O nas
Kontakt

AC/DC powracają do Europy na pierwszą trasę od ośmiu lat

Laura Kowalczyk

Brian Johnson (left) and Angus Young (right) of AC/DC perform at the Oracle Arena in Oakland, California on Tuesday, 2 December, 2008.

Zespół „Back in Black” będzie przemierzał kontynent w nieco zmienionym składzie.

Australijski zespół AC/DC ogłosił nową europejską trasę koncertową. To ich pierwszy występ od ośmiu lat, a w składzie na żywo wystąpią dwóch nowych członków.

Trasa POWER UP rozpocznie się w Niemczech 17 maja i będzie przebiegać po Europie z występami we Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Słowacji i Francji, a zakończy się 17 sierpnia w Dublinie.

To pierwsza od 2016 roku trasa koncertowa rockmanów z „Highway to Hell” w Europie i pierwsza okazja, aby pokazać kontynentowi swój album „Power Up” z 2020 roku.

Trasa jest także wyrazem uznania dla 50. rocznicy powstania zespołu, po tym jak australijscy bracia Malcolm i Angus Young założyli zespół pod koniec 1973 roku, a ich pierwszy oficjalny koncert odbył się w sylwestra tego roku.

Brat założyciel, Malcolm, zmarł w 2017 roku, a Angus nadal stał na czele zespołu wraz z wieloletnim głównym wokalistą Brianem Johnsonem.

Wokalista AC/DC Brian Johnson i gitarzysta prowadzący Angus Young występują w Southern Star Amphitheatre w Houston, 12 października 1985
Wokalista AC/DC Brian Johnson i gitarzysta prowadzący Angus Young występują w Southern Star Amphitheatre w Houston, 12 października 1985

Od czasu ostatniej wizyty AC/DC w Europie skład zespołu ponownie się zmienił. Wieloletni perkusista Phil Rudd ponownie dołączył do zespołu w 2020 roku, aby nagrać najnowszy album, jednak wycofał się z tras koncertowych.

Doświadczony perkusista koncertujący Matt Laug zastąpi Rudda w trasie.

Podobnie na trasie nie będzie basisty Cliffa Williamsa, który powrócił do zespołu po odejściu w 2016 roku z nowym albumem. Williams również wycofał się z koncertowania, chociaż pod koniec ubiegłego roku wystąpił z grupą na festiwalu muzycznym Power Trip.

Na miejscu Williamsa obowiązki na niższym poziomie przejmie były basista Jane’s Addiction, Chris Chaney. Obaj nowi muzycy, Laug i Chaney, współpracowali wcześniej ze znanymi muzykami Alanis Morissette i Slash.