O nas
Kontakt

Amerykańska gimnastyczka Simone Biles zdobywa rekordowy ósmy tytuł mistrza kraju w klasyfikacji generalnej

Laura Kowalczyk

Amerykańska gimnastyczka Simone Biles zdobywa rekordowy ósmy tytuł mistrza kraju w klasyfikacji generalnej

Simone Biles dokonał niezwykłego powrotu po dwuletniej przerwie, aby zdobyć rekordowy, ósmy tytuł mistrza kraju.

Światowa gwiazda gimnastyki Simone Biles wygrała w niedzielę wielostronne zawody kobiet podczas mistrzostw Ameryki w San José, zdobywając ósmy rekordowy tytuł.

Czterokrotna mistrzyni olimpijska zachwyciła publiczność występem na ostatnim parkiecie, za który zdobyła 15 400 punktów, a końcowy wynik wyniósł 118 450 punktów.

Ten ósmy tytuł mistrza kraju w wieloboju pozwolił jej pobić rekord Alfreda Jochima wynoszący siedem w 1933 r. W wieku 26 lat została także najstarszą gimnastyczką, która wygrała ogólnokrajowe zawody wielostronne, dziesięć lat po zdobyciu pierwszego tytułu.

Amerykańska gwiazda prowadziła od pierwszego wieczoru zawodów w piątek, kiedy wykonała podwójny skok Yurczenki – skok tak trudny, że żadna inna gimnastyczka nigdy nie wykonała go na zawodach.

Jej niedzielne zwycięstwo było jej drugim w tylu konkursach od czasu powrotu po dwuletniej przerwie. Wycofała się z większości wydarzeń Igrzysk Olimpijskich 2021 w Japonii ze względów zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa.

Gimnastyka wyjaśniła, że ​​doznała ataku „skrętów”, niebezpiecznej utraty orientacji w przestrzeni, która naraża sportowców na ryzyko kontuzji podczas lądowania.

W San José Biles była jedyną zawodniczką, która zakończyła dwa dni zawodów z dwoma wynikami powyżej 15. Jej wicemistrzyni Shi Jones osiągnęła w niedzielę jeden wynik – 15,0 – na nierównych drążkach.