O nas
Kontakt

Amazon inwestuje dodatkowe 2,75 miliarda dolarów w firmę Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją

Laura Kowalczyk

The Amazon logo at Vivatech in Paris.

Amazon zachowa mniejszościowy udział w Anthropic.

Amazon poinformował w środę, że inwestuje dodatkowe 2,75 miliarda dolarów (2,55 miliarda euro) w Anthropic, zwiększając łączną kwotę inwestycji w start-up zajmujący się sztuczną inteligencją do 4 miliardów dolarów (3,7 miliarda euro).

Amazon zachowa mniejszościowe udziały w firmie Anthropic z siedzibą w San Francisco, rywalu OpenAI, twórcy ChatGPT.

„Generatywna sztuczna inteligencja może być najbardziej transformacyjną technologią naszych czasów i wierzymy, że nasza strategiczna współpraca z Anthropic jeszcze bardziej poprawi doświadczenia naszych klientów i nie możemy się doczekać, co będzie dalej” – powiedział Swami Sivasubramanian, wiceprezes ds. danych i sztucznej inteligencji w firmie AWS, spółka zależna Amazona zajmująca się przetwarzaniem w chmurze.

Gigant technologiczny z Seattle zainwestował początkową kwotę 1,25 miliarda dolarów (1,16 miliarda euro) w Anthropic we wrześniu i poinformował, że planuje zainwestować do 4 miliardów dolarów (3,7 miliarda euro).

Obie firmy współpracują nad opracowaniem tak zwanych modeli podstawowych, które stanowią podstawę generatywnych systemów sztucznej inteligencji, które przyciągnęły uwagę świata.

Zgodnie z umową Anthropic będzie używać AWS jako „głównego” dostawcy usług w chmurze i wykorzystywać niestandardowe chipy Amazona do tworzenia, trenowania i wdrażania modeli sztucznej inteligencji.

Zapewni także klientom AWS, którymi są głównie firmy, dostęp do modeli w usłudze Amazon o nazwie Bedrock.

W swoim środowym ogłoszeniu Amazon poinformował, że firmy takie jak Delta Air Lines i Siemens już korzystają z Bedrock, aby uzyskać dostęp do modeli sztucznej inteligencji Anthropic.

Inwestycja jest najnowszym przykładem wydatków firm Big Tech na start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją w obliczu rosnącego zainteresowania tą technologią przez społeczeństwo i biznes.

Na początku tego roku amerykańskie organy nadzoru antymonopolowego oświadczyły, że dokonują przeglądu tych inwestycji.