O nas
Kontakt

Alpejskie rekolekcje i kręte uliczki: dlaczego warto odwiedzić najbardziej przyjazne miejsca w Europie w 2024 roku

Laura Kowalczyk

Praca da Republica in the city of Viana do Castelo, Portugal.

Od wyjątkowej greckiej architektury po tętniące życiem lokalne rynki – podróżni wystawiali tym celom znakomite recenzje.

Wybrano najbardziej przyjazne kierunki na świecie w roku 2024, a trzy z pięciu najlepszych znajdują się w Europie.

Do sporządzenia tej listy Booking.com wykorzystał ponad 309 milionów recenzji klientów. Miejsca docelowe zostały uszeregowane na podstawie gościnności, usług i standardów zakwaterowania, zajęć oraz firm transportowych, takich jak wypożyczalnie samochodów.

Zwycięskie lokalizacje mogą pochwalić się ponadprzeciętną liczbą recenzji chwalących ich pierwszorzędną gościnność i obsługę.

Lista najbardziej gościnnych miast i regionów świata pochodzi z nagrody Traveller Review Awards organizowanej przez Booking.com. W sumie za rok 2024 przyznano 1,48 mln nagród hotelom, nieruchomościom na wynajem i firmom transportowym.

Wiele krajów z największą liczbą laureatów znajdowało się także w Europie. Najwięcej było we Włoszech (181 012), następnie w Hiszpanii (125 611), Francji (124 361), Niemczech (86 910) i Wielkiej Brytanii (74 754). Pierwszą dziesiątkę zamykają Polska, Brazylia, USA, Chorwacja i Portugalia.

Które miasta w Europie są najbardziej przyjazne w 2024 r.?

Na liście najbardziej gościnnych miast świata dominują destynacje w Europie, a cztery na 10 znajdują się na kontynencie. Pierwszą piątkę uplasował się Arraial d’Ajuda w Brazylii, za nim plasowali się Ermoupoli w Grecji, Viana do Castelo w Portugalii, Daylesford w Australii, a następnie Grindelwald w Szwajcarii.

Oto miejsca, które warto zwiedzić, kontaktując się z miejscowymi.

Poznaj wyjątkową architekturę w Ermoupoli w Grecji

Ermoupoli, stolica Syros, greckiej wyspy na Cykladach na Morzu Egejskim, była drugim najbardziej gościnnym miejscem na świecie. Jest wyjątkowy na tle innych cykladzkich miast ze względu na neoklasyczną architekturę pomalowaną w urokliwe pastelowe barwy.

Malutkie, kręte uliczki wiją się pomiędzy historycznym marmurowym placem Miaouli, ratuszem z 15-metrowymi schodami prowadzącymi do głównego wejścia oraz mnóstwem barów, restauracji i możliwości obcowania z grecką kulturą.

Ermupoli jest stolicą wyspy Syros w Grecji.
Ermupoli jest stolicą wyspy Syros w Grecji.

Urocze nadmorskie miasteczko Viano do Castelo w Portugalii

Zaledwie godzinę drogi od lotniska w Porto, Viano do Castelo jest trzecim najbardziej przyjaznym kierunkiem na Ziemi. Położony na portugalskim wybrzeżu Atlantyku, ma długą historię morską, którą odwiedzający mogą poznać na Gil Eannes – dawnym statku szpitalnym przekształconym w muzeum.

Miasto jest wypełnione różnorodną, ​​oszałamiającą architekturą z pałacami, kościołami i klasztorami z okresów historycznych obejmujących renesans, barok i art déco.

A jeśli szukasz czegoś z odrobiną adrenaliny, Viano do Castelo słynie ze sportów wodnych. Przy pobliskich plażach można uprawiać surfing, kitesurfing i windsurfing – Praia do Cabedelo przyciąga miłośników sportów wodnych z całego świata.

Zapierające dech w piersiach widoki w alpejskim Grindelwaldzie w Szwajcarii

W samym sercu Alp Szwajcarskich, około 1000 metrów nad poziomem morza, znajduje się Grindelwald – piąte najbardziej przyjazne miejsce na liście.

Jest otoczone kultowymi szczytami, takimi jak Eiger i Jungfrau. Wycieczka koleją zębatą Junfraujoch zabierze Cię na „Szczyt Europy” z zapierającymi dech w piersiach widokami na lodowce i szczyty gór w regionie.

Nocny widok na Grindelwald w Szwajcarii z górą Eiger w tle.
Nocny widok na Grindelwald w Szwajcarii z górą Eiger w tle.

Zimą góry te są ośrodkiem światowej klasy stoków narciarskich i snowboardowych. Latem przeplatają się z nimi niekończące się szlaki turystyczne prowadzące przez alpejski krajobraz.

Boutique Hotel Glacier to jeden z najstarszych hoteli w regionie, istniejący od 1864 roku. Wewnątrz znajdziesz projekt będący hołdem dla lodowców Grindelwaldu i dziedzictwa turystycznego. Na zewnątrz można podziwiać Eiger z jednej z wanien z hydromasażem znajdujących się w spa.

Wyobraź sobie idealne krajobrazy w Uzès we Francji

Na siódmym miejscu znajduje się Uzès w regionie Occitanie na południu Francji. To średniowieczne miejsce ma brukowane uliczki i historyczny urok charakterystyczny dla tego obszaru.

Zgub się w wąskich uliczkach i odkryj kawiarnie, stragany, sklepy z rękodziełem i galerie. Do najbardziej znanych atrakcji Uzès należy największa katedra, Pałac Księstwa i Place aux Herbes, tętniący życiem plac centralny.

Jeśli przyjedziesz w lipcu, pamiętaj, aby wziąć udział w Les Nuits Musicales d’Uzès – festiwalu obejmującym wydarzenia związane z muzyką klasyczną i jazzową w miejscach w historycznych miejscach Uzès, oświetlonych wczesnym wieczornym światłem.

Służy także jako brama do pięknych krajobrazów regionu Gard, znanego z winnic i gajów oliwnych.