O nas
Kontakt

Przychody Nvidii potrajają się dzięki wzrostowi chipów AI

Laura Kowalczyk

Przychody Nvidii potrajają się dzięki wzrostowi chipów AI

Gigant technologiczny Nvidia odnotował w tym tygodniu rekordowe przychody za trzeci kwartał 2023 r. w związku z dużym popytem na chipy. Oto dlaczego jest to firma, której inwestorzy chcą mieć kawałek.

Technologiczny gigant Nvidia odnotował w tym tygodniu oszałamiające przychody w wysokości 18,12 miliarda dolarów (16,62 miliarda euro) za trzeci kwartał (3 kwartał) tego roku, przekraczając szacunki analityków na poziomie 16,18 miliarda dolarów i co stanowi wzrost o 206% rok do roku. i wzrost o około 34% większy niż w poprzednim kwartale.

Dobre wyniki finansowe były wspierane przez niezwykle duży popyt na procesory graficzne (GPU), które są w zasadzie chipami komputerowymi renderującymi grafikę i obrazy poprzez wykonywanie szybkich obliczeń matematycznych.

Spółka odnotowała również skorygowany zysk na akcję w wysokości 4,02 USD, czyli więcej niż oczekiwano 3,37 USD na akcję. Zysk netto wyniósł 9,24 miliarda dolarów, co stanowi ogromny skok z 680 milionów dolarów w trzecim kwartale poprzedniego roku podatkowego.

Przychody z centrów danych wzrosły do ​​14,51 miliarda dolarów, przekraczając szacunki na poziomie 12,97 miliarda dolarów, głównie za sprawą dostawców infrastruktury chmurowej. To o 279% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 41% więcej niż w poprzednim kwartale.

Przychody z gier wyniosły 2,86 miliarda dolarów, przekraczając oczekiwania na poziomie 2,68 miliarda dolarów. To o 81% więcej niż w ciągu roku i 15% więcej niż w ostatnim kwartale.

Czy rok 2024 będzie równie zyskowny?

Firma spodziewa się, że czwarty kwartał finansowy roku wygeneruje przychody na poziomie około 20 miliardów dolarów, co oznaczałoby wzrost o prawie 231%.

Nvidia zaprezentowała także w trzecim kwartale swój nowy procesor graficzny GH200, który ma być tańszy i mieć więcej pamięci niż obecne procesory.

Victoria Scholar, dyrektor ds. inwestycji w Interactive Investor, zauważyła: „Firma produkująca procesory graficzne niezbędne dla rynku sztucznej inteligencji ostrzegła jednak, że spodziewa się spowolnienia w Chinach w czwartym kwartale ze względu na kontrolę eksportu w USA.

„Ostrzegł także przed potencjalnym wpływem konfliktu Izrael-Hamas na jej działalność. Te dwa czynniki, w połączeniu z wysokimi oczekiwaniami wobec tegorocznego genialnego zwycięzcy giełdy, spowodowały, że akcje Nvidii po zamknięciu spadły o 1,7%, przedłużając spadek o prawie 1% podczas wtorkowej sesji.

Podkreśliła jednak, że ten spadek to kropla w morzu w porównaniu z tegorocznym trzycyfrowym wzrostem.

Wpływ ograniczeń eksportowych

Jednocześnie firma zauważyła, że ​​ograniczenia eksportowe dotkną głównie chipy Nvidia A800 i H800 eksportowane do Chin, mogą także objąć chipy AMD i Intela.

Będzie to prawdopodobnie przedmiotem toczących się negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Stany Zjednoczone starają się zablokować Chinom dostęp do wyrafinowanych półprzewodników, które mogą okazać się niezbędne dla celów wojskowych i sztucznej inteligencji.

Doprowadziło to jednak do wzmożenia spekulacji, że Chiny mogą zdecydować się na odwet w postaci nałożenia własnych sankcji gospodarczych na Stany Zjednoczone. Może to być szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę obecną zależność Stanów Zjednoczonych od chińskiego importu.

Kiedy w październiku ubiegłego roku Stany Zjednoczone ogłosiły szerokie ograniczenia eksportu, Nvidia zapewniła inwestorów, że nie wpłyną one na krótkoterminowe zyski, ale mogą wpłynąć na perspektywy w dłuższej perspektywie. Taki scenariusz jest obecnie obserwowany.

Aby w pewnym stopniu obejść te nowe sankcje, firma tworzy nowe produkty dla centrów danych, które są zgodne ze standardami rządowymi. Jest jednak mało prawdopodobne, że będą one gotowe na czas, aby mieć znaczący wpływ na wyniki czwartego kwartału.

Wyścig o sztuczną inteligencję i ChatGPT

Nvidia również odnotowała ostatnio znacznie większy popyt ze względu na rozwój ChatGPT, co zapoczątkowało wyścig wśród innych twórców sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia własnych chatbotów. W rezultacie wzrósł popyt na chipy i procesory graficzne i oczekuje się, że popyt ten utrzyma się w dającej się przewidzieć przyszłości, o ile konsumenci będą nadal opracowywać więcej produktów Gen AI.

Jednak w przypadku wzrostu ograniczeń eksportowych w USA firma może nadal borykać się z problemami związanymi ze spadkiem przychodów i zmianą kanałów eksportu. Konieczność opracowania nowych, zgodnych z przepisami produktów przeznaczonych na eksport może również mieć wpływ na finanse i konkurencyjność eksportu, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej, ze względu na wymagany czas i kapitał.