O nas
Kontakt

AI dominuje na VivaTech 2023. Oto, czego jeszcze można się spodziewać po pokazie technologicznym w Paryżu w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

AI dominuje na VivaTech 2023. Oto, czego jeszcze można się spodziewać po pokazie technologicznym w Paryżu w tym tygodniu

VivaTech powraca po raz siódmy. Tego można się spodziewać po jednym z największych w Europie wydarzeń technologicznych i start-upowych w Paryżu.

Drzwi do przepastnych hal wystawowych w Porte de Versailles otworzyły się w środę na nową edycję VivaTechnology – w skrócie VivaTech.

Założone w 2016 r. coroczne targi w Paryżu to jedno z najważniejszych wydarzeń technologicznych w Europie, które w tym roku przyciągnęło 2400 start-upów – dwukrotnie więcej niż w pierwszym roku – oraz ponad 2000 inwestorów, którzy chcą sfinansować kolejną dużą innowację, która może zmienić świat.

Oczywiście jest jeden temat, od którego nie można uciec podczas tegorocznej imprezy: sztuczna inteligencja lub sztuczna inteligencja.

Ale to nie wszystko. Cyberbezpieczeństwo, technologia klimatyczna, sport, femtech i inne znajdują się na szczycie listy popularnych tematów. Oto, co napędza dyskusje w stolicy Francji w tym tygodniu.

Powstanie sztucznej inteligencji

W dniu, w którym Unia Europejska uchwaliła pierwsze na świecie prawodawstwo dające prawodawcom większą kontrolę nad technologią, sztuczna inteligencja nadal ma swój dzień w słońcu w dniu otwarcia VivaTech.

Dominująca w programie wielu konferencji wydarzenia technologia jest powszechna w przestrzeni wystawienniczej, a duże korporacje i start-upy ewangelizują przypadki użycia tej przełomowej technologii w różnych dziedzinach.

Ostatnio nasiliło się zaniepokojenie sztuczną inteligencją, a eksperci techniczni, w tym „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” Geoffrey Hinton, alarmowali o możliwych zagrożeniach dla ludzkości.

Jedną z głównych atrakcji pierwszego dnia wydarzenia był główny naukowiec AI firmy Meta, Yann Le Cun, który wszedł na scenę, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, mówiąc, że „AI jest wzmacniaczem ludzkiej inteligencji, a kiedy ludzie są mądrzejsi, dzieją się lepsze rzeczy. „

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który oficjalnie otworzył wydarzenie i był orędownikiem wydarzenia w przeszłości, również skorzystał z okazji, aby ogłosić nowe inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji we Francji.

Dzieje się tak tuż po wiadomości, że czterotygodniowy francuski start-up Mistral AI zapewnił sobie rekordową europejską inwestycję w wysokości 105 mln euro.

Yoan Valat/AFP
Prezydent Francji Emmanuel Macron (z prawej) rozmawia z wystawcami podczas wizyty na targach startupów i innowacji Vivatech w centrum wystawowym Porte de Versailles w Paryżu.

Elona Muska

Elon Musk: Człowiek chwili czy złoczyńca? Miliarder technologiczny jest z pewnością postacią dzielącą i wzbudził gniew po przejęciu Twittera pod koniec 2022 roku. Ku wielkim fanfarom organizatorów tuż przed wydarzeniem został ogłoszony jednym z tegorocznych głównych mówców.

Rok Korei Południowej

Podczas gdy wiele krajów walczy o miejsce w VivaTech, Korea Południowa jest w tym roku krajem roku. Wydarzenie kontynuuje inicjatywę rozpoczętą podczas ubiegłorocznej edycji i jest okazją dla wybranego kraju do zaprezentowania swojego ekosystemu technologicznego.

Korea Południowa stała się wiodącym krajem technologicznym z 23 jednorożcami i gospodarką, w której, w przeciwieństwie do UE, 99% jej firm to start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

#VulvaTech – femtech na czele

Jednym z filarów tegorocznej imprezy jest femtech. Sektor eksploduje pod względem wartości, przekraczając 30 miliardów dolarów (27,6 miliarda euro) w 2022 roku i oczekuje się, że osiągnie 135 miliardów dolarów (124 miliardów euro) w 2023 roku.

Jako ukłon w stronę znaczenia tego sektora, w tym roku VivaTech uruchomiła pierwszą w historii wioskę Femtech, w której start-upy mogą prezentować i demonstrować swoje innowacje pomagające w leczeniu menstruacji i reprodukcji, zdrowiu psychicznym i nie tylko.

W ironicznej próbie podniesienia rangi sektora femtech, cztery kobiety stojące za Gapianne zmieniły nazwę wydarzenia na VulvaTech.

Przyszłość sportu

Nadchodzący rok zapowiada się przełomowy dla sportu we Francji. Kraj przygotowuje się do organizacji zarówno mistrzostw świata w rugby, jak i igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Nic więc dziwnego, że technologia sportowa jest tak ważna na tegorocznym VivaTech.

Zwykle odbywające się w dużej hali wystawienniczej, VivaTech 2023 rozszerzyło się o przestrzeń przylegającą do Hali 2, gdzie firmy i start-upy prezentują najnowsze technologie i trendy branżowe.

Lokalni sportowcy, w tym była francuska gwiazda tenisa Jo-Wilfried Tsonga i były międzynarodowy piłkarz Francji Blaise Matuidi, dołączą do ekspertów branżowych, aby omówić przyszłość technologii sportowej i jej wpływ społeczny.