O nas
Kontakt

Aktor Dad’s Army Ian Lavender, który wcielił się w rolę Private Pike, umiera w wieku 77 lat

Laura Kowalczyk

Ian Lavender poses for photographers upon arrival at the World premiere of Dad

Kultowy występ Lavender w „Armii taty” zapewnił Lavender sławę przez dekadę, a on nadal bawił publiczność w „EastEnders” i różnych produkcjach teatralnych.

Ian Lavender, ukochany aktor znany z roli Szeregowego Pike’a w przebojowym brytyjskim serialu telewizyjnym Armia tatyzmarł w wieku 77 lat.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią wspaniałego Iana Lavendera” – czytamy w szczerym oświadczeniu wydanym na oficjalnym koncie w mediach społecznościowych programu Dad’s Army Radio Show.

Dodaje: „To, co naprawdę oznacza koniec pewnej epoki, Ian był ostatnim żyjącym członkiem głównej obsady Armii Taty. Jego wspaniała rola szeregowego Franka Pike’a będzie trwała przez dziesięciolecia”.

Po ukończeniu Bristol Old Vic Theatre School urodzona w Birmingham Lavender zapewniła sobie rolę niczego niepodejrzewającego „głupiego chłopca” z plutonu w niedawno wyemitowanym serialu komediowym BBC.

Miał wtedy zaledwie 22 lata i dzięki tej roli zyskał sławę i przez dekadę pozostał integralną częścią uwielbianego klasyka komedii. Pojawił się także w filmie spinoff wydanym w 1971 roku.

Po kultowej roli w „Armii taty” Lavender nadal urzekał widzów swoim charakterystycznym komediowym urokiem. Warto zauważyć, że wcielił się w postać Richarda Cartwrighta w brytyjskim serialu komediowym Tak Ministrze i dołączył do obsady telenoweli BBC EastEnders w 2001 roku, wcielając się w postać Dereka Harkinsona, przyjaciela geja Pauline Fowler.

Równie godny uwagi jest jego wkład w świat teatru, począwszy od wejścia na deski Szekspira Kupiec wenecki u boku Dustina Hoffmana do roli Narratora w objazdowej produkcji Rockowy horror.