O nas
Kontakt

Rząd Szwajcarii oceni udział surowców w PKB

Laura Kowalczyk

Rząd Szwajcarii oceni udział surowców w PKB

Szwajcaria chce przyjrzeć się bliżej swojemu sektorowi handlu towarami i surowcami na podstawie nowych danych.

Jak ogłosił w środę, szwajcarski rząd chce ocenić udział handlu surowcami w swoim produkcie krajowym brutto (PKB), ponieważ obecnie w kraju brakuje statystyk, które pozwoliłyby właściwie ocenić tę część gospodarki.

W tygodniach następujących po inwazji Rosji na Ukrainę jedną z głównych trudności Szwajcarii było ilościowe określenie wagi tego sektora i jego wpływu gospodarczego w momencie wprowadzenia sankcji wobec Rosji.

„Pomimo krajowego i międzynarodowego znaczenia handlu towarami w Szwajcarii, dostępnych jest niewiele informacji na ten temat” – stwierdziła Szwajcarska Rada Federalna w komunikacie prasowym.

Szwajcaria jest jednym z wiodących na świecie ośrodków handlu surowcami. Według różnych badań szwajcarscy handlowcy kontrolują jedną trzecią światowego handlu ropą naftową, około dwóch trzecich światowego handlu metalami i od 35 do 60 procent światowego handlu surowcami rolnymi – wynika z komunikatu prasowego.

„Zapotrzebowanie na dodatkowe informacje wynika ze znaczenia gospodarczego sektora, zarówno dla polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej” – stwierdził rząd, który zlecił Federalnemu Urzędowi Statystycznemu rozpoczęcie zbierania danych w czerwcu 2022 r.

„Zainteresowanie to pojawiło się jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, ale wzrosło od początku konfliktu” – dodał w oświadczeniu.

Wiele spółek towarowych o złożonych strukturach ma swoją siedzibę w Szwajcarii.

Do największych należy Glencore, spółka zarejestrowana na Jersey, ale z siedzibą w Baar, w kantonie Zug, w środkowej Szwajcarii. Gunvor to kolejna, zarejestrowana na Cyprze, ale z głównym biurem sprzedaży w Genewie. Podobnie Trafigura ma siedzibę w Singapurze, ale znaczną część swojej działalności prowadzi w Genewie.

Według danych opublikowanych przez Szwajcarskie Stowarzyszenie Handlu Surowcami i Transportu Morskiego w tym sektorze istnieje około 35 000 miejsc pracy w Szwajcarii.

Szwajcarskie organizacje pozarządowe regularnie krytykują sektor za nieprzejrzystość, szkody dla środowiska i łamanie praw człowieka.

Rada Federalna zwróciła się do Federalnego Urzędu Statystycznego o przeprowadzenie analizy znaczenia sektora, rozszerzając swoje aktualne dane na wszystkie aspekty sektora, biorąc pod uwagę wszystkie firmy zatrudniające co najmniej trzy osoby, czyli około 400 firm.

Analiza zostanie przeprowadzona w latach 2024, 2025 i 2026.