O nas
Kontakt

Amerykański organ regulacyjny głosuje za przywróceniem zasad neutralności sieci

Laura Kowalczyk

Lindsay Chestnut of Baltimore holds a sign that reads

Posunięcie to skutecznie przywraca nakaz neutralności sieci wydany przez Komisję po raz pierwszy w 2015 r.

W czwartek amerykański organ regulacyjny głosował za przywróceniem zasad „neutralności sieci”, które uniemożliwiają dostawcom Internetu faworyzowanie niektórych stron internetowych kosztem innych.

Posunięcie to przywróci „krajowy standard zapewniający szybkość, otwartość i uczciwość Internetu” – oznajmiła w czwartek Federalna Komisja Łączności (FCC).

Przywraca zarządzenie wydane po raz pierwszy w 2015 roku za administracji Obamy, a później uchylone za administracji Trumpa.

Rozwiązanie to zostało przyjęte w czwartek większością głosów 3 do 2 zgodnie z podziałem głosów, przy czym komisarze Demokratów opowiedzieli się za, a Republikanie byli przeciwni.

Neutralność sieci wymaga od dostawców usług internetowych równego traktowania całego ruchu i zakazania im „płatnego ustalania priorytetów” niektórych treści.

Grupa interesu publicznego Public Knowledge opisuje neutralność sieci jako „zasadę mówiącą, że firma łącząca Cię z Internetem nie ma kontroli nad tym, co robisz w Internecie”.

„Szerokopasmowy Internet jest obecnie usługą niezbędną”

Przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel stwierdziła w oświadczeniu, że podczas pandemii „stało się jasne, że niezależnie od tego, kim jesteś i gdzie mieszkasz, potrzebujesz łączy szerokopasmowych, aby mieć uczciwe szanse na sukces w epoce cyfrowej”.

„Z czegoś, co warto mieć, stało się czymś, co trzeba mieć dla każdego i wszędzie. Łącze szerokopasmowe jest obecnie usługą niezbędną. Usługi podstawowe – te, na które liczymy w każdym aspekcie współczesnego życia – podlegają pewnemu podstawowemu nadzorowi” – ​​dodała. .

FCC stwierdziła, że ​​głosowanie umożliwi organowi regulacyjnemu monitorowanie również przerw w świadczeniu usług internetowych.

Nie oczekuje się jednak, że to posunięcie znacząco zmieni doświadczenia użytkowników.

Dyrektor prawny Public Knowledge, John Bergmayer, przypisuje to kilku stanom, które przed 2015 rokiem przyjęły własne środki dotyczące neutralności sieci, z których wszystkie pozostały w mocy, gdy FCC zmieniła kurs dwa lata później po wyborze Trumpa.

„Niektóre z absolutnie najgorszych nadużyć ze strony (dostawców Internetu) były kontrolowane przez nadzór na szczeblu stanowym” – powiedział Bergmayer.

Branża telekomunikacyjna, podobnie jak wcześniej, sprzeciwiała się przywróceniu przepisów federalnych, uznając je za przykład niepotrzebnej ingerencji rządu w decyzje biznesowe.