O nas
Kontakt

Cena miłości: dlaczego znalezienie partnera jest tak kosztowną sprawą

Laura Kowalczyk

Valentine

Według firmy świadczącej usługi finansowe Experian, przeciętny młody randkujący ma dług przekraczający 2000 funtów (2338 euro).

Pandemia i wynikający z niej kryzys kosztów utrzymania rzuciły światło na obszary wydatków większości ludzi, zmuszając ich do długich i intensywnych przemyśleń na temat tego, na co trafiają ich ciężko zarobione pieniądze. Dla młodszego pokolenia Brytyjczyków może to być szczególnie odkrywcze.

Czy wiesz, że według badania przeprowadzonego przez Financial Services and Debt Agency dla kredytu Experian przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii ma około 2250 funtów (2630 euro) długu z tytułu randek i związków?

Dane pokazują również, że mężczyźni mają o 250 funtów (292 euro) więcej takich długów niż kobiety, przy czym 5% ankietowanych mężczyzn twierdzi, że mają ponad 10 000 funtów (8554 funtów) długów w związku i romantycznych.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest ogromna presja i oczekiwania generowane przez narracje w mediach społecznościowych, zwłaszcza w przypadku tradycyjnie romantycznych okazji, takich jak Walentynki. Obejmuje to między innymi egzotyczne wyjazdy, luksusowe przeżycia i drogie prezenty – a wszystko to godne Instagrama.

Jak wynika z badania, 59% respondentów uważa, że ​​media społecznościowe stworzyły oczekiwania dotyczące nadmiernych wydatków na randki i partnerów. Około 63% ankietowanych uważa również, że media społecznościowe popchnęły ludzi do randkowania dla pieniędzy.

Dwadzieścia osiem procent kobiet ujawniło, że przejrzało media społecznościowe możliwej randki, aby sprawdzić, czy ich styl życia pasuje. Ta sama tendencja wśród mężczyzn wzrosła do około 36%.

Około 16,6%, czyli 10,1 miliona osób w wieku 18–30 lat spłaca już swój dług z opóźnieniem lub nie jest w stanie go spłacić w całości. Szczególnie bezbronni są młodsi mężczyźni, ponieważ w pełni wykorzystują posiadany kredyt.

Mężczyźni w wieku 18–21 lat wykorzystali średnio około 33,4% dostępnego kredytu, a w przypadku mężczyzn w wieku 26–30 lat odsetek ten spadł do 25,7%.

Twórczyni treści i edukatorka finansowa Megan Mickewright z The Savvy Investor powiedziała w The Big Issue: „Te toksyczne normy, które widzimy w mediach społecznościowych, mogą powodować presję, aby wydawać dużo pieniędzy na randki, zwłaszcza na randki. Młode pokolenie.

„Jednym z głównych tematów w mediach społecznościowych są obecnie randki i to, kto ma za to płacić. To właśnie takie rzeczy mogą sprawić, że ludzie poczują, że muszą wydawać pieniądze”.

Randki stają się coraz droższe dla brytyjskich singli

Według ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2023 r. przez firmę Novuna Personal Finance, przeciętna osoba samotna w Wielkiej Brytanii wydaje na randki 1652 funtów (1931 euro) przed znalezieniem partnera. Liczba randek, na które ludzie idą, zanim znajdą tę wyjątkową osobę, wynosi około 15.

Większość ludzi wydaje około 60 funtów (70 euro) na randkę, ale w przypadku 13% ankietowanych kwota ta czasami wzrasta do ponad 100 funtów (117 euro) na pierwszą randkę. Mężczyźni zazwyczaj wydają nieco więcej, około 68 funtów (79 euro) na randkę.

Jednak poprzednie wydatki zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, takie jak nowe akcesoria, ubrania i fryzury, mogą spowodować dodanie do rachunku dodatkowych 40 funtów (47 euro) za randkę.

Około 24% ankietowanych przyznało, że ze względu na rosnące koszty musi chodzić na mniejszą liczbę wizyt, a 52% musiało odłożyć plany lub ograniczyć wydatki gdzie indziej, aby zaoszczędzić na wizytę.

Prawie 30% ujawniło, że przedkłada swoje obecne życie miłosne nad terminowe płacenie rachunków lub wydatki na najważniejsze rzeczy.

Jednak 18% zdecydowało się zakończyć randkowanie ze względu na coraz bardziej niedostępne koszty finansowe.

Według Velloy Dating Index 66% Brytyjczyków w wieku od 18 do 34 lat uważa, że ​​randkowanie stało się zbyt drogie, a w przypadku osób w wieku od 35 do 54 lat odsetek ten spada do 45%. Liczba ta uległa dalszemu zmniejszeniu do 35% w przypadku osób powyżej 55. roku życia.

Badanie pokazuje, że 56% londyńczyków ma mniej wizyt ze względu na kryzys związany z kosztami życia. Ponadto 48% Brytyjczyków nie obchodziło w tym roku Walentynek, choć nie jest jasne, w jakim stopniu jest to związane z wydatkami.

Więc co możesz z tym zrobić?

Jak donosi The Big Issue, ekspertka ds. relacji Sophie Cress stwierdziła: „Pomocne może być podejście do Walentynek z innego nastawienia, takiego, które postrzega je jako okazję do świętowania miłości na wszystkie sposoby. Jej kształty.

„Zamiast polegać wyłącznie na drogich prezentach lub ekstrawaganckich wycieczkach, połóż nacisk na wspólne budowanie niezapomnianych wrażeń, które nie muszą być drogie. Weź pod uwagę takie zajęcia, jak wycieczka, udział w wydarzeniach lub festiwalach w pobliżu lub przygotowanie razem specjalnego posiłku.

„Dobrym pomysłem jest rozważenie innych sposobów wyrażania miłości i uczuć w związku. Akty służby, takie jak pomoc w obowiązkach domowych, robienie sobie nawzajem zakupów lub zapewnianie wsparcia emocjonalnego w trudnych chwilach, mogą być świetnym sposobem na okazanie troski i uznania .”.

Badanie Novuna Personal Finance wskazuje również inne sposoby na obniżenie kosztów randek, w tym uzyskiwanie zniżek za pośrednictwem aplikacji, co robi około 18% osób, a 17% planuje nawet godziny i daty spotkań.specjalne wyjścia w celu uzyskania zniżek, np. godziny. Inni – 9% – również decydują się na usunięcie opłat za usługi z rachunków, aby zaoszczędzić trochę więcej.

Otwarta dyskusja na temat finansów i upewnianie się, że jesteście na tej samej stronie, niezależnie od długości związku, może być kolejnym sposobem na upewnienie się, że nie wydajecie więcej, niż możecie sobie pozwolić.

James Jones, dyrektor ds. konsumenckich w Experian, powiedział: „Niezależne zarządzanie finansami to jedno, ale włączenie do tego partnera otwiera zupełnie inny świat rozważań. To otrzeźwiające, jak wielu młodych ludzi znalazło się w sektorze finansowym. trudności wynikające z doświadczeń romantycznych i związkowych, głównie z powodu nacisków zewnętrznych.

„Poczucie komfortu, aby móc omawiać tematy finansowe, powinno być najwyższym priorytetem w związku”.