O nas
Kontakt

Amazon dołącza do Dow Jones, „elitarnego” klubu największych spółek na amerykańskiej giełdzie

Laura Kowalczyk

he Amazon logo is seen, June 15, 2023, at the Vivatech show in Paris. Amazon.com is being added to the Dow Jones Industrial Average, joining Apple, Walt Disney, Walmart and ot

Gigant handlu elektronicznego zastąpi operatora aptek Walgreens Boots Alliance na indeksie Dow Jones przed poniedziałkowym otwarciem rynków.

Amazon dołącza do Microsoft, Apple, Disney i innych gigantów notowanych na Dow Jones Industrial Average (DJIA), indeksie giełdowym skupiającym 30 dużych spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.

Jako jeden z trzech najpopularniejszych indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych, Dow, który zadebiutował w 1896 r., znany jest z rzetelnego odzwierciedlania wyników spółek najbardziej zorientowanych na wartość, o najlepiej ugruntowanej i największej kapitalizacji oraz których ceny wydają się być mniej zmienne.

Gigant handlu elektronicznego zastąpi operatora drogerii Walgreens Boots Alliance na indeksie Dow przed poniedziałkowym otwarciem rynków, podała S&P Dow Jones Indices.

Posunięcie to było spowodowane decyzją Walmartu o przeprowadzeniu podziału akcji w stosunku 3 do 1, co zmniejszy wagę jej akcji w indeksie. Dow jest indeksem ważonym ceną, więc akcje, które osiągają wyższe ceny, otrzymują większą wagę.

Amazon z siedzibą w Seattle dołączy do indeksu Dow tego samego dnia, w którym Walmart dokona podziału akcji.

„Odzwierciedlając ewoluujący charakter amerykańskiej gospodarki, zmiana ta zwiększy ekspozycję na handel detaliczny konsumencki, a także na inne branże w DJIA” – stwierdził indeks S&P Dow Jones.

Wejście Amazona na indeks Dow, wyjście Walgreens i podział akcji Walmartu będą miały wyraźny wpływ na notowania indeksu Dow.

Po zakończeniu zmian udział Amazona w indeksie Dow zajmie 17. miejsce z 30 spółek uwzględnionych w indeksie. Udział Walmartu wzrośnie z 17 do 26, podczas gdy UnitedHealth Group pozostanie najmocniej ważoną spółką w indeksie.

Również przed rozpoczęciem notowań w poniedziałek usługa przewozów pasażerskich Uber Technologies zostanie dodana do indeksu Dow Jones Transportation Average, jak podała S&P Dow Jones Indices.

Zmiana ta umożliwi ekspozycję indeksu na sektor wspólnych przejazdów.

Uber z siedzibą w San Francisco zastąpi teraz JetBlue Airways, którego niska cena akcji spowodowała spadek jego udziału w indeksie do mniej niż pół punktu procentowego.

Indeksy S&P Dow Jones ogłosiły to po dzwonku zamykającym. Akcje Amazona wzrosły o 1,4% w handlu po godzinach pracy, podczas gdy akcje Ubera wzrosły o 1,1%.