O nas
Kontakt

Amerykański sędzia nakazuje Elonowi Muskowi złożenie zeznań w śledztwie dotyczącym jego przejęcia na Twitterze w 2022 r

Laura Kowalczyk

Tesla and SpaceX

Po podpisaniu umowy nabycia Twittera w kwietniu 2022 r. Elon Musk próbował się z niej wycofać, co doprowadziło do tego, że firma pozwała go do sądu, aby zmusić go do sfinalizowania przejęcia.

Sędzia nakazał Elonowi Muskowi złożenie zeznań po raz trzeci w ramach dochodzenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie zakupu przez niego Twittera, obecnie zwanego X, za 44 miliardy dolarów (40,8 miliona euro) w 2022 roku.

Sędzia pokoju Laurel Beeler wydała w sobotę zarządzenie, dając Muskowi, jego zespołowi i SEC tydzień na uzgodnienie daty i miejsca zeznań Muska. Na rozprawie sądowej w grudniu ubiegłego roku Beeler powiedziała, że ​​wyda nakaz, jeśli obie strony nie będą mogły dojść do porozumienia co do tego, kiedy i gdzie dyrektor generalny Tesli i SpaceX złożą zeznania.

„Strony, przynajmniej początkowo, zgodziły się na datę, ale ostatecznie pozwany nie stawił się i sprzeciwił się wezwaniu do sądu, uzasadniając to tym, że dochodzenie SEC jest bezpodstawne, nękające oraz poszukuje nieistotnych informacji” – napisał Beeler w postanowieniu wydanym przez sąd federalny w Północnej Irlandii. Kalifornia.

„Utrzymuje także, że wezwanie do sądu – wydane przez pracownika SEC wyznaczonego przez dyrektora ds. egzekwowania prawa SEC – przekracza uprawnienia SEC, ponieważ nie zostało wydane przez urzędnika wyznaczonego przez prezydenta, sąd lub kierownika wydziału, – zgodnie z wymogami Konstytucji Stanów Zjednoczonych – dodała.

Beeler powiedział jednak, że sąd wykonuje wezwanie SEC i że zeznania „nie są nadmiernie uciążliwe” dla Muska. SEC dała Muskowi możliwość składania zeznań w Teksasie, gdzie mieszka.

SEC prowadzi dochodzenie wyjaśniające okres przed przejęciem Twittera przez Muska, kiedy spółka z siedzibą w San Francisco zajmująca się mediami społecznościowymi była nadal notowana na giełdzie. Agencja stwierdziła, że ​​nie stwierdziła naruszenia jakichkolwiek federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Musk już dwukrotnie zeznawał w tej sprawie. Jednak od tego czasu, zgodnie z postanowieniem sędziego, SEC otrzymała „tysiące nowych dokumentów” od różnych stron, w tym setki dokumentów od Muska.

Zamknął umowę o wartości 44 miliardów dolarów na zakup Twittera i przejęcie go jako prywatny w październiku 2022 r., po wielomiesięcznej batalii prawnej z poprzednim kierownictwem firmy zajmującej się mediami społecznościowymi.

Po podpisaniu umowy nabycia Twittera w kwietniu 2022 r. Musk próbował się z niej wycofać, co doprowadziło firmę do pozwania go i zmuszenia go do sfinalizowania przejęcia.

W poniedziałek SEC i prawnik Muska nie odpowiedzieli natychmiast na wiadomości z prośbą o komentarz.