniem stanowi rozwadnianie przepisów pierwotnie zaproponowany projekt ustawy.
Według przewodniczącego parlamentarnej komisji środowiska, Pascala Canfina, ustawa zmieni sposób myślenia branży opakowaniowej i może zmniejszyć o 20% lub 30% z 80 miliardów ton odpadów opakowaniowych wytwarzanych każdego roku w Europie.
„To prawdopodobnie jeden z tekstów, który był najbardziej lobbowany” – powiedział TylkoGliwice francuski eurodeputowany.
„Podaję jeden przykład: McDonald’s lobbuje za utrzymaniem modelu jednorazowego użytku. Model jednorazowego użytku polega na tym, że zużywasz tylko raz wszystko, co jest niezbędne do zjedzenia jedzenia.
„Alternatywą dla tego jest właśnie propozycja, za którą forsowaliśmy, co oznacza, że jeśli jesteś w restauracji McDonald’s, KFC lub Burger King na miejscu, a nie na wynos, to dlaczego powinieneś używać do picia coli jednorazowego kubka ? I nie tylko szklankę. Dlaczego?
Ustawodawstwo zakazuje niepotrzebnych opakowań i zmusi branżę do zapewnienia, aby do 2030 r. wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu.
Dodatkowo do 2035 roku wszystkie opakowania w Europie muszą zostać poddane recyklingowi.
UE ustali także obowiązkowe kwoty na ponowne wykorzystanie różnych opakowań, w tym butelek po napojach.
Niektóre państwa członkowskie zwróciły się o odstępstwa w celu ochrony interesów swoich branż opakowaniowych. We Francji wielu obawiało się, że prawo zakaże stosowania tradycyjnych drewnianych pojemników używanych do przechowywania sera camembert i ostryg.
„Opakowanie Camembert w obecnej postaci ulega biodegradacji. Jest wykonane z jasnego drewna i dlatego nie stanowi problemu dla środowiska” – powiedział w wywiadzie francuski eurodeputowany Jean-Paul Garraud.
„A za tym wszystkim kryje się cała tradycja kulinarna, kryje się oczywiście cały ważny sektor. Dla Francji oznacza to tysiące miejsc pracy”.
Niektórzy krytycy narzekają jednak, że stanowisko Parlamentu nie jest wystarczająco daleko idące.
Sergio Baffoni, starszy działacz na rzecz opakowań papierowych w Environmental Paper Network, powiedział, że wynik głosowania jest „powyżej oburzający: usunięto wszystkie istotne ograniczenia”.
„Nieliczni, którzy pozostaną, faktycznie zwiększą liczbę opakowań papierowych, ponieważ mają one jedynie na celu ograniczenie plastiku. Oznacza to katastrofę dla lasów nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Wycięliśmy już 3 miliardy drzew na same opakowania. Dzięki Parlamentu Europejskiego, zapotrzebowanie na groteskowe opakowania papierowe będzie nadal rosło. Jest to całkowicie niezrównoważone” – dodał.
Koalicja na rzecz Norm Środowiskowych (ECOS) oskarżyła Parlament o poddanie się „kulturze wyrzucania”, argumentując, że nie zajmie się ona w wystarczającym stopniu rosnącą liczbą odpadów z tworzyw sztucznych i opakowań.
„Parlament Europejski właśnie osłabił całkowicie wykonalne rozwiązanie problemu kultury wyrzucania, nie oferując alternatywy. To bardzo frustrujące, że postępowy program Komisji Europejskiej w zakresie zapobiegania i ponownego użycia nie uzyskał dziś pełnego wsparcia ze strony Parlamentu” – Mathias Falkenberg, kierownik programu w ECOS – napisano w oświadczeniu.
„Nieliczne ulepszenia zaproponowane przez posłów do PE, takie jak minimalne standardy trwałości opakowań wielokrotnego użytku, w niewielkim stopniu rekompensują ogólny brak ambicji” – stwierdził również.
Parlament Europejski rozpocznie teraz negocjacje z Radą UE w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie prawa.