O nas
Kontakt

Aktywistka LGBTQIA+ i gwiazda „Pozycji” Cecilia Gentili umiera w wieku 52 lat

Laura Kowalczyk

LGBTQIA+ activist and ‘Pose’ star Cecilia Gentili dies aged 52

W swoim oświadczeniu potwierdzającym jej śmierć GLAAD określiła transaktywistkę i aktorkę Pose Cecilię Gentili jako „filar społeczności transpłciowej”.

W wieku 52 lat zmarła argentyńska gwiazda American Pose i aktywistka LGBTQIA+ Cecilia Gentili.

Gentili poświęciła dużą część swojego życia postępowi w społeczności, przede wszystkim podnosząc świadomość na temat HIV/AIDS, a także równość osób świadczących usługi seksualne i osób transpłciowych.

Urodzona w 1972 r. w Argentynie, jej rodzice są Włochami i Argentyńczykami. W wieku 26 lat przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w nadziei, że będzie mogła bezpiecznie żyć jako kobieta transpłciowa. W końcu przeniosła się do Nowego Jorku, utrzymując się głównie z pracy seksualnej.

Gentili zajmował stanowiska kierownicze w organizacjach non-profit LGBTQ zajmujących się opieką nad HIV/AIDS GMHC i APICHA, był współzałożycielem bezpłatnej kliniki dla osób świadczących usługi seksualne w Callen-Lorde Community Health Centre, a także współzałożycielem DecrimNY – organizacji, która skutecznie zdekryminalizowała pracę seksualną w Nowym Jorku i uchyliło ustawę „Chodzenie w stanie trans”.

Cecilia Gentili uczestniczy w zbiórce pieniędzy Centre Dinner LGBT Community Centre na Cipriani Wall Street – kwiecień 2022 r.
Cecilia Gentili uczestniczy w zbiórce pieniędzy Centre Dinner LGBT Community Centre na Cipriani Wall Street – kwiecień 2022 r.

W hołdzie od GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) organizacja podsumowała wpływ Gentili na społeczność, dzieląc się cytatem z tekstu antologii Surviving Transfobia:

„Mówię to osobom transpłciowym, transpłciowym kobietom kolorowym oraz transpłciowym kobietom kolorowym, które nie posiadają dokumentów, są prostytutkami lub jednym i drugim, osobom takim jak ja: róbcie, co w waszej mocy, aby osiągnąć taki poziom upodmiotowienia, jaki możecie uzyskać, ale także bądźcie bezpieczni ”, napisał Gentili dla GLAAD. „Prawdopodobnie nigdy nie nazwę siebie radykalną, zwłaszcza w dwóch krajach o tak wysokim wskaźniku zabójstw kobiet trans i historii zamachów stanu. Nie mam nic przeciwko. Nigdy nie chcę oceniać swojej pracy po tym, jak bardzo jestem „radykalny”. Ale oceniam to na podstawie tego, co robię dla moich ludzi i dla siebie”.

Dominique Jackson, współpracownik Gentili’s Pose, złożył hołd zmarłej gwieździe w mediach społecznościowych.

„AKTYWISTKA, IKONA, PIONIERKA, MAMA, ŻONA, AKTORKA I KOMEDIA, WSPANIAŁA SIOSTRA I FENOMENALNY CZŁOWIEK!” Jackson udostępnił klip przedstawiający parę występującą w programie Pose.

Zobacz tę publikację na Instagramie

Jedna z publikacji, w której uczestniczy Dominique TAR Jackson (@dominiquet.arjackson)

W Pose Gentili zagrała Miss Orlando, mieszkankę Nowego Jorku, która oferuje zniżki na operacje plastyczne.

W innym poście na temat śmierci Gentili Jackson podziękował jej za pracę jako aktywistka LGBTQIA+.

„Jestem głęboko zasmucony Twoim odejściem, droga siostro! Nawet po śmierci trzeba się z tobą liczyć, a twoje dziedzictwo ruchu, miłości i współczucia jest bezprzepraszające i prawdziwe. Serdecznie dziękuję za CAŁĄ pracę, którą wykonałeś” – napisał Jackson. „Poświęciłeś siebie, odważnie mówiąc swoją prawdę i żyjąc nią, i dlatego zmieniłeś życie wielu osób i świata oraz wywarłeś na nich wpływ. KOCHAM CIĘ NA ZAWSZE PIĘKNA SIOSTRA! ODPOCZYWAJ DOBRZE!”

W 2022 roku Gentili wydała swoje wspomnienia zatytułowane „Faltas: listy do wszystkich w moim rodzinnym mieście, którzy nie są moim gwałcicielem”. Według GLAAD książka zdobyła nagrodę Stonewall Book Award 2023 przyznawaną przez American Library Association.

W następnym roku wyprodukowała nowy solowy pokaz zatytułowany Red Ink. Spektakl miał powrócić do The Public Theatre w Nowym Jorku w kwietniu.