O nas
Kontakt

TikTok grozi grzywna UE za przetwarzanie danych dzieci

Laura Kowalczyk

TikTok grozi grzywna UE za przetwarzanie danych dzieci

TikTok zostanie ukarany grzywną za przetwarzanie danych dzieci w UE po decyzji podjętej w piątek przez Europejską Radę Ochrony Danych (EDPB).

Decyzja EROD oznacza, że ​​irlandzka Komisja Ochrony Danych będzie mogła nałożyć karę finansową w ciągu miesiąca. Inne unijne organy ochrony danych zgłosiły wcześniej zastrzeżenia do sprawy.

Irlandzki regulator jest wiodącym unijnym organem ochrony danych w postępowaniu przeciwko TikTok, ponieważ prawna siedziba firmy w UE znajduje się w Dublinie.

Decyzja jest częścią dochodzenia rozpoczętego w 2021 r. w sprawie tego, czy TikTok naruszył unijne przepisy dotyczące ochrony danych, znane jako RODO, nie zapewniając wystarczającej ochrony prywatności dzieci w wieku od 13 do 17 lat.

Badany jest również poziom przejrzystości TikTok w zakresie przetwarzania danych dzieci.

Z chińskiej platformy mediów społecznościowych korzysta ponad 150 milionów ludzi w Europie. Jej spółka macierzysta ByteDance odnotowała przychody w wysokości 80 miliardów dolarów (72,6 miliarda euro) w 2022 roku.

Wysokość grzywny nie jest jeszcze znana.

Decyzja zapadła, gdy TikTok ogłosił w piątek nowe środki w celu zapewnienia zgodności z przełomowym prawodawstwem UE regulującym Big Tech, ustawą o usługach cyfrowych (DSA). Ustawa nakłada na platformy nowe wymagania, aby lepiej chronić użytkowników online, na przykład poprzez lepsze nadzorowanie treści i zapewnianie większej przejrzystości w zakresie wykorzystywania danych osobowych.

W lipcu tego roku europejski komisarz Thierry Breton powiedział w oświadczeniu, że chińska platforma musi zrobić więcej, aby przygotować się na DSA, po tym jak TikTok przeprowadził „test warunków skrajnych” nowych zasad.

W kwietniu tego roku TikTok został ukarany grzywną w wysokości 12,7 miliona funtów (14,7 miliona euro) przez brytyjski organ nadzorujący dane za nielegalne przetwarzanie danych dzieci, co jest jedną z największych kar tego rodzaju.

Ostateczna decyzja w sprawie kary wymierzonej przez irlandzką Komisję Ochrony Danych Osobowych ma zostać ogłoszona we wrześniu.