O nas
Kontakt

Aby uniknąć „kar zbiorowych”, należy w dalszym ciągu finansować UNRWA, ostrzega komisarz Lenarčič

Laura Kowalczyk

Janez Lenarčič, European Commissioner for humanitarian aid and crisis management, speaks before the European Parliament in Strasbourg on 27 February 2024.

Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) musi w dalszym ciągu otrzymywać „odpowiednie fundusze”, aby uniknąć katastrofy humanitarnej w Gazie, stwierdził europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

Jego ostrzeżenie pojawia się w obliczu rosnącej niepewności co do przyszłości pomocy rozwojowej UE dla UNRWA.

Agencja znajduje się w punkcie krytycznym po tym, jak kraje zachodnie zawiesiły datki w związku z zarzutami, że dwunastu jej pracowników było zaangażowanych w ataki Hamasu na Izrael z 7 października, w wyniku których zginęło ponad 1200 Izraelczyków i wywołało wojnę w Gazie, która pochłonęła życie ponad ponad 29 000 Palestyńczyków.

Poważne zarzuty wysunięte przez Izrael w tym samym dniu, w którym sąd najwyższy ONZ nakazał mu zapobiec ludobójstwu w Gazie, wywołały obawy przed możliwą infiltracją przez Hamas, uznawany przez UE za organizację terrorystyczną, do finansowanej przez Zachód agencji ONZ.

Komisja Europejska, jeden z największych darczyńców UNRWA, oświadczyła w styczniu, że **przeprowadzi** przegląd swojego finansowania w świetle kroków podjętych przez agencję w celu audytu procedur rekrutacji, wzmocnienia wewnętrznych mechanizmów nadzoru i sprawdzenia 30-tysięcznej siły roboczej.

Nie jest jeszcze jasne, czy kolejna zaplanowana płatność UE w ramach pomocy rozwojowej w wysokości 82 mln euro, która ma nastąpić w tym tygodniu, zostanie zawieszona, czy nie.

Lenarčič zasugerował jednak, że brak wsparcia UNRWA w czasie katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy miałby „katastrofalne konsekwencje” i zagroziłby stabilności w regionie.

„Zgodnie z wartościami UE – i choć konstruktywnie współpracujemy z UNRWA nad wzmocnieniem ich kontroli wewnętrznych, audytem przeprowadzanym przez ekspertów wyznaczonych przez UE oraz systemem weryfikacji ich personelu – niezwykle ważne pozostaje zapewnienie UNRWA odpowiedniego finansowania ”- powiedział Lenarčič Parlamentowi Europejskiemu we wtorek po południu.

„Musimy jasno powiedzieć, że UNRWA po prostu nie zastąpi UNRWA” – wyjaśnił Lenarčič. „Należy zapewnić indywidualną odpowiedzialność. Jednak kara zbiorowa nie może być rozwiązaniem”.

W następstwie skandalu kilka krajów zawiesiło płatności na rzecz UNRWA, w tym Australia, Austria, Kanada, Niemcy, Włochy, Holandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Inne, jak Hiszpania, Irlandia i Belgia, kontynuowały swoje wsparcie.

Chociaż UE nie zawiesiła dostaw pomocy humanitarnej, nagły exodus zachodnich darczyńców zadał druzgocący cios agencji zależnej od darczyńców, która twierdzi, że dostawy ładunków humanitarnych zmniejszyły się o połowę od stycznia.

W lutym do Gazy wjechało mniej ciężarówek przewożących pomoc w porównaniu ze styczniem i grudniem, a ONZ ostrzegła, że ​​w Gazie pojawiają się fale głodu. Wiele organizacji humanitarnych, w tym Światowy Program Żywnościowy ONZ, wstrzymało dostawy żywności na północ od enklawy, biorąc pod uwagę, że chaos wywołany kryzysem humanitarnym spowodował, że pracownicy pomocy humanitarnej stają się niebezpieczni.

Komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini powiedział na początku tego miesiąca, że ​​ma nadzieję, że UE będzie nadal wspierać tę agencję, oraz że jego rozmowy z Komisją na temat zabezpieczenia przyszłego finansowania były „bardzo konstruktywne”.

Josep Borrell, szef polityki zagranicznej bloku, również stanowczo zasugerował, że pomoc europejska wypłynie zgodnie z pierwotnymi przewidywaniami, biorąc pod uwagę wszczęcie przez UNRWA śledztwa, do którego wzywała Bruksela.

Posłowie do PE podzieleni w sprawie UNRWA

Jednak UE i jej 27 państw członkowskich konsekwentnie nie udało się skonsolidować wspólnego stanowiska w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem, odkąd wybuchła ona w październiku, a przywódcy zajęli rozbieżne stanowisko w sprawie konfliktu.

Rozłamy te były widoczne podczas napiętej debaty pomiędzy posłami do Parlamentu Europejskiego (posłami do Parlamentu Europejskiego) w sali plenarnej w Strasburgu we wtorek.

Kilku posłów do Parlamentu Europejskiego, głównie z grup lewicowych, stwierdziło, że Izrael nie przedstawił konkretnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, że personel UNRWA brał udział w atakach z 7 października.

Lenarčič potwierdził również, że Komisja nie otrzymała jeszcze dowodów na poparcie twierdzeń i że, o ile mu wiadomo, nie otrzymali ich także inni darczyńcy.

W ubiegłą środę „Washington Post” opublikował wideo, które według Izraela przedstawia pracownika humanitarnego ONZ uczestniczącego w ataku z 7 października. Przywódcy ONZ nadal jednak podkreślali, że zarzuty nie zostały jeszcze potwierdzone.

Inny obóz prawicowych posłów do Parlamentu Europejskiego ostro potępił Komisję za zastrzyki pieniężne organizacji, która ich zdaniem jest infiltrowana przez bojowników Hamasu, i zaprzeczył, jakoby jej praca w Gazie była niezastąpiona.

Zwracając się bezpośrednio do Josepa Borrella, szwedzki eurodeputowany David Lega z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej powiedział: „Powiedziałeś, że w pełni ufasz sobie i przywódcom, jeśli chodzi o dotarcie do sedna rzekomego współudziału w terroryzmie Hamasu”.

„Co musisz zrobić, aby zrozumieć, że twoje zaufanie jest tak naprawdę nieistotne, jeśli UNRWA straci zaufanie zaangażowanych stron?” dodał, dodając, że pomoc UE ​​dla Gazy musi trafiać do bardziej „odpowiedzialnych, bardziej neutralnych i bardziej zaufanych partnerów”.

„Bez UNRWA palestyńskie dzieci będą głodować” – odpowiedziała Malin Björk z Lewicy.

„Jak odróżnić różne życia ludzkie? Dlaczego życie Palestyńczyków jest nic nie warte?” zapytała.

Barry Andrews, irlandzki prawodawca z grupy Renew Europe, wezwał państwa członkowskie do podejmowania decyzji „nie w oparciu o represyjne decyzje polityczne, ale na dowodach”, a Komisję do przywrócenia płatności w celu wsparcia „niezastąpionej i heroicznej pracy UNRWA”.