O nas
Kontakt

Elon Musk twierdzi, że pomoże w sfinansowaniu technologii sztucznej inteligencji umożliwiającej odszyfrowanie rzymskich zwojów sprzed 2000 lat

Laura Kowalczyk

Herculaneum scroll with red laser lines being scanned at Institut de France by Brent Seales and his team

Erupcja Wezuwiusza prawie 2000 lat temu spowodowała, że ​​wiele zwojów papirusu stało się nieczytelnych z powodu gorąca i popiołu, które zniszczyły Pompeje.

Technolog Elon Musk powiedział, że zapewni wsparcie finansowe projektowi wykorzystującemu sztuczną inteligencję (AI) do dekodowania starożytnych zwojów, które były nieczytelne od wieków.

Projekt o nazwie Vesuvius Challenge to konkurs na czytanie starożytnych zwojów ogłoszony w 2023 roku przez Brenta Sealesa, informatyka z Uniwersytetu Kentucky i sponsorów z Doliny Krzemowej.

Zespół trzech studentów znających się na obsłudze komputera: Youssef Nader z Niemiec, Luke Farritor ze Stanów Zjednoczonych i Julian Schilliger ze Szwajcarii zdobył w poniedziałek nagrodę w wysokości 700 000 dolarów (649 000 euro) za wykorzystanie sztucznej inteligencji do odczytania ukrytego tekstu z zakopanych zwęglonych zwojów kiedy prawie 2000 lat temu wybuchł Wezuwiusz.

W XVIII wieku z rezydencji, która prawdopodobnie należała do teścia Juliusza Cezara, odnaleziono ponad 1000 zwojów.

Jednak erupcja wulkanu w Pompejach w roku 79 n.e. oznaczała, że ​​duża część czarnego atramentu była nieczytelna, a po otwarciu zwoje rozpadały się.

Ale dzięki sztucznej inteligencji Herkulanum Papyri, zbiór starożytnych zwojów papirusu zwęglonych w wyniku erupcji Wezuwiusza, można było praktycznie rozpakować i wyszkolić algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania obecności atramentu.

W reakcji miliarder Elon Musk poinformował na swojej platformie społecznościowej X, dawniej Twitter, że zamierza wesprzeć projekt za pośrednictwem swojej organizacji charytatywnej Musk Foundation.

Według Bloomberga fundacja Muska zapewni finansowanie kolejnej fazy projektu, choć dokładna wysokość wkładu Muska nie została jeszcze ustalona.

„Jakakolwiek ilość będzie użyteczna” – stwierdził Musk. „Jestem zwolennikiem oświecenia cywilizacyjnego”.

Kolejną fazą projektu jest umożliwienie zespołowi odczytania całych zwojów. Według Nata Friedmana, amerykańskiego dyrektora technologicznego i założyciela konkursu, koszt jego szacuje się na około 2 miliony dolarów, a całe papirusy Herculaneum mogą kosztować 10 milionów dolarów.

„Byłem zszokowany i podekscytowany, gdy zobaczyłem, jak Elon na Twitterze wyraża swoje poparcie dla kolejnych etapów Vesuvius Challenge i cieszymy się z każdego jego wkładu!” Friedman powiedział Bloombergowi.

„Wszystkie datki są niezwykle pomocne. Jesteśmy w kontakcie z zespołem Elona i ustalamy szczegóły ich wsparcia”.