O nas
Kontakt

Samotność jest największym zagrożeniem po kryzysie klimatycznym, twierdzi były szef Tindera, AI naprawi relacje

Laura Kowalczyk

Samotność jest największym zagrożeniem po kryzysie klimatycznym, twierdzi były szef Tindera, AI naprawi relacje

Korzystasz z aplikacji randkowej? Szanse są ogromne, gdyż korzysta z nich ponad 300 milionów ludzi, czyli prawie tyle samo, co cała populacja Stanów Zjednoczonych i połowa populacji Europy. Czy wbrew trendom przyszłość nie będzie polegać na udoskonalaniu, a raczej na transformacji w stronę prawdziwych połączeń?

Renate Nyborg była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora generalnego Tindera, chociaż opuściła popularną aplikację randkową z misją wykorzystania technologii do walki z samotnością.

W rezultacie uruchamia nową aplikację Meeno, która wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do rozwiązywania problemów w relacjach. Przewiduje również, że przyszłość będzie mniej polegać na randkowaniu w Internecie, a bardziej na randkach w prawdziwym życiu.

Czy pokolenie Z jest gotowe na znalezienie partnera poza aplikacjami randkowymi?

Według raportu Business of Apps z 2023 r. ponad 300 milionów ludzi na całym świecie korzysta z aplikacji randkowych. Aby zwizualizować tę liczbę, reprezentuje ona prawie całą populację Stanów Zjednoczonych i połowę populacji Europy.

Urodzony dziesięć lat temu Tinder jest klejnotem internetowego ekosystemu randkowego. Użytkownicy Tindera stanowią 75 milionów.

Wbrew tym, co sugerują liczby, tendencja może nie być wzrostowa.

„Duży trend, jaki zaobserwowaliśmy w ostatnich latach, dotyczy zwłaszcza pokolenia Z, czyli osób w wieku 18–25 lat, które bardzo chcą poznawać ludzi w sposób organiczny” – wyjaśnia Renate Nyborg. – I rzeczywiście dzieje się to coraz częściej.

Dodaje: „Wszyscy, z którymi rozmawiam, w wieku od 18 do 25 lat, uważają, że ich największym marzeniem jest poznanie kogoś w sposób całkiem organiczny”.

W jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc nam czuć się mniej samotnymi?

Samotność to współczesna epidemia.

Według raportu na temat samotności z 2023 r., sporządzonego na zlecenie Komisji Europejskiej, co najmniej co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej czuje się samotny przez większość czasu.

Pandemia Covid-19 pogorszyła sytuację. W pierwszym ogólnoeuropejskim badaniu dotyczącym samotności, w którym wzięło udział 25 000 osób, 13% mieszkańców UE stwierdziło, że czuje się samotne przez większość czasu lub przez cały czas.

Badanie Pew Research wykazało, że 42% dorosłych ankietowanych w Stanach Zjednoczonych przyznało, że czuło się samotne podczas pandemii Covid-19.

Nyborg był dyrektorem generalnym Tindera podczas pandemii COVID, a teraz uruchamia nową aplikację Meeno, która skupia się nie na randkowaniu online, ale na coachingu relacji.

Meeno służy jako osobisty mentor, niezależny od dziewczyny, chłopaka, terapeuty klinicznego lub wirtualnego trenera.

Według Nyborga pełni on rolę mentora, który pomoże ci stać się najlepszym sobą, podobnie jak Remy z Disneya. Ratatuj. Jednak zamiast pomagać Ci w gotowaniu, Meeno prowadzi Cię w zrozumieniu relacji.

Nyborg twierdzi, że szczególnie interesujące jest obserwowanie, jak pokolenie ludzi, którzy stworzyli niektóre z tych aplikacji, „przemieszcza się, aby tworzyć aplikacje lub produkty, które pomogą Ci ponownie uzyskać prawdziwy kontakt”.

Nyborg podkreśla, że ​​całe swoje życie poświęciła walce z samotnością.

„Dla mnie samotność to naprawdę największa walka, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć w życiu, poza kryzysem klimatycznym” – mówi. „Jeśli przestaniemy mieć bliskich przyjaciół, związki, dzieci itp., będzie to stanowić egzystencjalne zagrożenie dla tego, kim jesteśmy i co będzie”.