O nas
Kontakt

Rosyjscy konsumenci w trudnej sytuacji w obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji

Laura Kowalczyk

Rosyjscy konsumenci w trudnej sytuacji w obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji

Niektórzy rosyjscy emeryci twierdzą, że ze względu na rosnącą inflację nie byliby w stanie opłacić czynszu i wyżywić się bez pomocy dzieci.

Półki moskiewskich supermarketów są pełne owoców i warzyw, serów i mięs. Jednak wielu kupujących patrzy na ten wybór z konsternacją, ponieważ inflacja sprawia, że ​​ich portfele wydają się puste.

Bank centralny Rosji czterokrotnie podniósł w tym roku stopę referencyjną, próbując kontrolować inflację i ustabilizować kurs rubla w miarę przezwyciężania przez gospodarkę skutków wojny Moskwy na Ukrainie i sankcji odwetowych ze strony Zachodu.

Ostatnim razem, gdy podniósł stopę – do 15%, czyli dwukrotnie od początku roku – bank wyraził zaniepokojenie faktem, że ceny rosną w rocznym tempie około 12%. Bank prognozuje obecnie, że inflacja w całym roku i przyszłym roku wyniesie około 7,5%.

Chociaż wskaźnik ten jest wysoki, może być niedopowiedzeniem.

„Jeśli mówimy w ujęciu procentowym, to prawdopodobnie (ceny) wzrosły o 25%. Jest to mięso, podstawowe produkty – nabiał, owoce, warzywa, wędliny. Mój mąż nie może żyć bez kiełbasek! Czasami jestem po prostu zaskoczona podwyżkami cen” – powiedziała Roxana Gheltkova, klientka moskiewskiego supermarketu.

Zapytana, czy jej dochody jako emerytki wystarczą na utrzymanie jedzenia na stole, klientka Lilya Tsarkova odpowiedziała: „Nie, oczywiście, że nie. Otrzymuję pomoc od moich dzieci.

Bez ich pomocy „nie wiem, jak opłacić czynsz i jedzenie” – powiedziała 70-latka.

Dane krajowego serwisu statystycznego Rosstat opublikowane 1 listopada pokazują gwałtowny wzrost cen niektórych produktów spożywczych w porównaniu do 2022 roku: 74% w przypadku kapusty, 72% w przypadku pomarańczy i 47% w przypadku ogórków.

Rosyjski parlament zatwierdził budżet na lata 2024-2026, który przewiduje rekordową kwotę wydatków na obronność. Maxim Blant, łotewski analityk gospodarki rosyjskiej, postrzega to jako sygnał, że ceny będą nadal gwałtownie rosły.

„Po prostu nie da się rozwiązać problemu inflacji w warunkach… w których kompleks wojskowo-przemysłowy otrzymuje nieograniczone finansowanie, gdzie jest mu dawane wszystko, o co prosi, gdzie udział przemysłu tego kompleksu wojskowo-przemysłowego w gospodarce jest rośnie w bardzo szybkim tempie” – powiedział Associated Press.

Podwyżki stóp procentowych banku centralnego nieco złagodziły spadek kursu rubla – obecnie kurs za dolara amerykańskiego wynosi około 88, w porównaniu do ponad 100 wcześniej. Liczba ta pozostaje jednak znacznie wyższa niż latem 2022 r., kiedy wynosiła około 60 za dolara.

Dzięki temu koszty importu są wysokie, nawet jeśli możliwości importu zmniejszają się z powodu zachodnich sankcji.