O nas
Kontakt

Aby powstrzymać epidemię ptasiej grypy, Finlandia rozpoczyna odstrzał 120 000 lisów i norek

Laura Kowalczyk

Aby powstrzymać epidemię ptasiej grypy, Finlandia rozpoczyna odstrzał 120 000 lisów i norek

Największy w Europie producent futer z lisów podejmuje drastyczne środki, aby pomóc w ograniczeniu infekcji H5N1.

Finlandia, wiodący europejski producent futer z lisów, rozpoczęła ubój 120 000 lisów i norek, aby powstrzymać epidemię ptasiej grypy, która nawiedziła fermy futerkowe, ogłosiły w środę władze.

„Wydano nakaz uboju w 13 gospodarstwach” – powiedziała agencji prasowej AFP Tuija Gadd, szefowa jednostki wirusologicznej fińskiego urzędu ds. żywności, dodając, że „ubój przeprowadzono już w 10 gospodarstwach”.

W czerwcu zidentyfikowano kilka ognisk ptasiej grypy H5N1 wśród laridów w Finlandii. Pierwsze przypadki na fermach futerkowych wykryto w lipcu.

Biorąc pod uwagę te ustalenia, władze fińskie podjęły na początku sierpnia decyzję o uboju dużej części zwierząt w gospodarstwach dotkniętych epidemią.

Zatrzymaj rozprzestrzenianie się

Od końca 2021 r. Europa boryka się z najgorszą w historii epidemią ptasiej grypy, która mocno ucierpiała także w Ameryce Północnej i Południowej.

W połowie lipca Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła obawę, że wzrost liczby przypadków ptasiej grypy wśród ssaków może ułatwić rozprzestrzenianie się wirusa na ludzi.

Według pani Gadd w Finlandii istnieje około 400 ferm futerkowych, w których całkowita populacja wynosi 1,3 miliona zwierząt, głównie norek i lisów.

Jej zdaniem epidemia wydaje się „uspokajać”, ponieważ mewy i mewy rozpoczęły migrację na południe.

Wzrost liczby przypadków ptasiej grypy ponownie wzbudził wezwania do wprowadzenia zakazu przemysłu futrzarskiego w kraju nordyckim, gdzie Finlandia produkuje prawie milion skór rocznie.

Podczas pandemii Covid-19 Dania pogrążyła się w kryzysie politycznym po nielegalnym wydaniu rozkazu masowego uboju 15 milionów norek, aby zapobiec mutacjom wirusa.